לפני שיוצאים לחופשה בהוואי כדאי לבחור היטב את סוג מסנן הקרינה, שיגן מפני השמש. הוואי צפויה להפוך למדינה הראשונה בארצות הברית שתגביל את המכירה של סוגים מסוימים של מסנני קרינה. זאת, אם המושל, דיוויד איגה, יחתום על הצעת החוק שהגיעה אליו בשבוע שעבר.

ישנם מסנני קרינה שהוכחו ידידותיים לבעלי חיים ימיים

לפי הצעת החוק, החל מחודש ינואר, 2021, תוגבל המכירה של סוגים מסוימים של מסנני קרינה המכילים אוקסיבנזון או אוקטינוקסט. החוק נועד להגן ולשמור על המערכות האקולוגיות הימיות שבמדינה. זאת, לאחר שמחקרים מצאו, כי שוניות האלמוגים הפגיעות של הוואי ניזוקו מאוקסיבנזון, הידוע גם בשמו BP3. החומר, בו נמרחים השחיינים והגולשים, נשטף מהם, מתערבב במי הים ופוגע באלמוגים. החומר מזיק לדנ"א של האלמוגים ויוצר עיוותים בצאצאי האלמוגים.

בשנת 2015, בדו"ח של הסוכנות הפדרלית לאוקיאנוסים, עלה כי אוקסיבנזון הוא חומר רעיל מאוד, שפוגע באלמוגים צעירים ובבעלי חיים ימיים אחרים. הכימיקל הוא מרכיב מרכזי ביותר מ-3,500 מוצרי טיפוח עור, שנמכרים ברחבי העולם.

אם הוואי תאסור על שימוש במסנני קרינה שמכילים את החומר הרעיל, במה אפשר להשתמש במקום? יש מי שממליצים על מסננים קרינה מינרליים, שמכילים תחמוצת אבץ או דו תחמוצת טיטניום על מנת לחסום את קרני השמש. מסנני קרינה אלה משאירים ברק לבן על העור. אך לדברי הביולוגים הימיים, זה שווה על מנת להציל את השוניות.

מחקרים מצאו, כי שוניות האלמוגים הפגיעות של הוואי ניזוקו מחומרים שנמצאים במסנני קרינה

ישנם גם מסנני קרינה שהוכחו ידידותיים לבעלי חיים ימיים, כגון Raw Elements, ונמכרים במספר אתרי נופש בהוואי. יצרנית מסנן הקרינה הזה משתפת פעולה עם הוואי איירליינס, במסגרת התכנית להגנה על השוניות.

יצוין, כי נכון להיום המושל אוגה עדיין לא אישר את החוק להגבלת המכירה של מסנני הקרינה כאמור, אך החוק נמצא בהליך של בדיקה משפטית.


You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת