עד ה-12 באוגוסט, תוצג ב-NOMA- New Orleans Museum of Art, תערוכה, שתבחן כיצד השפיעה ניו אורלינס על עבודתו של הצלם המפורסם, לי פרידלנדר, בה הוא התרכז במוזיקאים, במונומנטים ובחיי רחוב.

פרידלנדר נחשב לאחד הצלמים האמריקנים החיים החשובים בעולם. בשנות השישים והשבעים של המאה ה-20, עבד פרידלנדר בעיקר עם מצלמות 35 מ"מ וסרט צילום שחור-לבן. הוא פיתח את השפה החזותית של הנוף החברתי אורבני, שזכתה לחיקויים רבים. רבים מצילומיו כוללים חלקי השתקפות בחלונות ראווה, מבנים ממוסגרים בגדר, כרזות ושלטי רחוב. כל זאת, בניסיון לשקף את מראה החיים המודרניים.

יוצר גוף מגוון של עבודות אנושיות ואמנותיות, פרידלנדר

בתערוכה המדוברת מוצגים צילומים שלא נראו מעולם וכן מצגת מיוחדת, שתהיה זמינה עד ה-17 ביוני, של צילומים צבעוניים של אמנים מפורסמים, בהם ארית'ה פרנקלין, מיילס דיוויס, ג'ון קולטריין, תמי ויינט וריי צ'רלס.

"כאמן שדימויו משתרע על גבול האמנות והמסמך, שימר פרדינלנדר את התופעות החברתיות והחזותיות של ניו אורלינס ויצר גוף מגוון של עבודות אנושיות ואמנותיות", אמרה מנהלת המוזיאון, סוזן טיילור.

פרידלנדר נולד בשנת 1934 באברדין, שבוושינגטון. הוא בן למהגר יהודי-גרמני ולמהגרת פינית לותרנית. הוא למד צילום בקולג' ארט סנטר לעיצוב (Art Center College of Design) בפסדינה, קליפורניה. בשנת 1956 עבר לניו יורק, שם צילם מוזיקאי ג'אז לעטיפות אלבומים. עבודתו המוקדמת מושפעת מאמנים כגון אז'ן אטז'ה, ווקר אוונס ורוברט פרנק. בשנים 1960, 1962 ו-1977, הוענקו לו מלגות גוגנהיים, על מנת שיוכל להתמקד ביצירת אמנות מקורית. כמה מצילומיו המפורסמים יותר התפרסמו במגזין פלייבוי, בהם גם תמונות שחור-לבן של מדונה משנות השבעים המאוחרות. עבור הסט שצולם בשנת 1979 קיבלה הזמרת, שהיתה אז אמנית מתחילה, שכר של 25 דולר. בשנת 2009 נמכרה אחת מהתמונות ב-37,500 דולר במכירה פומבית.

הצילומים שלו משתרעים על גבול האמנות והמסמך

בשנת 1963 הציג המוזיאון הבינלאומי לצילום, בבית ג'ורג' איסטמן, את תערוכת היחיד הראשונה של פרידלנדר. בשנת 2003, הוא זכה במדליה ובחברות מטעם ה-Royal Photographic Society, בזכות תרומתו הקבועה והמשמעותית לאמנות הצילום. בשנת 2005 הוצגה תערוכה שלמה של יצירותיו במוזיאון MOMA, שבניו יורק, שכללה 400 תמונות, החל משנות החמישים עד לימינו. הוא זכה בפרס הסלבלד באותה שנה. התערוכה הוצגה מחדש בשנת 2008 במוזיאון לאומנות מודרנית, בסן פרנסיסקו.

כתובת: One Collins C. Diboll Circle, City Park, New Orleans, Louisiana 70124
טלפון:  (504) 658-4100
אתר: https://noma.org/exhibitions/lee-friedlander-louisiana/

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת