בכל רחבי ארצות הברית, גברים לבנים מעל גיל 60, בעלי תואר אקדמי, מעדיפים כיום את המפלגה הדמוקרטית על פני הרפובליקנים בבחירות לקונגרס. כך עולה מסקר משותף של חברות רויטרס ואיפסוס שבוצע בשלושת החודשים הראשונים של השנה. 


הגברים הלבנים המבוגרים עוזבים אותו. הנשיא טראמפ


על פי הסקר, מדובר בפער של 2 אחוזים. בתקופה המקבילה ב-2016, אותה קבוצה העדיפה רפובליקנים בבחירות לקונגרס בפער של 10 אחוזים - הבדל של 12% סך הכל במהלך שנה אחת.

השינוי הוא אחד מגידולי התמיכה הכי גדולים לטובת הדמוקרטים שהסקר מדד בשנתיים האחרונות. אם המגמה תימשך, הרפובליקנים יתקשו לשמור על שליטתם בבית הנבחרים - ויתכן גם בסנאט - בבחירות הצפויות בנובמבר, והדבר עלול להמיט אסון על פעילות החקיקה של הנשיא דונלד טראמפ.

"ליבת המצביעים הרפובליקנים הם לבנים, לבנים מבוגרים, ואם הם מאבדים את התמיכה שלהם, המפלגה תחווה צונאמי," אמר לארי סבטו, מדען פוליטי מאוניברסיטת ווירג'יניה אשר עוקב באדיקות אחר מירוצים פוליטיים, "אם זה ימשך עד נובמבר, הם גמורים."

כאשר נשאלה על השינוי, ציינה חברת המועצה הרפובליקנית הלאומית רונה מקדניאל מבצעי גיוס כספים גדולים ואמרה כי המפלגה תוביל קמפיינים חזקים במדינות מתנדנדות. "אנחנו לא ניקח אף קול כמובן מאליו," מסרה בהצהרה.

אחד מאותם מצביעים שהחליטו לעזוב את המפלגה הרפובליקנית הוא ג'ון קאם, שהיה מצביע רפובליקני מאז ממשל ניקסון. עם זאת, רואה החשבון בן ה-63 מטוסון אומר כי כנראה יצביע לדמוקרטים לקונגרס בנובמבר. הוא נפרד ממפלגתו בגלל נושאים כמו ביטוח בריאות וכן השינויים האחרונים בחוקי המס של המדינה. בנוסף, הוא תומך בצעדי מנע נגד רובים אשר המפלגה דחתה.


עוזבים בגלל יוקר הבריאות. טראמפ


"אני רפובליקני מתון, אבל המפלגה שלי עזבה את התחום," אמר קאם. "אז תן לי את הדמוקרטים המתונים."

קאם לא לבד בדאגותיו בנוגע לביטוח בריאות. מספר המבוגרים המשכילים אשר בחרו בסקר ב"ביטוח בריאות" בתור הנושא החשוב להם ביותר כמעט שילש את עצמו בשנתיים האחרונות, משמונה אחוזים ל-21%. הסקר לא שאל בפירוט מה רצונות הנשאלים בנושא הביטוח.

באופן כללי, רצונות המצביעים הם מגוונים. חלקם חוששים מביטולו של חוק טיפול בר השגה, מפעלו העיקרי של הנשיא לשעבר ברק אובמה שמטרתו להציע ביטוח בריאות מוזל למיליוני אמריקנים ומתן ביטוח לעניים. אחרים מציינים את מחיריהם הגבוהים של תרופות מרשם ואת מחירו הגבוה של ביטוח בריאות בכללי.

הפוטנציאל הגלום בכל שינוי לטובת הדמוקרטים מתגבר לאור העובדה שמבוגרים משכילים הם מצביעים אמינים יותר. בנוסף, הם מהווים חלק גדול מאוכלוסיית המצביעים במחוזות רבים בהם הבחירות צמודות.

ההצבעה שלהם יכולה להכריע את הבחירות בלא פחות מ-26 מחוזות בחירה תחרותיים, בהם לדמוקרטים יש סיכוי לזכות במושב. ניתוח של מרשם האוכלוסין בארצות הברית מראה כי מצביעים אלה הם בין 5 ל-10 אחוזים מהאוכלוסיה באזורים אלו. המפלגה הדמוקרטית צריכה לזכות ב-24 מושבים בכדי להשיג רוב בבית הנבחרים.

באופן כללי יותר, אמריקנים לבנים מבוגרים, בלי קשר לרמת ההשכלה, סבירים יותר להצביע לרפובליקנים מאשר לדמוקרטים, אבל היתרון הרפובליקני בקבוצה זאת קטן ב-5% ברבע הראשון של 2018 לעומת התקופה המקבילה ב-2016.

למצביעים מבוגרים ומשכילים יותר יש נוכחות גדולה יותר במחוז הבחירה ה-2 של אריזונה, היכן שג'ון קאם חי. הם מהווים כ-10% מהאוכלוסייה שם, מראה הניתוח. מיקומו הסמוך לקמפוס טוסון של אוניברסיטת אריזונה, וקיומם של כמה מכיסי הליברליות הבודדים באריזונה, הופכים אותו למחוז התחרותי ביותר, אמר פול בנטז, מנהל אסטרטגי וסוקר שעבד בקמפיינים רפובליקנים רבים.

מצביעים מבוגרים במחוז ה-2 - עם ובלי תואר אקדמי - היוו 40% מהמצביעים בבחירות 2016 שהשאירו את הקונגרס בידיים רפובליקניות ומינו את טראמפ, כך לפי נתוני הצבעה באריזונה.


עדיין לא ניצחון דמוקרטי

בנטז אמר כי השינוי לטובת הדמוקרטים באזור טוסון עלול להיות מספיק כדי לקבוע את התוצאה, אבל הוא הזהיר לא להיסחף בדאגה הגוברת בנוגע לביטוח בריאות. הוא אמר כי רפובליקנים עדיין יכולים לזכות במצביעים עם טיעונים המתמקדים בהגירה ותמיכה בצבא.

מצביעים מבוגרים ומשכילים מהווים גם 10% מאוכלוסיית מחוז הבחירה ה-11 התחרותי בצפון ניו-ג'רזי, 3 מחוזות צמודים בדרום קליפורניה, ומושבים תחרותיים מאוד במחוזות ה-10 באילינוי, ווירג'יניה וטקסס.

ברחבי המדינה, דמוקרטים מתכננים לנהל קמפיין חזק לגיוס מצביעים מבוגרים, ויתרכזו בנושאים כמו מסים, ביטוח בריאות והכלכלה כאשר הקמפיינים יתלהטו בהמשך השנה, אמר מנהל אסטרטגיה מהמפלגה. הרפובליקנים בינתיים מדגישים את ההטבות הנובעות מקיצוצי המיסים שלהם והכלכלה המשופרת.

בפרסומת שהחלה להתפרסם בשבוע שעבר באינדיאנה, הדגישה Priorities USA Action - קבוצת גיוס הכספים הדמוקרטית הגדולה ביותר - את הגרעון הפדרלי שגדל בעקבות קיצוצי המס הרפובליקנים. "עכשיו יש תכנית לקצץ את הביטוח הממשלתי כדי לשלם על זה," אומרת המודעה, שורה שמטרתה לעורר את דאגתם של אמריקנים מבוגרים לגבי תכנית הביטוח של הממשל עבור אזרחים בני 65 ומעלה.

דובר פריוריטיס ג'וס שוורין אמר כי הקבוצה מתכננת להוציא 50 מיליון דולר על מודעות מסוג זה במספר מדינות, כולל אריזונה, פנסילבניה ואוהיו.

מצביעים בין הגילים 60 ו-65 מודאגים במיוחד בנושא ביטוח הבריאות, אמרה בריגיד האריסון, מדענית פוליטית באוניברסיטת מונטקלייר בניו-ג'רזי, מכיוון שהם משלמים עבור פוליסות ביטוח יקרות יותר ועדיין לא זכאים לביטוח ממשלתי.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת