קצת יותר מיממה אחרי הפסגה ההיסטורית, בה נפגשו לראשונה מנהיג ארצות הברית עם הרודן הצפון קוריאני, לנשיא דונלד טראמפ יש מסקנה נחרצת מהארוע. לטענתו, הדיקטטורה האסיאתית כבר לא מהווה איום גרעיני על העולם. את הדברים הוא אמר עם נחיתתו בוושינגטון, מוקדם הבוקר.

למרות השעה המוקדמת, מיד אחרי שירד ממטוסו בבסיס חיל האוויר אנדרוז, פצח הנשיא ברצף ציוצים על מגוון נושאים, כשהשניים האחרונים עוסקים בפסגה בסינגפור:. "כל אחד יכול להרגיש עכשיו בטוח יותר כי קוריאה הצפונית לא מהווה יותר איום גרעיני. הפגישה עם קים ג'ונג און היתה מעניינת ומאד חיובית. יש לקוריאה הצפונית המון פוטנציאל לעתיד!" כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו. 

הפגישה. המון אופטימיות

בציוץ העוקב מצא לנכון הנשיא להתייחס לתפקוד של קודמיו בנושא: "לפני שנכנסתי לתפקיד, אנשים הניחו שאנחנו הולכים למלחמה עם קוריאה הצפונית. אובמה אמר שקוריאה הצפונית היא הבעיה הכי גדולה והכי מסוכנת. זה כבר לא נכון. תישנו טוב הלילה!". שעה לאחר מכן סיפק הנשיא את הזווית הכלכלית לנושא, כשצייץ שהפסקת התמרונים עם קוריאה הדרומית תחסוך לאמריקאים המון כסף.

טראמפ ושליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג' און נפגשו בשני בערב (שעון ארצות הברית) בבמלון קפלה באי סנטוסה שבסינגפור. לאחר לחיצת יד חמה מול המצלמה, נועדו המנהיגים למשך שלוש שעות. בסיום השיחות אמר הנשיא טראמפ כי "הייתה פגישה פנטסטית. טוב יותר משאפשר לצפות".

לאחר מכן חתמו המנהיגים על הצהרה משותפת שקוראת לייסוד יחסים חדשים בין שתי המדינות, לפירוק הנשק הגרעיני בחצי האי הקוריאני ולמתן ערובות אמריקניות לביטחון של קוריאה הצפונית. עם זאת, במסמך לא פורטו הדרכים והאמצעים להשגת המטרה.

טראמפ. מבול של ציוצים

למרות האופטימיות שמשתקפת בדבריו של הנשיא בציוציו ובראיונות שנתן, מבקריו דווקא מביעים ספקנות. רבים מתחו ביקורת על ההתרחשויות בסניגפור ואמרו כי טראמפ נתן יותר מדי ובתמורה קיבל מעט מדי. מתנגדיו אמרו כי לא היה מקום לחלוק במה עם רודן אכזר שפוגע בזכויות אדם בסיסיות של אזרחיו - בוודאי לא לפני שניכר שהוא עומד בהתחייבויותיו.

הביקורת הגדולה שנשמעה כלפי ההצהרה טוענת כי המסמך עליו חתמו השניים הוא עמום שלא מפרט כיצד תפורז קוריאה הצפונית מנשק גרעיני, אילו ערובות תקבל פיונגיאנג מוושינגטון. בנוסף, המבקרים מצביעים על כך שאין לוח זמנים מפורט ליעדים השונים עליהם חתמו שני המנהיגים. 

בקוריאה הצפונית, לעומת זאת, חגגו אתמול את הפסגה. העיתונים במדינה - שאינם חופשיים ותוכנם מוכתב על ידי השלטון - ציינו את הארוע בהתלהבות רבה וציינו כי מדובר בתחילתו של עידן חדש עבור כל העולם.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת