35 הבנקים הגדולים בארה"ב עברו כולם בהצלחה את המחצית הראשונה של "מבחן העומס" השנתי, שנועד להראות כי ברשותן די הון נזיל כדי לעמוד במצב של מיתון קיצוני. כך הודיע הבנק הפדרלי (פדרל רזרב) העורך את המבחנים ואוכף את התקנות.


מצבו של הפציינט לא רע. של לקוחותיו? לא בהכרח (איור: מארק סטמאטי)על אף שהבנקים, בכללם שמות מפורסמים כמו ג'יי.פי. מורגן צ'ייס, סיטיגרופ ובנק אוף אמריקה יפסידו יחד סכום עתק של 578 מיליארד דולר בתרחיש הקיצוני ביותר שהציג הפד עד כה, רמת "ההון האיכותי" שלהם עדיין יישאר גבוה במידה ניכרת מכפי שהרגולטור מחייב - וגבוה מן הרמות בהן החזיקו ערב המשבר של 2007-2009.

"למרות תרחיש קשה ומספר גורמים אחרים שהשפיעו על המבחן השנה, רמות ההון של החברות לאחר תרחיש היפותטי של מיתון עולמי חמור גבוהות יותר מאלה של הבנקים הגדולים בשנים שלפני המיתון האחרון", אמר סגן יו"ר הפדרל רזרב רנדל קווארלס בהודעה.

הפד החל לערוך את המבחנים הללו בעקבות המשבר שאירע לפני כעשור, על מנת לוודא את עמידותו של המגזר הבנקאי, שיכולתו להמשיך להלוות כספים נחשבת חיונית לבריאות המשק. מאז נערך המבחן הראשון ראו הבנקים הגדולים את הפסדיהם מתמעטים, את תיקי ההלוואות שלהם עוברים יותר ויותר מאדום לשחור, ואת רווחיהם הכוללים עולים כפורחים. הבנקים העוברים כעת את המבחן חיזקו את מאזניהן בהוספת 800 מיליארד דולר ב"הון מהמדרגה הראשונה".

בנקים ומשקיעיהם מקווים כי התוצאות הטובות יגרמו לפד להרשות להם להשתמש ביותר מן ההון שלהם לקנות בחזרה את מניותיהם מן הציבור ולחלק דיווידנדים, והם גם מקווים כי הנתונים המעודדים יחזקו את הטיעון בעד הקלות רגולציה שהבטיח ממשל טראמפ.


על הכוונת, אבל לא מבחן העומס יפיל אותם (צילום: רויטרס)הפד מקשיח את תנאי המבחן ככל שהכלכלה משתפרת באופן כללי. השנה המבחן הציג תרחיש של מיתון עולמי חמור, עלייה של שש נקודות בשיעור האבטלה לעשרה אחוזים, ועקומה תלולה יותר ויותר של תשואת אג"ח אוצר. 35 הבנקים שנבחנו, ביניהם גם קבוצת גולדמן סאקס, מורגן סטנלי, וולס פארגו, קפיטל וואן, PNC פייננשיאל סרוויסס ויו.אס. בנקורפ. יחד הקבוצה הנבחנת אחראית לכ-80% מן הנכסים הבנקאיים בארה"ב.

למרות תוצאה טובה כוללת, הביצועים של כמה מן הבנקים הנבחנים נפגעו מחוקי המס החדשים, ששינו את השלכותיהם של הפסדי עבר על שומות המס שלהם על פי התרחיש של המבחן. השנה גם תהיה הפעם הראשונה שהפד יפרסם את התוצאות של שישה מעניקי הלוואות זרים, בכללם דויטשה בנק, קרדיט סוויס ו-UBS גרופ, לאחר שחויבו על ידי הפד להקים חברות אחזקה הרשומות בארה"ב עם הון מגודר. הפד בחן את הישויות החדשות הללו אשתקד, אולם תוצאות המבחן הראשון לא פורסמו.

דויטשה בנק, הנמצא תחת עינו הפקוחה של הרגולטור, עמד גם הוא בקלות בדרישות הון המינימום, וכך גם קרדיט סוויס ו-USB. בכללו של דבר אמרו בכירי הפד כי הם מרוצים מביצועיהם של הבנקדים הזרים, שלרשותם עמד פחות זמן מאשר למתחריהם המקומיים להתכונן. בחלק השני של המבחן יאשר הפד או ידחה את תוכניות ההון של הבנקים, שלהם עומדת כעת האפשרות להגיש מחדש את התוכניות אם צפי הביצועים שלהם ורוד מזה שחוזה להם הפד.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת