קליפורניה היא המדינה המאוכלסת ביותר בכל ארצות הברית וגם אחת העשירות, החזקות והמשפיעות ביותר. אז למה התושבים שם רוצים לפרק אותה לשלוש מדינות שונות? התשובה, בקצרה, היא שגדול זה לא תמיד כזה טוב לאזרח.

את היוזמה לחלוקת המדינה המערבית הציע המשקיע טים דרייפר במסגרת קמפיין שנקרא  "Cal 3". לפי הקונספט שלו, קליפורניה תחולק לשלוש מדינות שונות והן: קליפורניה, קליפורניה הדרומית וקליפורניה הצפונית. לפי המפה החדשה, בכל מדינה יהיו בין 12 ל-14 מיליון איש.


קליפורניה המאוחדת. האם היא תתפצל


היוזמה הזאת קיבלה גיבוי בסדר גודל של יותר מארבע מאות אלף חתימות של תושבים - הרבה מעל המספר שדרוש כדי להעלות סוגיה להצבעה במשאל. זה עדיין תלוי במושל ובמחוקקים, אבל ייתכן מאד שקליפורנים שיגיעו לעמדות ההצבעה בבחירות שיתקיימו בנובמבר השנה, יוכלו לבחור האם הם מתנגדים או תומכים בחלוקה.

מציע היוזמה, טים דרייפר, מסביר שהמטרה היא לתת לקהילות השונות הזדמנות להשפיע בצורה טובה יותר על סוגיות שרלוונטיות להן - אלו היומיומיות שמשפיעות באופן ישיר על איכות החיים. 

"הממשל בקליפורניה מאכזב את האזרחים בכל הנושאים החשובים. וזה כולל את מערכת החינוך, המסים הגבוהים והתשתיות המוזנחות" אמרה דוברת הקמפיין פגי גרנדה. "קליפורניה פשוט גדולה מדי כדי להצליח. לתושבים מגיע עתיד טוב יותר".

ההשוואה שמציעים הוגי היוזמה היא למדינות דרום קרוליינה וצפון קרוליינה, צפון דקוטה ודרום דקוטה וגם ורג'יניה ווירג'ינה המערבית. "כבר עכשיו ידוע לכולם שדרום קליפורניה נורא שונה מצפון קליפורניה" נכתב באתר האינטרנט של היוזמה.

אלו המדינות החדשות שיקומו לפי יוזמת החלוקה:

קליפורניה - כוללת את לוס אנג'לס, ונטורה, סנטה ברברה, סן לואיס אוביספו, מונטריי וסן בניטו.

דרום קליפורניה - סן דייגו, סן ברנרדינו, אורנג', ריברסייד, מונו, מדרה, איניו, טולרה, קינגס, קרן ואימפיריאל.

צפון קליפורניה - תכלול 40 מחוזות שונים ביניהם סן פרנסיסקו וכל המחוזות שצפונית לסקרמנטו.

אבל לא כולם בעד הרעיון הזה. המתנגדים אומרים כי החלוקה אינה מתאימה וכי הדבר יעלה למשלמי המסים מיליארדי דולרים. בינתיים, מומחים למשפט חוקתי מסבירים כי הדבר לא בלתי אפשרי, אך גם לא סביר שיקרה מאחר ולדמוקרטים יש יותר מדי מה להפסיד אם מהלך כזה יצא לפועל.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת