חשש מפני אינפלציה גוברת גרמה למכירות המוניות של אג"ח אוצר ארה"ב, והעלתה את התשואה על האג"ח ל-10 שנים מעבר לסף ה-3% עד לרמה של 3.067%, השיעור הגבוה ביותר מאז יולי 2011. תשואת האג"ח ל-10 שנים משמשים את ה"פדרל רזרב", הבנק המרכזי של ארה"ב, לקבוע את שיעור הריבית במשק, המשפיע על שיעור הריבית שנשלם בפועל תמורת משכנתאות, הלוואות רכב ועל חובות כרטיס האשראי.
מכירות האג"ח החלו לאחר שהממשלה הודיעה כי המכירות הקמעונאיות צמחו בקצב בריא באפריל. גם נתוני המכירות החלשים יחסית בפברואר ובמרץ תוקנו כלפי מעלה, דבר שהגביר את החשש מפני אינפלציה. שיעורי ריבית האג"ח העולים משמשים כבלם לשוק המניות הגואה. בעקבות ההתפתחות צנח היום מדד הדאו ג'ונס ב-250 נקודות, שהם כאחוז אחד, לאחר שמונה ימים רצופים של עליות שהביאו אותו לרמתו הגבוהה ביותר זה חודשיים.

סוגי המניות הרגישות לשיעורי הריבית נפלו במיוחד בעת שהמשקיעים מתכוננים נפשית לעלות הלוואות גבוהה יותר. שווקי הנדל"ן, הטלקום והשירותים הציבוריים נפלו כולם ביותר מאחוז. "זה קו קריטי לחצות בעוצמה שכזו, אז ברור שאנשים מוכרים מניות", אמרה קריסטינה הופר, אסטרטגית שווקים גלובליים בחברת אינבסקו, בהתייחסה לקו ה-3% של תשואת האג"ח.

גאי לבאס, אסטרטג ההכנסה הקבועה הראשי בג'אני קפיטל, אמר כי שיעור התשואה על האג"ח עלול להמשיך לעלות, לפחות בטווח הקצר. "מפה עד 3.2% האוויר מאד דליל". על אף ששיעור הריבית עודנו נמוך, המהירות בה הוא עולה מפחידה חלק מן המשקיעים. האג"ח החל את יום המסחר עם תשואה של 2.99%, ורק בספטמבר האחרון בקושי היה מעל 2%. לאחר שנים של תשואות נמוכות באגרות חוב ממשלתיות שהפכו בטוחות מאי פעם, שפינו מזומנים להשקעות במניות עתירות סיכון ובכך ניפחו את ערכן, כעת מעכבת המגמה ההפוכה את צמיחת השוק.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת