במשך אלפי שנים, עומדת ההצטננות הנפוצה בפני הניסיונות של המדע לאתר תרופה שתביס אותה. היא מצליחה לגבור על המערכת החיסונית של הגוף וגם על תעשיית התרופות. עם זאת, ממחקר חדש עולה, כי העזרה עשויה להיות קרובה.

למרות שלא הגענו, אנו קרובים מתמיד לאיתור תרופה להצטננות

ההצטננות הנפוצה תוקפת את המבוגר הממוצע פעמיים או שלוש בשנה. ילדים נדבקים לעתים קרובות יותר. נכון להיום, אין דרך למנוע הצטננות וברגע שנדבקים, אין דרך להיפטר ממנה. חרף ההתקדמות המדעית המרשימה, לא נמצא מחקר רפואי שהצליח להביס את ההצטננות. כל מה שניתן לעשות זה לטפל בתופעות ולהמתין עד שהמחלה תחלוף.

מדוע קשה כל כך להתמודד עם הצטננות?
ההצטננות הנפוצה חמקה מהתקדמות המדע הרפואי משתי סיבות עיקריות: האחת, היא שמדובר בדרך כלל במשפחה גדולה של מאות וירוסים, שמאתגרים את המערכת החיסונית. הסיבה השניה היא, שהווירוסים מתפתחים במהירות, כך שגם אם ניתן לספק חיסונים שיכסו את כל מגוון המינים הקיימים, הם יפתחו עמידות במהרה.

למרות שרוב האנשים מסוגלים להתמודד עם הצטננות, כמעט בלי בעיה, יש סיבות טובות למצוא דרכים להילחם במחלה. בהמשך לכך נוקטים כיום בגישה חדשה על מנת למצוא פתרון. החוקרים חיפשו תרכובת שתתמקד בחלבון של טפילי מלריה. הם מצאו שתי מולקולות אפשריות וגילו כי הן יעילות יותר כשהן משולבות יחד.

בטכניקה מדעית מתקדמת שולבו שתי המולקולות יחד לתרכובת אחת חדשה שמאפשרת לחסום את האנזים שנמצא בתאי הגוף של בני אדם ונקרא N-myristoyltransferase, או בקיצור NMT. הווירוסים מסוגלים לגנוב את האנזים הזה מהתאים ולהשתמש בו על מנת לייצר לעצמם קרום שמגן עליהם מפני זיהוי המידע הגנטי שלהם. ה-NMT חיוני להישרדות של וירוסים, ובלעדיו הם לא יוכלו לשכפל את עצמם ולהתפשט.

גישה חדשה
כל המינים של הווירוסים הגורמים להצטננות משתמשים בטכניקה הזו. בהמשך לכך היה צורך במעכב של חלבון ה-NMT. מדובר בגישה שצפויה לפעול גם נגד וירוסים הקשורים במחלות כף הרגל והפה וגם בפוליו. כמו כן, משום שהמולקולה מכוונת לתאים אנושיים ולא לווירוס, לא תהיה לגוף בעיה עם החדרתה.

ההצטננות הנפוצה תוקפת את המבוגר הממוצע פעמיים או שלוש בשנה

החוקרים תולים תקוות בתרופה ששמה כרגע הוא IMP-1088. למרות שתרופות אחרות שממוקדות בתאים אנושיים נחקרו בעבר, התרופה המדוברת צפויה להיות יעילה יותר פי מאה. תרופות קודמות שפותחו היו רעילות מדי ולכן לא אושרו לשימוש. התרופה החדשה אמנם לא פוגעת בתאים, אך יש צורך במחקרים נוספים על מנת לוודא שהיא בטוחה לשימוש.

אם כן, למרות שלא הגענו, אנו קרובים מתמיד לאיתור תרופה שתרפא הצטננות.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת