לוקהיד מרטין סקאנק-וורקס זכתה בחוזה בשווי 247.5 מיליון דולרים לבניית X-Plane עבור נאס"א (סוכנות החלל של ארצות הברית) שיהיה מסוגל לטוס במהירות מחסום הקול (סופרסוניק) ללא יצירת בומים על קוליים. המטוס, הידוע כ"מדגים מעופף חלש-בומים", ייבנה במפעלי סקאנק-וורק בפאלמדייל, קליפורניה. טיסתו הראשונה מתוכננת ל-2021. לוקהיד מרטין זכתה במכרז קודם על עיצובו המוקדם של המטוס, כבר בשנת 2016. 


מטוס X-Plane שייבנה ע"י חברת לוקהיד מרטין אווירונאוטיקס בפאלמדייל, קליפורניה 

 


המטוס מתוכנן לייצר "חבטה עדינה" בעת טיסתו, רעש אשר לא יהיה חזק יותר מאשר טריקת דלת מכונית, אך בעת שיוט במהירות של 940 מייל לשעה בגובה של 55 אלף רגל, הודיעה נאס"א. עיצובו החיצוני של המטוס הוא המפתח ליצירת הקול הרך באמצעות הפרדת גלי סוניק הנוצרים בעת טיסה במהירות מחסום הקול, כך שהגלים לא יתחברו יחדיו ליצירת הרעש העוצמתי. 

לאחר שיתקבל המטוס מלוקהיד מרטין בסוף 2021, נאס"א מתכננת לבצע סדרת טיסות מעל כמה ערים בארה"ב כדי לקבל משוב על עוצמת הרעש. מידע זה יובא לאחר מכן לידי הרגולטורים בארה"ב ובעולם כדי שיאפשרו חקיקה מתאימה לטיסות אלו מעל ליבשה. 

מנהלת התעופה הפדרלית אסרה במשך שנים ארוכות כל טיסה מסחרית במהירות הקול מעל ליבשה. מטוס ה-X-Plane של נאס"א הוא רק אחד מתוך כמה צעדים חדשים לקראת הסדרת טיסות נוסעים במהירות מחסום הקול. חברות תעופה המעורבות ביוזמה אומרות כי הגידול בנסיעות עסקים בינלאומיות, וכן פיתוחים חדשים בתחומי המחשוב ובחומרים, יכולים להפוך טיסות שכאלה לאפשריות יותר מבחינת עלותן מאשר בימי הקונקורד. מטוס שטס במהירות הקול ושהוצא משירות בשנת 2003 בשל היכולת להכיל כמות קטנה של נוסעים, עלויות תחזוקה גבוהות וביקוש נמוך לטיסות אחרי אירועי הטרור של 11 בספטמבר. 

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת