השדרה החמישית תתמלא מחר (ראשון) במוזיקה מעולה ותלבושות צבעוניות, כמו בכל פעם שמצעד פורטו ריקו עושה דרכו לאורכה. בין כל הכיף והחגיגות המתוכננות, מתכוונים המארגנים והמשתתפים לכוון את הזרקורים לנושא רציני: חודשים רבים כבר עברו מאז שהוריקן מריה חלפה מעל פורטו ריקו והאי עדיין נאבק לשיקומו, עם מאות אלפים ללא חשמל. עונת ההוריקנים הבאה מתקרבת, ואנשי האי עוד לא על רגליהם מהנזק הקודם.


גם הוא צועד במצעד הפורטוריקני. ריקי מרטין (צילום: Brian)


"זו שנה שבה פורטו ריקו הרוסה ולא משתקמת", אמר לואיס מלדונדו, ראש המנהלת המפקחת על המצעד ועל האירועים הקשורים אליו. אלה שיצפו במצעד בעיניין ודאי ישימו לב כי המצעד יחולק לקבוצות, ביניהן אחת של אנשים הנמצאים בארצות הברית לאחר שנעקרו מבתיהם בעקבות ההוריקן. המצעד יכבד גם את המגיבים הראשונים של כוחות החירום, ואחרים שהגיעו לסייע במאמצי ההצלה והשיקום. כמו כן יקבל כבוד גם דוד בדנוד, עיתונאי חדשות שזכה לשבחים על עבודתו והסיקור היסודי שלו את התנאים שבאי. "עבור הצופים בשידור החי יהיו אורחים שידברו על מה שהיה", אמר מלדונדו. "יהיו כאלה שיתמקדו בנושאים ספציפיים כמו מצוקת עובדי ההוראה על האי או נושאים סביבתיים".

המצעד מגיע שנה לאחר קודמו השנוי במחלוקת, כאשר הנהלת המצעד החליטה להעניק כבוד לאוסקר לופס ריברה, חבר לשעבר בארגון מיליטנטי האחראי על סדרת פיגועים, מה שהוביל מספר נותני חסות לסגת מהחלטתם וכן לפוליטיקאים כמו אנרו קואומו לא להגיע. כיום קואומו תומך מובהק בקריאה לעזרה עבור פורטו ריקו וצפוי להגיע. "אנשים באמת שינו דעתם מאז השנה שעברה", אמר מלדונדו. לדבריו, הדבר נובע מהדגש על התאוששות ושיקום האי ולא על מחלוקות פוליטיות מפלגות.


וגם הוא. פרנקי קוטלס (צילום: Mr Sean Elliot)


ממשל טראמפ זכה לביקורת מצד מתנגדיו על הדרך בה טיפל בנזקי ההוריקן. שמונה חודשים לאחריו ודברים עדיין לא שוחזרו לחלוטין. מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת הארוורד, מעריך כי היו עד 4600 מקרי מוות נוספים על המספר הרשמי, בשלושת החודשים שלאחר הוריקן מריה. לפחות משתתף אחד במצעד, רובן דיאז ג'וניור, נשיא ברונקס בורו, טען כי המצעד כן צריך לקחת כיוון פוליטי. הוא והקבוצה עימה יצעד יגיעו עם חולצות טריקו שחורות, המשקפות את הערכת המחקר של הארוורד לגבי המתים. "זו תהיה החמצה אם לא נראה סולידריות, ונבצע מעשה מחאה, מעשה התרסה", אמר. "העולם צריך לדעת שזה שיש לנו עדיין נשיא וקונגרס לא הופך את ההתנהלות נכונה לדעת 3.5 מיליון אמריקאים".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת