השחקן והסטנדאפיסט, שלומי קוריאט (43), מגיע ללוס אנג'לס במסגרת סיבוב ההופעות שלו בארצות הברית. צופי הטלוויזיה הישראלית מכירים אותו כ"אבי הטחול", מסדרת הטלוויזיה "הבורר" וגם כ"נצח" מסדרת הטלוויזיה הקומית, "החברים של נאור". בנוסף לדמויות אלה, התפרסם קוריאט גם כחבר בשלישיית פרוזאק, שלפני מספר שנים הגיעה להופיע בלוס אנג'לס. יחד עם השחקנים והקומיקאים, יובל סמו ואופיר לובל, הופיע קוריאט בתוכניות טלוויזיה ובמופעי בידור שונים ברחבי הארץ.

בשנת 2003, זכתה השלישיה בתואר "אנשי השנה בבידור", בטקס אנשי השנה שהופק על ידי ערוץ 2. לאחר פסק זמן שלקחה השלישיה, פנה קוריאט למשחק. הוא שיחק בסדרות דרמה בטלוויזיה ובהצגות תיאטרון. בין היתר, כיכב קוריאט בסרט "ביקור התזמורת", שזכה ב-8 פרסי אופיר וגרף ביקורות משבחות והצלחה מסחרית בישראל ובעולם. לרשימה המכובדת של הכישרונות בהם אוחז קוריאט אפשר להוסיף גם רקדן, לאחר שזכה יחד עם הרקדנית, הדס פישר, בתכנית הטלוויזיונית "רוקדים עם כוכבים", בשנת2011. 


הכי מזוהה עם הדמות של "אבי הטחול"
לקראת הופעתו הקרובה, קיימתי עם קוריאט ראיון טרנסאטלנטי, בזמן שהיה על סט הצילומים לסרטו החדש, סנו-לנד. בסרט הוא מגלם אב לילדה חולת סרטן, שנישואיו מתפרקים והוא מנסה לאחד את משפחתו אך לא מצליח. נשמע כמו דרמה סוחטת דמעות ומבחינת קוריאט זה מצוין, לאחר ששיחק בכל ז'אנר אפשרי: קומדיה, דרמה, פשע ועוד. הוא מבסס את דמותו כשחקן שיכול גם לגלם בצורה משכנעת גם עבריין קשוח, גם טיפש מצחיק בטירוף, כמו שעשה ב"ארבע על ארבע" וגם דמות דרמטית בסרט רציני, כמו "סנו-לנד".


אתה גם שחקן, גם סטנדאפיסט וגם רקדן לעת מצוא, מה הכי קשה לעשות?

"אני לא יודע מה הכי קשה. אני יכול לומר שהדברים שאני הכי רגיל לעשות זה לשחק ולהצחיק. זה בא לי טבעי. לרקוד זה המון המון חזרות ואני כבר כמעט בן 43, אז הגוף מגיב אחרת לדברים. אבל אם אני צריך לבחור מה הדבר שהכי קשה לעשות בפני קהל, אז זה לגרום לו לצחוק. לעתים זה נראה כמו משימה בלתי אפשרית. אך כשזה קורה, זה מספק באופן שאין לתאר". 


יש הבדל בין הופעה בפני קהל בארץ לבין הופעה בפני קהל בחו"ל?

"לטעמי, הקהל הישראלי שחי בארץ רגיל אלינו, פוגש בנו ברחוב והנוכחות שלנו טבעית לו, לכן הוא מתרגש פחות. הוא עדיין קהל חם מאוד, אך מתרגש פחות. כשאני מגיע להופעות בפני קהילות היהודיות בחוץ לארץ, במקומות בהם הזיקה לישראל חזקה ופתאום מגיע אמן ישראלי יש מעין התגייסות של הקהל לחבק ולאהוב. כבר יצאתי לסיבוב הופעות אחד בארצות הברית, יחד עם שלישיית פרוזאק. זה תמיד הרגיש שהקהל נותן אהבה גדולה ומחבק אותך. האנשים נהנים ובאים לפרגן. יש בזה משהו שמבחינתי הוא מחמם ומיוחד. אבל מעבר לזה, בסופו של דבר הקהל הוא אותו דבר, אחרי חמש הדקות הראשונות, חובת ההוכחה היא עליך".


אתה עדיין חש פרפרים בבטן כשאתה עולה לבמה?

"בכל הופעה אני מתרגש מחדש. כל הופעה היא "מלחמה" במרכאות, ואני מדגיש במרכאות, משום שאני עומד שם מול קהל שרוצה לצחוק ומבחינתי כל קהל הוא חדש, כי בכל פעם אני צריך להוכיח את עצמי. אז ההתרגשות קיימת. ברגע שההתרגשות תעלם, זה יאבד מהקסם ויהפוך לפחות רלוונטי מבחינתי".


על מה אתה מדבר במופעי הסטנדאפ שלך?
"אני מדבר בעיקר על החיים האישיים, על המשפחה, על אבהות, על זה שאני עומד להיות אבא בפעם הרביעית, על הריונות, על הזוגיות שלי וגם על תקופת הרווקות שלי. הנושאים אליהם אני מחובר היום הם, בסופו של דבר, החומרים שבאים מהמקום שאני נמצא בו. בגילי פחות מעניין לדבר על הצבא. אני מחבר אנשים למקום בו אני נמצא, לבית שלי, להורים שלי, למרוקאיות שלי, לכל הדברים אליהם אני מחובר מאוד".


התפנית הגיעה לפני הקריירה בתחום הפשע

קוריאט נולד וגדל ביבנה, למשפחה מרוקאית בשכונת מצוקה, בה לרב הילדים לא היו חלומות להיות כוכבי קולנוע או סטנד אפ. לרובם היו חלומות שמזוהים יותר עם עולם הפשע ומזכירים יותר את אבי הטחול. במקום בו גדל קוריאט, לשחקנים היתה תדמית של מעופפים והמקצוע לא נחשב לגברי ביותר. הוא מודה שהגשמת החלום שלו להיות שחקן לא היתה פשוטה, בייחוד בגלל המקום בו גדל. לכן, ההצלחה שלו אינה עניין מובן מאליו.

בילדותו, כך סיפר לא פעם בראיונות, הוא היה ילד אלים שהלך מכות, הבריז מבית הספר על מנת לשחק כדורגל עם החברים. כפי שאפשר להבין, לקוריאט יש סיפור מהסוג שמוסדות חינוך אוהבים מאוד. הוא מרצה מבוקש שמעביר הרצאות בפני בני נוער, על מנת לתת להם השראה.

בראיון לידיעות אחרונות, סיפר: "כילד, מה שעניין אותי זה כדורגל או מכות או שניהם. התחביבים שלי היו להיות ברחוב, להסתובב בחבורות ולהבריז מהלימודים".

למזלו, התפנית בחייו של קוריאט התרחשה כשהיה צעיר ולפני שהספיק לפתח לעצמו קריירה בתחום הפשע או בתחום קרוב לזה. הוריו שהבינו שהם מגדלים שחקן בהתהוות ורשמו אותו לחוג לתיאטרון. שם הוא היה הבן היחיד בקבוצה של 16 בנות. קוריאט גילה עולם אחר וקסום. הוא התאהב לגמרי: "לפני שנרשמתי לחוג, אם משהו לא היה מוצא חן בעיני, לא היה צורך לומר משהו. שתי כאפות ונגמר הסיפור. אחרי שנרשמתי הרגשתי שאנשים רצו לשמוע מה יש לי לומר, כי הייתי המצחיקן של החבר'ה. זה חיזק לי את הביטחון, כי עד אז הרגשתי מקופח, לא שייך. הרגשתי שאני נראה לא טוב ודווקא שם, בתיאטרון, פתאום דברים התחילו לקרות".


במופע שלך אתה מזכיר גם השנים ההן, שנות הילדות?

"כן, אני צוחק גם על הילדות שלי. הילדות הזאת חישלה אותי והפכה אותי למי שאני. עברתי דרך חתחתים על מנת להגיע למקום בו אני נמצא היום. מבחינתי זו הגשמת חלום ענקי. אני לא שוכח את הימים ההם".

בטח הוקל להורים שלך שהחלטת להיות שחקן ובמקום לבחור בדרך אחרת.

"הסביבה בה גדלתי ביבנה, היתה סביבת רחוב. הדרך ממעשי קונדס למעשים אחרים היתה קצרה יותר. אני זוכר את ההופעה הראשונה שעשיתי בחיים, כששיחקתי בתיאטרון העירוני ביבנה. בתום ההצגה, אחרי שקדתי קידה, ראיתי את אמא שלי בקהל, מאושרת, קורנת ומחייכת. באותו רגע הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות כל החיים, פשוט להיות שחקן".

איך מתייחסים אליך היום כשאתה שב לביקור בעיר, מתייחסים אליך כאל סלב?

"באופן מפתיע, אני ששייך לאלה שפחות נח להם עם המילה 'סלב'. למדתי בשביל המקצוע בו אני עוסק היום. בעיר מקבלים אותי כמו שהייתי לפני שהתפרסמתי. אני אחד מהחבר'ה. זו עיר קטנה והאווירה משפחתית. כולם מכירים את כולם, אי אפשר לעשות 'דאווין' מה שנקרא. לפעמים זה נח לחזור למקום הצנוע מאוד והלא מתיימר".

"המתנתי זמן רב שאנשים ברחוב יבקשו להצטלם איתי" 

בני הזוג קוריאט נשואים מזה 15 שנים ומגדלים שלושה ילדים ועוד אחד בדרך. "הגדולה שלי בת 13 והקטנה בת 6, אז הן כבר יודעות במה אני עוסק, הן צופות בתכניות שלי בטלוויזיה ומגיעות לבקר אותי על הסט".
                                                                              

אשתך "קול" עם זה שאתה מדבר עליה ועל הילדים במופעי הסטנד אפ שלך? 

"בהחלט. היא אפילו עוזרת לי לכתוב את החומרים. היא מקבלת הכל באהבה ובהומור".

איך הכרתם?

"הכרנו במקרה בחוף הים. יש בינינו זוגיות מאוד קרמתית. אחרי שהתחלנו לצאת והתארסנו, עשינו מסיבת אירוסים. ביום שההורים הגיעו להיפגש חגגנו אצל ההורים שלה וכשנפתחה הדלת היה הלם גדול, כי מסתבר אבא שלי ואבא שלה הם חברי ילדות שלא נפגשו 35 שנה. פתאום הכל הוסט ומסיבת האירוסים הפכה למעין פגישת מחזור עם הרבה זכרונות".


לוס אנג'לס תהיה היעד האחרון בסיבוב ההופעות של קוריאט, אחרי שיופיע בניו יורק, במיאמי וביוסטון. מדובר בסיבוב מופע היחיד הראשון שלו בארצות הברית, כסטנדאפיסט, למעט הסיבוב עם שלישיית פרוזאק. 

זה בטח מרגש לדעת שאתה מוכר גם בארצות הברית ושרוצים לראות אותך מופיע.

"מאוד. אני שמח מאוד שזה קורה ושכל הקהילות הגדולות רוצות שאני אגיע להופיע אצלן".

כשאתה עובר ברחוב בארץ, אנשים בטח מזהים, עוצרים ומבקשים להצטלם. זה מפריע?

"ממש לא מפריע לי. אני מאלה שתמיד אומרים, שהמתנתי זמן רב על מנת שאנשים יבקשו חתימות ויבקשו להצטלם. אז לירוק לבאר הזאת? אין לי בכלל בעיה עם זה. בכיף".


עם איזו דמות שגילמת אתה הכי מזוהה ברחוב בארץ?
"קודם כל עם אבי הטחול מ"הבורר". בלי צל של ספק. מדובר ב'סופרנו' הישראלי, בהשוואה מה שנקרא. זה הפך להיות קאלט. יש גם דמות שאני מגלם משנות ה-80 ובשנתיים האחרונות אני מקבל עליה הדים דומים לאלה שאני מקבל על הבורר. אז יש מי שמזהים אותי עם דמויות מעולם הדרמה ומי שמזהים אותי עם דמויות מהעולם הקומי. בסופו של דבר אני קומיקאי".


האמרגן, ליאור גוב, אחראי על הופעותיו של קוריאט בארצות הברית. קוריאט צפוי להופיע בווילשיר איבל תיאטר ב-31 במאי, בשעה 8 וחצי בערב.
כרטיסים בטלפון: 818-262-1100
אתר: www.israeliparties.com


You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת