צרות בגן העדן, פחות מחודש לפני הפסגה המיוחלת בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לרודן צפון קוריאה קים ג'ונג און, מאיים מנהיג המדינה הקומוניסטית המסוגרת לבטל את הפסגה, ובינתיים כדי להראות את רצינותו הוא כבר ביטל מפגש רם-דרג עם השכנה מדרום. 
הסיבה לצעד החריף היא תמרונים צבאיים משותפים של ארה"ב ודרום קוריאה. התמורה שצפון קוריאה רוצה יותר מכל בתמורה להתפרקותה מנשק גרעיני הוא שארה"ב תוציא את רבבות חייליה מדרום קוריאה, ותפסיק לאיים על פיונגיאנג באמצעותם בפלישה בכל רגע. מבחינת טראמפ, קיום התמרונים למרות התחממות היחסים עם צפון קוריאה מהווה מימוש להבטחתו שלא להרפות מן הלחץ על צפון קוריאה עד להשגת הסכם ווידוא קיומו. כבר לא? או רק קצת דרמה?

"התרגיל הזה המכוון נגדנו, שנערך בכל רחבי דרום קוריאה, הוא קריאת תיגר בוטה על הצהרת פאנמונג'ום והוא מהווה פרובוקציה צבאית המנוגדת להתפתחויות החיוביות בחצי-האי הקוריאני", נאמר בהודעת גוף התקשורת הרשמי של צפון קוריאה, KCNA, כפי שצוטט ברשת החדשות הדרום-קוריאנית יונהאפ. "ארה"ב תצטרך גם לדון בזהירות בגורלה של הפסגה המתוכננת בין צפון קוריאה לארה"ב לאור ההמולה הצבאית הפרובוקטיבית הזו הנערכת בשיתוף הרשויות בדרום קוריאה", סיכם שופרו האישי של קים ג'ונג און את נקודת המבט הצפונית על העניין.

בתגובה מסרה דוברת משרד החוץ האמריקאי, הת'ר נאוארט, כי ארה"ב לא קיבלה כל הודעה, רשמית או אפילו לא-רשמית, וכי ארה"ב ממשיכה בתכנון הפסגה.

"אני יכולה לומר שקים ג'ונג און אמר בעבר כי הוא מבין את הצורך והתועלת בכך שארה"ב ודרום קוריאה ימשיכו בתרגיליהן המשותפים. אלה הם תרגילים חוקיים, המתוכננים וידועים זמן רב מאד מראש", אמרה נאוארט. "לא שמענו דבר ממשלה זו (צפון קוריאה) או מממשלת דרום קוריאה שירמז כי אל לנו לקיים את התמרונים הללו או שאל לנו להמשיך לתכנן את המפגש שלנו בין הנשיא טראמפ לקים ג'ונג און בחודש הבא". נאוארט כי הוסיפה כי התמרונים המשותפים "בוודאי שאינם פרובוקטיביים". מקור במועצה לביטחון לאומר מסר לחדשות פוקס כי "איננו יודעים עדיין כיצד לפרש" את ההודעה הדרום-קוריאנית, וציין כי "כך הצפון קוריאנים פועלים".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת