מנהלי רשות הדיור העירונית של ניו יורק (NYCHA) השתמשו במשך שנים בשקרים מנוסחים בקפידה ובהונאות מורכבות על מנת להסיר את התנאים העלובים בדיור הציבורי, הגישו מסמכים כוזבים, הונו מפקחים פדרליים ובגדו ב-400 אלף הדיירים אשר סבלו משך שנים רבות מתנאים מכמירי-לב ותחושה הולכת וגוברת שדבר לא ישתנה.


זה לא מחסן נטוש. זו תקרת הבית של מישהו (צילום: אלגרה אבראמו, nycitynewsservice.com)


תלונה חריגה בחריפותה שפורסמה היום (שני) בידי התובע הפדרלי של מנהטן, ג'פרי ברמן, קרעה את המסיכה מעל תרבות ההונאה ארוכת השנים של רשות הדיור, וחשפה מסורת ביורוקרטית ארוכה של שקרים בנוגע לכשלי הרשות בטיפול בכל בעיה שהיא, מצבע המכיל עופרת רעילה לנגע של עובש על קירות הבניינים למחילות של חולדות בתוכם. הממצאים הפדרליים מאששים סדרת תחקירים ארוכת-שנים של הניו יורק דיילי ניוז, שהחלה ב-2012.

מדאיג מכל, ברמן טוען כי רשות הדיור ומשרד הבריאות העירוני המעיטו בכוונה תחילה בהיקף הרעלת העופרת אצל ילדים בדיור הציבורי, כשבחרו לא לספור בנתוניהם מאות רבות של ילדים שבדמם נמצאו רמות עופרת הנחשבות מסוכנות על פי הגדרות הממשל הפדרלי. לפי התלונה, מסרו אנשי רשות הדיור תצהירים כוזבים מורכבים ומתוחכמים למשרד הדיור הפדרלי (HUD).

"האנשים שסובלים כתוצאה מהתנהלותה הפסולה של רשות הדיור הם דייריה, כולל ילדים עם הרעלת עופרת, קשישים ללא חימום בחורף, חולי אסטמה שמצבם מוחרף בשל דירות מוכות עובש ומזיקים, ודיירים נכים ללא מעליות מתפקדות" נאמר בתלונה. מכל הבעיות שננקבו, החמורה מכולן היא הצבע המכיל עופרת - מחדל שבהסתרתו חבר גם משרד הבריאות העירוני בהגשת דו"חות כוזבים והונאות מורכבות אחרות שנועדו להטעות את הפיקוח הפדרלי.


"האנשים שסובלים הם הדיירים" התובע הפדרלי של מנהטן, ג'פרי ברמן (צילום: משרד התובע הפדרלי)התלונה פורסמה לאחר שהעבירות הנדונות בה יושבו בעצם בהסכם פשרה - לפחות מול הרשות והעיר, שמתחייבת להעביר 2.2 מיליארד דולר לרשות הדיור במשך העשור הקרוב, ומסכימה למינוי מבקר פדרלי על הרשות. עם זאת, ברמן לא פסל את האפשרות להגיש כתבי אישום נגד מנהלים ובעלי תפקידים ספציפיים ברשות הדיור.

ההודעה על הסכם הפשרה לוותה כאמור בחשיפה פומבית של התלונה המפורטת, בת 80 העמודים, המאששת את ממצאי התחקירים של הדיילי ניוז. רבים מן השקרים הרשמיים של מנהלי רשות הדיור נאמרו בתגובה לשאילתות מצד העיתון הניו יורקי הוותיק.

ההסכם הוא רגע היסטורי עבור הרשות בעלת העבר המפוקפק, שהסכימה יחד עם ראש העיר ביל דה בלאזיו לראשונה למינוי של מבקר עצמאי כדי לוודא עמידה בחוקים ובתקנים המחייבים את הרשות לספק "דיור הוגן, בטוח והיגייני" מעתה ואילך. התלונה הוגשה שעה לאחר שהעיר ורשות הדיור חתמה על מה שמכונה "צו הסכמה" שיחל בתהליך של מינוי מבקר, ויחייב את העיר להשקיע את הכסף לצורך שיפור מסיבי בתנאי המגורים בדיור הציבורי.


צבע מתקלף - ורעיל. רשות הדיור שיקרה על כך במשך שנים. (צילום: גרג ויליוטי, ניו יורק דיילי ניוז)התובע הפדרלי של מנהטן הוא שימליץ על מועמד לתפקיד המבקר, בהתייעצות עם רשות הדיור, העירייה, מועצת העיר, המושל ומנהיגי קבוצות הדיירים. שופט פדרלי יצטרך לאשר את המינוי, ו"צו ההסכמה" למינויו יישאר בתוקף עד סוף 2027 - וניתן יהיה להאריכו במקרה הצורך.  המבקר יקבל סמכויות נרחבות לוודא שהרשות מתקנת פגעי צבע רעיל, עובש ומזיקים, וכי בדירות יש חימום מספיק ומעליות מתפקדות.

ההסכם גם משחרר נהלי רכש כדי לזרז את ההתקשרות עם קבלנים, ומבטל את תפקיד מנהל החירום שיצר מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו רק באפריל כדי לפקח על כספי מדינה ועירוניים המיועדים לרשות הדיור. משרד הדיור הפדרלי נאות על פי ההסכם להסיר את בקרת הקבלנים הנוקשה שהחיל על רשות הדיור במרץ, והרשות תיצור משרות חדשות, כולל מחלקת עמידה בתקנים ומחלקת בטיחות ובריאות סביבתית.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת