החשש מפני מלחמת סחר בעצימות גבוהה בין ארה"ב לסין הגיע בסופו של דבר לוול סטריט, לאחר שבועות בהם דיווחנו שהמשקיעים מתעלמים "לעת-עתה" מן ההשלחות של מכסי המגן ההדדיים ששתי המעצמות הגדולות בעולם מטילות ומאיימות להטיל זו על זו. ובכן, "לעת-עתה" נגמר. נכון לעכשיו, כמובן.


למי יכאב יותר? (אילוסטרציה)מדד הדאו ג'ונס ירד נכון לכתיבת שורות אלה (11:20, שעון ניו יורק) במעט יותר מ-300 נקודות, שהם 1.23%. אם לא תתוקן הירידה, יציב יום המסחר הזה את מדד הדאו ג'ונס ברמה נמוכה מזו בה התחיל את 2018, ויציין יום שישי רצוף של ירידות. גם המדדים העיקריים האחרים בירידה ניכרת היום - נאסד"ק ירד בכ-100 נקודות (1.27%) וה-S&P 500 ירד בכ-29 נקודות, שהם 1.05%.

הנשיא טראמפ איים אמש (שני) להטיל מכסי מגן נוספים על מוצרי יבוא מסין בסך של 200 מיליארד דולר, אם תממש סין את כוונתה להשוות את הסיבוב האחרון של מכסי המגן שהטיל טראמפ על המדינה המאוכלסת בעולם. "יש לנקוט בצעדים נוספים כדי לעודד את סין לשנות את התנהלותה הלא-הוגנת, לפתוח את השוק שלה לסחורות מארה"ב, ולקבל יחסי סחר מאוזנים יותר עם ארה"ב", אמר טראמפ בהודעה רשמית.

חברות שעושות הרבה עסקים בסין נפגעו קשה מכל בדאו ג'ונס הבוקר. בואינג וקאטרפילר נפלו ביותר מ-3% כל אחת, ואפל איבדה יותר מ-2%. סופו של מאבק הסחר המתחמם אינו נראה באופק. משרד המסחר הסיני הודיע ש"יכה חזרה בעוצמה" עם "צעדים המשתווים לצעד האמריקאי בכמות ובאיכות".

המשקיעים ניסו, כאמור, להמעיט בחשיבות ההצהרות של הנשיא נגד סין, אוחם הצעדים וצעדי הנגד בין שתי המדינות נכנסו לסחרור, והתעלמות מן האפשרות של מלחמת סחר מלאה נעשתה ממשית מכדי שהשוק יוכל להמשיך להתעלם ממנה.

"זה בדיוק מה שחזינו - פרץ מאבק של מכה ומכה נגדית ומשפחות אמריקאיות נלכדו באמצע", אמר נשיא התאחדות הקמעונאים הלאומית מת'יו שיי בהודעה רשמית אמש. "מחירים גבוהים יותר על מוצרים יומיומיים ומשרות אבודות מאיימים לנקז את האנרגיה מכלכלת ארה"ב החזקה".

פיטר בוּקבאר, מנהל השקעות ראשי בבליקלי אדבייזורי גרופ, תקף בחריפות את ניסיונו של טראמפ לכפות פשרות על סין. "נראה כעת שהאסטרטגיה היא מלחמת התשה", אמר במזכר ללקוחותיו היום. "האמצעי להשגת המטרה הזו יורד עכשיו מהפסים". איל ההשקעות המיליארדר ג'ים מלון, יו"ר קבוצת ההשקעות בורנבריי, חוזה "תיקון גדול" לעליות השערים שראינו בחודשים האחרונים, וכשנשאל אם לדעתו הבורסה האמריקאית נמצאת בהערכת-יתר בקנה המידה דומה לזה של 1929 ו-2000, הוא השיב בחיוב.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת