התובעת הכללית של ניו יורק, ברברה אנדרווד, הזימה היום את החששות שלא תהיה קשוחה עם הניו יורקי המפורסם בעולם, הנשיא דונלד טראמפ, לאחר שהחליפה לפני מספר שבועות את אריק שניידרמן, שהואשם בתקיפות מיניות. אנדרווד הגישה היום בבית המשפט העליון של ניו יורק במנהטן תביעה שהיא בגדר "פצצה" נגד הנשיא, ילדיו וקרן הצדקה המשפחתית, בטענה לתיאום אסור בין הקרן לקמפיין טראמפ לנשיאות ב-2016.


בעצם, אומרת התובעת, קרן טראמפ שימשה כמכרה זהב פרטי של הנשיא לעתיד. (צילום: Charitybuzz.com)התביעה, שהוגשה ביום הולדתו ה-72 של טראמפ, טוענת גם כי כספי הקרן שימשו לכיסוי הוצאות אישיות, עסקיות ופוליטיות של הנשיא. "כפי שעולה מחקירתנו, קרן טראמפ לא היתה אלא פנקס צ'קים לתשלומים ממר טראמפ או עסקיו למלכ"רים, בלא קשר למטרתם או חוקיותם", אמרה אנדרווד. "לא כך אמורות קרנות צדקה פרטיות לפעול, ומשרדי מתכוון להטיל על הקרן ומנהליה את האחריות לשימושה הפסול בנכסי הצדקה שלה".

כתב התביעה, שנובע מחקירה שהחלה ביוני 2016, חודשים ספורים לפני הבחירות לנשיאות, נטען כי קרן דונלד ג'יי. טראמפ גייסה תרומות בסך 2.8 מיליון דולר ששימוש בהכוונת ראשי קמפיין טראמפ להשפעה על הבחירות. "מענקי הקרן שיוו למר טראמפ ולקמפיין שלו תדמית נדבנית והגבירה את חשיפתו של מר טראמפ למצביעי הפריימריז הרפובליקניים ובקרב קבוצות מצביעים חשובות".

בכתב התביעה נכלל אימייל ששלח מנהל קמפיין טראמפ קורי לבנדובסקי, בו נאמר "האם יש דרך כלשהי שנוכל לחלק כספים השבוע כשאנחנו באיווה, במיוחד בשבת", כתב לבנדובסקי ב-29 בינואר 2016 לאלן וייסברג, שבזמנו היה גזבר קרן טראמפ וכעת הוא סמנכ"ל הכספים של ארגון טראמפ - התאגיד העסקי של הנשיא.

בעקבות האימייל של לבנדובסקי, טוען כתב האישום, בוצעו לפחות חמישה מענקים של מאה אלף דולר כל אחד, שהועברו לארגונים של יוצאי צבא באיווה ממש לפני הפריימריז במדינה באחד בפברואר אותה שנה. ההמחאות המוגדלות שהוענקו באירועים ציבוריים אפילו כללו את סיסמת הקמפיין של טראמפ: "Make America Great Again".


כמו קודמה, לא פוחדת להתעמת עם האיש החזק בעולם. התובעת הכללית של מדינת ניו יורק, ברברה אנדרווד (צילום: AP)"כשהתעוררה בעיה לפני הפריימריז באיווה עם מענק לאחד הארגונים שנבחרו במקור, מיהר הקמפיין לבחור ארגון אחר של יוצאי צבא באיווה להשתתף באירוע הבחירות ולקבל מענק ממבצע גיוס הכספים". בדיווח מן ה-20 לאוקטובר 2016 למשרד ארגוני הצדקה של משרד התובע הכללי, עליו חתם בתור נשיא הקרן, טענה "קרן טראמפ" - ארגון ללא כוונת רווח הפטור ממס ומנוע מהשתתפות כלשהי באירועים ופעילויות פוליטיים - כי היא קיימה את ההתרמה על מנת לסייע לארגוני יוצאי צבא באיווה. על פי כתב התביעה, "הצהרה זו היתה כוזבת מפני שלאמיתו של דבר, ההתרמה היתה אירוע של קמפיין טראמפ שבה השתתפה הקרן".

אירוע ההתרמה באיווה, שנערך תחת הכותרת "אירוע מיוחד ליוצאי צבא של דונלד ג'יי. טראמפ", תוכנן, אורגן,  מומן והוצא לפועל בהנחיית הקמפיין, נאמר בכתב התביעה, עם סיוע ניהולי מצד הקרן. בפעולות אלה, טוענת התובעת הכללית של מדינת האימפריה, הפרה הקרן את חוקי מס ההכנסה לארגוני צדקה, בין השאר על ידי הוצאת כספים למטרת השפעה על תוצאות בחירות. משרדה של אנדרווד שלח גם הפניות רשמיות לחקירה למס ההכנסה ולוועדת הבחירות הפדרלית.

"שימושו הפסול של מר טראמפ בקרן לטובת הקמפיין שלו נעשה במכוון וביודעין", נאמר בכתב התביעה. "מר טראמפ היה מודע לאיסור על פעילויות פוליטיות ולדרישת ההגבלה על עסקאות צדדים מקושרים". בכתב התביעה נטען עוד כי הקרן, שמקום מושבה בעיר ניו יורק ואשר נוסדה על ידי הנשיא, ששימש כנשיאה עד שנבחר לנשיא ארה"ב, שימשה גם להיטיב עם ענייניו העסקיים והאישיים של טראמפ על ידי תשלום שכר טרחה לעורכי דינו, קידום מלונותיו ועסקיו האחרים, ורכישת פריטים אישיים.


זה בבית משפט של המדינה (וגם תביעה אזרחית), אז הוא לא יוכל לחון את עצמו (צילום: רויטרס)על פי כתב התביעה, מאה אלף דולר מכספי הקרן שימשו ליישוב תביעה נגד אתר הנופש מאר א-לאגו בפלורידה השייך לנשיא. 158 אלף שימשו ליישוב תביעה נגד מועדון הגולף הלאומי של טראמפ ב-2008, ועשרת אלפים דולר הוצאו במכירה פומבית שנערכה למטרות צדקה לרכישת ציור של טראמפ שלאחר מכן נתלה במלון "טראמפ נשיונל דוראל" במיאמי.

לדברי משרד התובע הכללי, מאז הוחל בחקירה שילמה הקרן את המס על שלוש מן העסקאות וטראמפ החזיר את הסכומים לקרן, שטרם שילמה את המס על העסקאות הקשורות למאר א-לאגו או למועדון הגולף. מטרתה המוצהרת של הקרן היא לאסוף כספים שישמשו "באופן בלעדי למטרות צדקה, דת, מדע, ספרות או חינוך, בין אם ישירות או בתרומות לארגונים הזכאים לפטור ממס".

על פי כתב התביעה, יש להטיל אחריות על מועצת המנהלים של קרן טראמפ בשל הפרת חובת הנאמנות שלהם והשארת כל ההחלטות לטראמפ עצמו. בנוסף לנשיא נתבעים גם ילדיו איוונקה, דונלד הבן ואריק בשל תפקידיהם כחברי מועצת המנהלים של קרן טראמפ. הקרן והקשורים אליה, נטען בכתב התביעה, הפרה את חוקי ארגוני הצדקה של המדינה על ידי מסירת הצהרות כוזבות למשרד התובע הכללי, ביצוע עסקאות שנועדו להיטיב עם עצמם, ובזבוז נכסי ארגון הצדקה. "חקירת התובע הכללי העלתה כי הקרן אינה אלא קליפה ריקה הפועלת ללא פיקוח מצד מועצת המנהלים שלה", נאמר בכתב התביעה.

התביעה דורשת סכום של 2.8 מיליון דולר, וכן קנס נוסף שיטיל בית המשפט. כמו כן היא מבקשת לאסור על טראמפ כל קשר לארגוני צדקה בניו יורק ל-10 שנים, ועל ילדיו לאסור קשר שכזה למשך שנה. מן הבית הלבן וילדיו של הנשיא לא נמסרה תגובה.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת