לא מעט החלטות פוליטיות חשובות נעשו בבחירות אתמול ב-8 מדינות שונות ברחבי ארצות הברית, אבל עבור תושבי סן פרנסיסקו זאת היתה גם הזדמנות להחריף את הצעדים נגד המעשנים ולהגביר את האיסורים על מכירת טבק בעיר.

תושבי העיר אישרו הצעה לפיה תאסר מכירת טבק בטעמים, כולל סיגריות מנטול, סיגרים בטעמים וגם תמציות עישון בטעמים. 68 אחוז מהמצביעים תמכו בצעד הזה, בעוד 31 אחוז התנגדו. 


טבק בטעמים. לא בסן פרנסיסקו

ההצבעה מגיעה בסיומו של מאבק טעון במיוחד שגם הוזרמו אליו כספים רבים. המתנגדים קיבלו תמריץ בגובה 12 מיליון דולר מחברת הטבק R.J. Reynolds. את המאבק של התומכים בתיקון תדלק, בין היתר, ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג. הוא תרם מכיסו 3 מיליון דולר.

הסכומים הגדולים שנשפכו על ידי מתנגדי החוק לא הואילו. "אנשים באמת לא אוהבים את חברות הטבק והם לא משתכנעים מהתעמולה ומהטקטיקות שלהם" אמר גיל דורן, דובר הקמפיין לאיסור על מכירת טבק בטעמים. 

בצד השני של המתרס, רואים את הדברים בצורה שונה לחלוטין. גרג קונלי מהארגון האמריקאי לאידוי (Vaping) טוען כי הבוחרים הוטעו: "חבל שהקיצוניים שמתנגדים לאידוי הוליכו שולל את התושבים והפכו את הגמילה לסיגריות לקשה אפילו יותר". לדבריו, תמציות אידוי מהוות תחליף מוצלח עבור מבוגרים המנסים להפסיק לעשן סיגריות.

בארגוני הבריאות השונים לא משתכנעים מהטיעון הזה. גורמים רבים מתחום בריאות הציבור, כולל האגודה למלחמה בסרטן הריאות, הביעו תמיכה בחוק האוסר על מכירת מוצרי טבק בטעמים. לפי האגודה, האיסור הזה ימנע מבני נוער רבים להתחיל עם ההרגל הממכר: "צעירים בעיר רואים פרסומות למוצרי אידוי וטבק בכל פעם שהם נכנסים לחנות. ברור שהמוצרים האלה, עם העטיפות הצבעוניות והמגרות, מכוונות לבני נוער".

ההחלטה על האיסור הזה עברה במקור במועצה המפקחת של העיר לפני שנה. זו היתה ההחלטה הראשונה מסוגה בכל ארצות הברית. אבל לאחר שנאספו מספיק חתימות של מתנגדים, החוק עבר להצבעה במשאל בקרב תושבי סן פרנסיסקו.

כאמור, בסופו של דבר אושר החוק החדש ומכירת מוצרי עישון אלו תאסר. בחברות הטבק לא אוהבים את התוצאה והחשש המרכזי הוא שערים אחרות ינסו להעביר חוקים דומים.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת