חברת טסלה מסמנת את נובמבר 2019 כזמן שבו תתחיל הפקת דגם Y, רכב רב שימושי בעיצוב ספורטיבי. תחילת ייצורו בסין מתוכננת לכשנתיים לאחר מכן. שני מקורות שחשפו מעט פרטים בנוגע לפרויקט הבא של יצרנית הרכבים החשמליים אמרו לסוכנות רויטרס השבוע כי פרויקט זה עשוי לדרוש עוד משאבים משמעותיים ברמת האמצעים הכלכליים וכושר ההפקה של החברה.


למרות דאגות המשקיעים, החברה דוהרת קדימה


החברה מעמק הסיליקון בראשותו של אילון מאסק מקבלת בימים אלו הצעות למקדמות ראשוניות מיצרנים שונים שישמשו לה לקבלני משנה לייצור דגם Y, רכב רב שימושי (קרוסאובר) קומפקטי לצד הרכב מודל 3 שלה. יצרנית הרכבים מסרה עד כה פרטים מועטים לספקים השונים אודות התכנית וטרם סיפקה מסגרות ולוחות זמנים, אולם כן מסרה שייצור הרכבים הראשונים יחל במפעליה שבפרמונט, קליפורניה בחודש נובמבר בשנה הבאה, כך מסרו שני המקורות הבקיאים בנושא שרשרת ההספקה של החברה. חברת טסלה סירבה להגיב בנושא.

הפרטים אודות הרכב מדגם Y של החברה מלמד על כך שהחברה כל העת דוחקת להתקדם עוד ועוד בבניית רכבים חדשים על אף שהיא מצויה בקשיים במסגרת ההפקה של דגם מספר 3, שהחלה בחודש יולי האחרון. למרות העובדה שתחילת ההפקה של דגם מספר 3 התאפיינה בקבלת 500,000 הזמנות מראש של הרכב שכללו מקדמות הניתנות להחזרה, ייצור רכב זה נתקל בכמות עיכובי לוח זמנים משמעותית כולל מצבי צוואר בקבוק שונים בפס הייצור שגרמו לדחיה של זרם ההכנסות שלו קיוו בטסלה, מה שהחריף אף יותר את המחסור במזומנים שהחברה שכעת מאבדת כספים רבים סובלת ממנו.

מוקדם יותר החודש, טסלה עשתה ניסיון להרגיע את משקיעיה, כאשר אמרה כי קצב הפקת דגם מספר 3 של החברה הוכפל במהלך הרבע הראשון של השנה ואף שקצב ההפקה יואץ משמעותית לאורך הרבע השני של השנה ל 5,000 יחידות מוכנות בשבוע אחד, או בקצב ייצור שנתי של 250,000 רכבים.

הצעות מחיר תחרותיות מצד ספקים וקבלני משנה הן צעד קריטי וחשוב במהלך התהליך המורכב של ייצור רכב. לאחר שיצרנית הרכב חשפה את תכניותיה, ספקים שונים התחרו ביניהם בהתבסס על גורמים כמו עלויות וטכנולוגיה.

טסלה שלחה לספקים השונים את מה שקרוי "בקשה למידע" ( RFI), כאשר היא מסרה להם תשקיף כללי של המרכיבים שהיא עשויה לקבל הצעת מחיר בעבורם בעתיד.

בעבור דגם רכב חדש, יצרני רכבים בדרך כלל בוחרים ספקי משנה של חלקים שונים וזאת בתקופת זמן של שנתיים עד שנתיים וחצי לפני זמן תחילת ההפקה - במרחק של כשנה וחצי לפני, מה שממצב את מועד התחלת ההפקה של נובמבר 2019 כמועד "אגרסיבי אף אפשרי," כך אמר המקור. ציר זמן קצר יותר עד תחילת ההפקה הוא בהחלט דבר בר השגה, אמר המקור, כאשר הרכב מדגם Y יבנה על אותה הפלטפורמה ל דגם מספר 3.


לא בטוח שתעמוד ביעד שהציבה לעצמה. מכונית של טסלה


טסלה ידועה בלוחות הזמנים האגרסיביים שלה ובסובלנות שלה כלפי סיכונים גבוהים שהיא נוטה לקחת על עצמה וזאת במטרה כדי להציב את הרכבים למכירה בשווקים במהירות גבוה יותר. כדי לחסוך בזמן ובעלויות היצור, טסלה ביצעה את ההימור המסוכן של דילוג על שלב בחינות טרום ההפקה בעבור הרכב מדגם מספר 3 וזאת במטרה להתקדם ישירות להפקה ידנית, שהיא קשה יותר לתיקון באם מופיעות בעיות כאלו או אחרות, כפי שדווח מוקדם יותר השנה.

הרכב מדגם Y הוא פרויקט אחד מיני רבים הנמצאים בשרשרת הפרויקטים שטסלה מתכננת להוציא לפועל. בחודשים האחרונים, טסלה שיגרה גם את הפרויקט "טסלה סאמי" – רכב דו מושבי עם גג נפתח. החברה מוציאה כספים משמעותיים גם לבנות את מפעל סוללות הרכב שלה "ג'יגה-פקטורי" במדינת נוואדה, בו הרכבת המודלים של סוללות הרכב העלו בעיות שונות מה שתרם לעיכובים ביצור הרכב מדגם 3 ובנוף, החברה מתכננת לבנות מפעל במקום כלשהו בסין בעתיד הקרוב.

מטסלה נמסר כי החברה לא תזדקק לגייס כספי מימון נוספים השנה. אולם, סוכנות דירוג האשראי "מוד'יס" ציינה כי הסבירות לגיוס הון שעולה על הסכום של 2 מליארד דולר בעוד שהיא הורידה את דירוג האשראי לחברה בחודש שעבר יעורר דאגות בנוגע לרזרבות המזומנים של החברה ויכולתה של טסלה להגיע אל יעדי ההפקה שאותם הציבה לעצמה. החברה בזבזה כספים בהיקף של 3.4 מליארד דולר בשנה החולפת.

מבלי לציין את מסגרת הזמנים של ההפקה, אילון מאסק מסר לאנליסטים בחודש פברואר החולף כי החברה תשאף לקיבולת הפקה של מליון רכבי טסלה מדגם Y  בשנה אחת.

שני המקורות ציינו כי הספקים השונים של טסלה, יכלו להעריך כי היא תהיה מסוגלת להפקה שנתית בהיקפים של 500,000 כלי רכב בשנה בארה"ב ובמקביל נפח הפקה נמוך יותר משמעותית בסין, קרוב לוודאי בהיקפים של כמה עשרות אלפי רכבים בשנה. בניית 500,000 כלי רכב בשנה של דגם ה-Y תהיה מקבילה בהיקפה למה שתוכנן להיבנות במפעלים בפרמונט השנה, למרות שהחברה אפילו לא קרובה להיקף ייצור מהסוג הזה.

לרוב, ספקי המשנה עושים שימוש במספר הרכבים השנתי לייצור שחברות הרכבים השונות שמות לעצמן כיעד כדי לערוך אומדן כללי לגבי כמות כלי הרכב שתופק בפועל, וזאת בהתבסס על יכולותיו של יצרן הרכב להוציא לפועל את הייצור ובהתבסס על דרישת הצרכנים. אחד המקורות מסר כי בקשת המידע של טסלה מהספקים הייתה יחסית דלה במידע ביחס ליצרני רכב אחרים, והיא לא סיפקה את מספר כלי הרכב המוערך שבכוונתה לייצר בעבור דגם הY.

מאסק אמר במהלך חודש פברואר כי השקעות ההון המיוחסות לרכב הSUV יחלו לקראת סוף שנת 2018. טסלה מסרה כי המפעל הנוכחי שלה בפרמונט יוכל לייצר 10,000 כלי רכב בשבוע אחד – אותו הספק לו החברה שואפת גם בעבור דגם מספר 3 של טסלה במהלך 2018 – וזאת מבלי הצורך בבניית בניין נוסף למטרות יצור, למרות שישנם כאלו בתעשיית הרכב שמאמינים כי לטסלה אין מספיק מקום פיזי בתוך המפעל הנוכחי שלה כדי לתמוך בהיקפי ייצור בסד הגודל הזה.

כל תכנית לייצור דגם ה-Y של החברה, קרוב לוודאי שתדרוש מתקן ייצור חדש, למרות שהפקה של פרטים מעטים של דגם ה-Y יכולה להתבצע גם על גבי קו היצור של הרכב מדגם מספר 3, כך אמר המקור.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת