על מנת להבין את היעד האסטרונומי שהציבו לעצמם ראשי טסלה יש לדעת כי שווי החברה כיום מוערך בפחות מ60 מיליארד דולר. בשביל לעמוד ביעדים המאתגרים שהציבה לעצמה, חייבת טסלה לבצע שורה של פעולות להעלאת הרווחיות, זאת רק אחרי שאילון מאסק יחליט להנפיק אחוז אחד ממניות החברה בבורסה. לפי ההסכם מאסק לא יקבל הטבות מובטחות כמו משכורת, בונוסים או מניות נוספות ש"יגדלו עם חלוף הזמן" לדברי טסלה. אם המטרות של טסלה יוגשמו טסלה צפויה להיות אחת החברות הגדולות באמריקה, והונו של מאסק יגדל בהתאמה. 

במקרה ששווי שוק החברה יגיע ל650 מיליארד דולר, היא צפויה לפי ההערכות הנוכחיות להיות החברה הרביעית בגודלה במשק האמריקאי, רק אחרי אפל, אלפאבת ואמאזון. טסלה אף צפויה להיות גדולה ממייקרוסופט וכפי הנראה תגדיל את השווי הכולל של שמונה החברות הגדולות בארצות הברית שנסחרות בבורסה.יצרנית הרכב החשמלי ממוקמת בפאלו אלטו (Palo alto) ומפעילה מרכז עיצוב בהטורן (Hawthorne). מאסק הוא גם המנכ"ל והמייסד של החברה הפרטית ליצור חלליות SpaceX הממוקמת בהטורן. כדי להנפיק את מניות החברה כאשר יעדי החברה יוגשמו, מאסק ישאר לתפקד כמנכ"ל או שיכהן כיו"ר תפעולי ומנהל מוצר ראשי.

 טסלה מספקת למאסק יד רחבה להנהגתה לטווח ארוך, אך גם גמישה למנות אדם אחר לתפקיד המנכ"ל בעתיד. החברה טוענת כי העובדה שאין בכוונתה למנות אדם אחר לתפקיד המנכ"ל מאפשרת למאסק להתרכז יותר בניהול המוצר ובאסטרטגיות רלוונטיות לעתיד.מאסק כבר עבד בעבר בתנאים של "הכל או כלום". תחת חוזה שנחתם איתו ב2012 סוכם, כי מניות החברה יונפקו רק במידה ושווי השוק של טסלה ימשיך לצמוח עד לגידול של ארבעה מיליארד דולר. עוד נכתב כי החברה צריכה להשיג אבני דרך תפעוליות, בינהן יעדים בתחום יצור הרכבים וציוני דרך נוספים בתחום הפיתוח של תכניות מודל X ו 3. טסלה סיימה את התקופה המדוברת כשהיא משיגה את כל יעדי שווי השוק שסימנה לעצמה, וכן תשעה מתוך עשרת אבני הדרך התפעוליים. כשיעדים אלו הוצבו שווי החברה היה רק פיסה קטנה משוויה הנוכחי והמטרות החדשות שמציבה החברה כיום מרקיעות שחקים.

כאשר ממשיך מאסק להשקיע גם במיזמי החלל שלו SpaceX  וHyperloop ניכר כי טסלה נתקלת בקשיים להשגת יעדי הייצור שלה. החברה נתקלה בקשיים ביצור רכב הsedan 3 במהלך החודש. טסלה יצרה 2425 רכבים מדגם 3C ברביע האחרון, מה שמסתמן כאכזבה ביחס ל- 20,000 הרכבים מסוג זה שמאסק הבטיח לייצר בקיץ שעבר כאשר הדגם נכנס להליך היצור. טסלה נלחמת כעת בצוואר בקבוק בהליך היצור ומתכננת לייצר 10,000 רכבים מדגם 3C בחודש עד סוף הרבעון הראשון ו20,000 רכבים מאותו דגם בחודש לקראת סוף הרבעון השני. למרות הטיפוס בהיקף המכירות ממשיכה להפסיד כסף. תנאי השכר של מאסק עדיין עומדים לאישור מצד מחזיקי המניות של טסלה, שיצביעו בועידה מיוחדת שתתקיים בסוף מרץ. ככל הנראה אילון וקימבאל מאסק, ואחיו של אילון יפסלו עצמם מההצבעה.


You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת