עשרות פעילים למען הקשחת חוקי הנשק ערכו "שביתת מוות" סמלית על רקע גבעת הקפיטול בוושינגטון וקראו לפעולה בנושא. היתה זו אחת ממספר הפגנות שנערכו ברחבי ארה"ב היום (שלישי) כדי לציין שנתיים מאז הטבח במועדון הלילה לגייז "פולס" באורלנדו.


"תפסיקו להרוג אותנו" (צילום: יו.אס.איי. טודיי)הדוברים בעצרת, תלמידי בית ספר ברובם, נשאו דברים על האופן שבו השפיעה אלימות כלי הירי על חייהם, בין אם איבדו חברים או קרובים לאלימות שכזו או אוימו בה בעצמם. חלק סיפרו על חוויית ההסתתרות בבית ספר בשעת טבח. הדוברים קראו בקול את שמות 49 האנשים שנרצחו בהתקפה ב-2016 באורלנדו, ואז הניחו ורדים  - אחד לכל אדם שנרצח בהתקפה - על המדשאה המשקיפה על אנדרטת וושינגטון. לאחר מכן הם נשכבו על הקרקע למשך 12 דקות, בערך שנייה לכל מקרה של ירי המוני מאז ההתקפה באורלנדו.

אמנדה פוגלברג, אחת ממארגנות האירוע, זוכרת שצפתה בטלוויזיה בביתה, המרוחק רבע שעה הליכה ממועדון הפולס, כשהחלו הפרטים להגיע ורשימת ההרוגים הלכה ותפחה. "זה היה מקהה חושים", אמרה. "קשה היה אפילו לתפוס שמשהו כזה יכול לקרות בעיר שלי".

מאז הטבח במועדון הפולס, הכו מקרי ירי המוני בכנסיות, בתי ספר והופעות מוזיקליות מדי מספר חודשים. 16 חודשים בלבד לאחר הטבח בפולס, מסרה אורלנדו את תואר אתר הטבח הקטלני בתולדות ארה"ב ללאס וגאס, שם נטבחו 58 בני אדם כשאדם פתח מאש מחדר המלון שלו לאורך ה"סטריפ" בעיר, בעת שנערך במקום פסטיבל מוזיקת קאנטרי.


מועדון הפולס. לא נשכח (צילום: Mixmag.net)אבל בחודשים שחלפו מאז הטבח ביום ולנטיין בבית הספר מרג'ורי סטונמן דאגלס בפארקלנד שבפלורידה, בני נוער הפכו למוקד התנועה להגבלת הזכות לכלי נשק. האירועים היום היו רק האחרון בפרץ של אקטיביזם המונע ברובו בידי בני נוער, שכלל גם את "המצעד על חיינו" במרץ, אירועים בוושינגטון הבירה וסדרה של נטישות הפגנתיות את ספסלי הלימודים ברחבי ארה"ב.

מספר משורדי הטבח בפארקלנד השתתפו ב"שביתת המוות", וכמעט כל אחד מן הנאומים חלק כבוד לכוחם של צעירים. "אני עדיין לא יכולה להצביע, אבל אני יכולה להשמיע את הקול שלי", אמרה אינגריד פנדרגראסט בת ה-12, שנסעה להשתתף במפגן כל הדרך מבלומינגטון אינדיאנה. הפעילות שלה בנושא הוצתה בשל תסכולה מריבוי התרגילים שנועדו להכין תלמידים ומורים למצבי "יורה פעיל" והקושי להתרכז בלימודים בעודה פוחדת מאלימות כלי ירי.

במשך 12 דקות, בעוד תיירים חולפים על פניהם, שכבו על הדשא, השלטים שנשאוף ועליהם ססמאות כמו "הגנו על ילדים, לא על רובים", ו"תפסיקו להרוג אותנו" מגינים על עורם מפני השמש הקופחת. קומץ מפגיני-נגד, נושאים דגלים אמריקאיים ושלטים בזכות התיקון השני לחוקה, עמדו סביב קבוצת המפגינים. "אנחנו כאן כדי להראות את הצד השני, להיות המבוגרים בחדר", אמר אחד מהם, שהחזיק שלט לזכר הרוגי מועדון הלילה פולס וטען כי אילו היה במועדון אדם חמוש ומיומן, ייתכן שקציר הדמים היה נמוך יותר. הנשיא טראמפ השמיע בעבר דעה דומה.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת