השימוש בקונדום יורד עקב תרופה המשמשת למניעת התפשטות וירוס ה- HIV, כך חושף מחקר שנערך על בני זוג בני אותו המין באוסטרליה. המחקר, שפורסם ב- Lancet, ובו השתתפו 17,000 גברים הומוסקסואליים וביסקסואליים בוויקטוריה ובניו סאות' ויילס, מראה כי בין השנים 2013 ל -2017, מספר הגברים השליליים לוירוס ה- HIV הנוטלים את הגלולות כדי להגן על עצמם עלה מ -2 אחוזים ל-24 אחוזים. במהלך תקופה זו, שיעורם של גברים השליליים לוירוס, שביקשו את כדורי הפרפ (Prep) לאחר מין אנאלי מזדמן עלה מאחוז בודד ל - 16 אחוזים. במקביל לנתונים אלה התגלתה גם ירידה עקבית בשימוש בקונדום: מ - 46 אחוזים ל - 31 אחוזים. 


בעקבות השימוש בכדורים ירד השימוש בקונדומים. אילוסטרציה (צילום: Angelica smile)


דום (שם בדוי), מסידני, אמר כי ניתן לקבל מרשם לגלולות לאחר כמה שאלות לגבי תרופות שהמבקש נוטל ביום יום ובדיקת דם מהירה. המבקש מקבל כדורים המספיקים לשלושה חודשים והם נמסרים עם אזהרת רופא והסבר חשיבות השימוש בקונדומים. "הכדורים משפיעים על הכבד, ולכן אתה מחוייב להגיע בעוד שלושה חודשים ולעשות בדיקה נוספת, לראות שאתה נקי מאיידס", הוא אומר. "עבורי זה דבר הגיוני לעשות. בעיקר עבור מי שלא נמצא במערכת יחסים מחייבת וארוכת טווח. אם יש לך אפשרות להגן על עצמך - תעשה את זה". 


"שני החבר'ה האחרונים שהייתי איתם כבר היו על פרפ ופשוט לא השתמשנו בקונדומים", הוא אומר. "זה מרגיש עכשיו כאילו יש הגנה, ורוב האנשים מרגישים שהם לא צריכים קונדומים, הם לוקחים עכשיו גלולות". 
במסיבות הגייז הרבות הנערכות בסופי השבוע בסידני, יש לדבריו הרבה גברים הבוחרים לקיים יחסי מין ללא קונדומים. "עדיין יש אלמנט של דאגה", סיפר, "אבל זה לא כמו מה שהיה בעבר".

עוד משתמש פרפ מסידני, דייב (שם בדוי), הסכים שהתרופה, שאותה לקח במשך שנתיים, "שינתה את המגרש" כשמדובר במין בין גברים הומוסקסואליים. עם זאת, הוא טען כי קונדומים עדיין בשימוש בסצנה האוסטרלית. יש לו שלוש דרכים באמצעותן הוא מגן על עצמו מהוירוס: שימוש בפרפ, שימוש  בקונדומים וקיום יחסי מין עם נשאים שהם לא מדבקים - כאלה שהם חיוביים לוירוס אך עקב טיפול ממושך לא יכולים להעביר את הוירוס הלאה."יש לי ניסיון חיובי סופר עם הפרפ ולא היו לי תופעות לוואי", סיפר. "זה רחוק מאוד משנות ה - 80, כאשר גברים הומוסקסואלים פחדו לקיים יחסי מין. אני באמצע שנות הארבעים שלי, אז אני זוכר מתי זה היה מפחיד. זה הוציא את הפחד מהסקס, וזה נכון שיש בחורים שהפסיקו להשתמש בקונדומים, אבל הם בהחלט עדיין בשימוש".

ACON, ארגון לקידום הבריאות המתמחה במניעת HIV, פרסם תגובה למחקר של Lancet, המצביע על נתונים עדכניים יותר,  שמראים את המספר הנמוך ביותר של אבחונים חדשים של HIV ב - 30 השנים האחרונות קרב גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים. "ACON תומכים ומוחאים כפיים להומואים על המשך השימוש בקונדומים לאחר יותר מ -30 שנה למגיפת האיידס. מדובר בשיעורים גבוהים מאלה של כלל האוכלוסייה",  נכתב בתגובה. "טכנולוגיה חדשה כמו הפרפ - פירושה כי פרקטיקות של בריאות מינית יצטרכו להתפתח, ואנו בטוחים כי קונדומים יישארו חלק משמעותי במין בטוח של גברים הומואים בפועל. אנו דוחים את האמירה שגברים הומוסקסואלים שאננים, כשמדובר בניהול בריאותם המינית ובשותפים המיניים שלהם. לא כל הומו ישתמש בקונדום בכל פעם, אבל זה נכון גם לאוכלוסיה הכללית".

עם זאת, פרופ' מרטין הולט מאוניברסיטת ניו סאות' ויילס שהוביל את המחקר אמר כי בהחלט ניתן לומר שעליית הפופולריות של הפרפ "שיבשה" את השימוש בקונדום. "הממצאים שלנו מראים כי הכניסה המהירה של הפרפ לשימוש, הורידה את השימוש בקונדום ברמה קהילתית", אמר. "עם זאת, מוקדם להעריך את ההשפעות ארוכות הטווח של הגדלת השימוש בפרפ. הירידה בשימוש בקונדום עלולה לעכב את האפקטיביות של הפרפ לטווח הארוך באוכלוסיה". 


הרוב מסתמכים על הפרפ, אחרים משתמשים גם בקונדומים. אילוסטרציה (צילום: Alena TS)


השימוש בפרפ גדל באוסטרליה במהירות בשנים האחרונות. הסיבה לכך היא כי ממשלות המדינה אישרו ניסויים מקומיים של התרופה. בחודש אפריל, הממשלה הפדרלית הסכימה גם לסבסד את התרופה נגד HIV כדי להפוך אותה לזולה ונגישה יותר. מנכ"ל AFAO, הפדרציה הלאומית לקהילת ה - HIV , דארי אודונל, הגיב על המחקר בכך ששיבח את עבודת הממשלה בנושא. "הפרפ, בשילוב עם אסטרטגיות מניעה אחרות כמו קונדומים, מעניקה לנו את הכלים שיספקו בסופו של דבר את הירידה המשמעותית".

יש לציין כי מקרי HIV באוסטרליה ספציפית, נמצאים בירידה מתמדת בשנים האחרונות. כך גם אבחנות חדשות של HIV בקרב גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים בחמש השנים האחרונות. מספר המקרים החדשים בקרב גברים ילידי אוסטרליה ירד ב - 48 אחוזים בשלושת החודשים האחרונים של 2018, לעומת הממוצע באותה התקופה בחמש השנים שלפניה. עם זאת, כן חלה עלייה מסויימת בקרב אוכלוסיות מסויימות, כמו האבורג'ינים למשל. מחלות אחרות, כמו זיבה, עושות קאמבק ונפוצות בגירסה חזקה, שעמידה לאנטיביוטיקה ומתפשטת במהירות באוסטרליה. כיום מתפשט במקום וירוס המכונה "סופר סופר באג" - זן של זיבה שהתגלה באוסטרליה בפעם הראשונה באפריל, כאשר דובר משרד הבריאות בקווינסלנד אישר שני מקרים שהתגלו, ובהם נראתה עמידות לסוגי אנטיביוטיקה רבים. לפי מומחים, זיבה מתפשטת במהירות רבה יותר בסקס הטרוסקסואלי מאשר הומוסקסואלי.You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת