ממשל טראמפ הכריז היום (שלישי) כי הוחל בתהליך הטלת מכסי מגן חדשים על סחורות בשווי 200 מיליארד דולר מסין. המהלך מהווה את ההסלמה האחרונה במלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג. ביום שישי האחרון הטיל הממשל מכס של 25% על יבוא מסין בסך 34 מיליון דולר, רובם סחורות תעשייתיות שלטענת הממשל מקבלות סובסידיות או תמיכה לא-הוגנת אחרת מבייג'ינג. סין מיהרה להגיב במכסי מגן משלה על סחורות בשווי זהה מארה"ב - רובם כאלה שמיוצרים במדינות מפתח אלקטורליות עבור טראמפ.


"תגובה נאותה", טוען נציג הסחר של ארה"ב (צילום: Shutterstock.com)נציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטהייזר, אמר כי מכסי המגן החדשים, בשיעור 10%, באים בתגובה למה שכינה "הנקמנות של סין וסירובה לשנות את התנהלותה". הוא הוסיף כי "זוהי תגובה נאותה תחת סמכות סעיף 301 להשיג את חיסול המדיניות התעשייתית המזיקה של סין".

למעלה מ-6,031 מוצרים ייפגעו מן המכסים החדשים, בכללם פירות וירקות, פירות-ים, דגנים, טבק, מראות אחוריות למכוניות ואזעקות רכב ובית. משרדו של לייטהייזר ישמע את הערות הציבור על התוכנית ויגיע להחלטה אחרי ה-31 באוגוסט, כך על פי בכיר בממשל שתדרך עיתונאים בעילום שם.

יו"ר ועדת הכספים של הסנאט, אורין האץ' (רפובליקני מיוטה), הגיב להודעה באכזבה. "על אף שתמכתי במאמצים הממוקדים של הממשל להיאבק במדיניות העברת הטכנולוגיה של סין, ההודעה היום נראית פזיזה ואינה גישה ממוקדת", אמר האץ' בהודעה. "לא נוכל לעצום עיניים נוכח מנהגי הסחר המרקנטיליסטיים של סין, אולם פעולה זו אינה מתקרבת לכדי אסטרטגיה שתעניק לממשל מנוף במו"מ עם סין, ובו-בזמן תשמור על בריאותו ושגשוגו ארוכי-הטווח של המשק האמריקאי".


"אין אסטרטגיה". יו"ר ועדת הכספים של הסנאט, אורין האץ' (צילום: Shutterstock.com)סך הכל איים טראמפ להטיל מכסי מגן על יבוא מסין בסך 550 מיליארד דולר - יותר מסך היבוא האמריקאי מסין אשתקד - אם בייג'ינג לא תיכנע ללחץ האמריקאי ותמשיך להגיב על כל הסלמה של ארה"ב. הבית הלבן מתלונן - לא בלי בסיס - כי סין משתמשת בהתנהלות טורפנית במאמץ בלתי פוסק להשיג לחברות סיניות יתרון בלתי הוגן בתעשיות המחר, בכלל זה בין השאר רובוטיקה, מכוניות חשמליות וביו-פרמאצויטיקה. בין הטקטיקות הללו נמנות גניבה ישירה של סודות מסחריים, סובסידיות לחברות טכנולוגיה מקומיות ודרישה כי חברות אמריקאיות וחברות זרות אחרות תמסורנה את הטכנולוגיה שלהן לידי "שותף" סיני אם ברצונן לקבל גישה לשוק הסיני העצום.

בכיר בממשל אמר לפוקס ניוז כי סין "אינה מגיבה" לצעדים האמריקאיים וכי בייג'ינג עומדת על כך שאינה רואה כל פגיעה שסופגת ארה"ב בשל מדיניותה. הבכיר הוסיף כי סין הזהירה את ארה"ב כי הסלמות נוספות של מלחמת הסחר ייענו ב"מתקפות כלכליות" על שווקים אמריקאיים.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת