ענף התיירות במיאמי ספג מכה אחרי מכה בשנים האחרונות. מטיילים רבים מחוץ לארץ נשארו בביתם ולא באו לאזור, בין השאר בשל האטת הפעילות הכלכלית בברזיל והתחזקות הדולר. לזה נוספה התפרצות נגיף הזיקה שהבריחה תיירים רבים ולבסוף, אם כל אלה לא הספיקו - בספטמבר האחרון פקדה את האזור סופת ההוריקן "אירמה".


מנסים למנוע אובדן הכנסות. מיאמי ביץ'


כל הגורמים האלה הביאו את בתי המלון, כמו גם עסקים אחרים בענף התיירות במיאמי ביץ', למצב של קושי כלכלי וסחרור מסוכן.

לא רק תעשיית התיירות סבלה מהמצב. בשל הירידה בהכנסות העסקים בענף, הכנסות המס של הרשויות באזור ספגו אף הן מכה קשה.

כעת, רשויות העיר שוקלות פתרון חדש למצב: פוליסת ביטוח עבור הכנסות מס מאתרי נופש. זאת, כדי לסייע להן עם חוסרים בלתי צפויים שעשויים להיווצר בתקציבן.

מסים שמקורם באתרי נופש, הכוללים בתוכם גם מסים שיוטלו על השוהים בבתי המלון ועל מבקרי המסעדות באזור, מהווים יותר מעשרה אחוזים מכלל תקציב התפעול העיקרי של רשויות מיאמי ביץ'. בשנה הפיסקלית שעברה, עמדו הכנסות המסים מתחום זה על כ-83 מיליון דולר.

כספי המסים ופיתוח התיירות הוא כמו מעגל קסמים: כספי המסים מסייעים, בין השאר, לשלם את הוצאות השיפור בענף התיירות, כמו בנייתו של מרכז הכנסים במיאמי ביץ', וכמו התחזוקה השוטפת של הפארקים באזור.

"זה מקור הכנסה גדול מאוד עבורנו", אמר ג'ון וודראף, המנהל הממונה על ענייני הכספים בעיר. "מסים מאתרי נופש נוטים להשתנות באופן משמעותי בין תקופות וזאת בכפוף למצבי הכלכלה השונים. הם יכולים להיות די תנודתיים".

בעוד שהמסים הנגבים מאתרי נופש גדלים לרוב בשיעורים של בין 3-5% במהלך כל שנה, וודראף ציין כי סכומי הכספים שניגבו נותרו כמעט בלי הבדל בין השנים 2016 ו-2017.


מנזקי סופת ההוריקן "אירמה"


המצב שנוצר, הביא את מנהלי העיר לבצע חשיבה בנושא. במהלך השנה שעברה התכנסה ועדת חירום, בה השתתפו נציגים בכירים מענף התיירות באזור.

בין ההמלצות של אנשי התחום שהשתתפו בוועידה, היו ניהול פוליסת ביטוח למסים הנגבים מאתרי נופש. בעקבות הוועדה, פנו הרשויות לסוכנויות ביטוח כדי לחשב את העלות של פוליסה כזאת.

למרות שפוליסה לביטוח מסים עשויה להישמע כמו דבר של מה בכך, מסתבר שאין כך הדבר. מיאמי ביץ' תהיה ככל הנראה העיר הראשונה במדינה שתרכיב פוליסת ביטוח להכנסותיה ממיסוי.

"ברור שכעת אנו נמצאים רק בשלב הבדיקה, אך זה דבר מעניין ועשוי להיות משהו שיספק אמצעי ביטחון והמשכיות",  אמר ראש העיר דן גלבר. "זה לא שונה מביטוח נגד שיבוש פעילות עסקית המיושם במגזר הפרטי באותן נסיבות. הכלכלה שלנו היא מיוחדת, כך שחשיבה על דרכים מקוריות כדי להגן על פעילותה היא בהחלט דבר הגיוני".

המשרד לענייני כנסים ומבקרים סירב להגיב בנוגע להצעה, עד אשר יתאפשר עוד מידע לגבייה.

למרות שהפרטים עדיין נבדקים, פוליסת הביטוח תהיה תלויה בכמה גורמים, אמרה סוניה בריג'ס, מנהלת חטיבת ניהול הסיכונים והרווחים של העיר. בין השאר, הפוליסה תהיה תלויה במהירות הרוחות ובגובה פני הים במהלך סופות הוריקן, לדוגמא, או אם מיאמי ביץ' תגבה פחות מסים מאתרי הנופש בשל סיבה לא ברורה ולא צפויה - העיר תקבל תשלום מכספי הביטוח באופן אוטומטי.

סוג כזה של פוליסת ביטוח, הידוע כביטוח פרמטרי, נכנס רק לאחרונה לארצות הברית, אמרה ברידג'ס. מיאמי ביץ' כבר רוויה בסוגים שונים של פוליסות ביטוח מסורתיות, כמו ביטוח נכסים או מבני ציבור, אך אין עדיין ביטוח ממסים.


נגיף הזיקה היה בין הגורמים שהבריחו את התיירים


"אנו מוודאים כי כעיר, נהיה מסוגלים להתאושש במהרה גם במקרה של התפשטות מחלה כתוצאה מעקיצת יתושים וגם בשל תרחישים לא צפויים שעשויים לפגוע לכלכלה שלנו", אמר נציב וועדת החירום שהתכנסה. "אנו מחפשים אחר דרכים יצירתיות להגן על ההכנסות בפרט והציבור בכלל".

עד כה, השנה, נראה שתעשיית התיירות במיאמי ביץ' בעלייה – ויחד איתה גם ההכנסות ממסים. על פי התחזיות, הכנסות המסים שצפויות ממגזר התיירות צפויות לגדול בכעשרה אחוזים השנה, מציין וודראף. עם זאת, עונת ההוריקן עוד עשויה לפקוד את האזור, כך שפוליסת ביטוח תוכל להעניק לעיר ולבכיריה מעט יותר ודאות בכל הנוגע לתכנון תקציבי.

"הדבר מעניק יציבות ויכולת צפי שלא נמצאות ברשותנו בדרך כלל",  אמר וודראף. "אפילו אם אירוע לא צפוי יתרחש, עדיין נקבל את אותה כמות ההכנסות".

הוא הוסיף כי אם התכנית הזאת תעבוד בכל מה שקשור למיסוי אתרי נופש, ניתן יהיה ליישם את אותם כלים גם על מקורות הכנסה תנודתיים אחרים, כגון הכנסות העירייה מחניות כלי רכב.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת