בצעד לוחמני שפתח את ביקורו בנאט"ו, טען היום (רביעי) הנשיא דונלד טראמפ כי גרמניה "נשלטת לחלוטין" בידי רוסיה, ואף טען שהיא "שבויה" שלה. זאת, בשל פרויקט צינור נפט בין שתי המדינות. טראמפ גם מתח ביקורת חריפה נגד הוצאות המדינות החברות בברית הצפון אטלנטית.


פתח את הביקור בסערה. הנשיא טראמפ בבריסל


"אני חייב לומר, אני חושב שזה מאוד עצוב שגרמניה עורכת עסקאות נפט וגז ענקיות עם רוסיה, בזמן שאנחנו אמורים להגן עליה מפני רוסיה", אמר טראמפ במהלך ארוחת בוקר עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג - האירוע הראשון שערך מרגע שהגיע לבריסל. "אנחנו אמורים להגן עליכם מפני רוסיה, אבל הם משלמים מיליארדי דולרים לרוסיה, ואני חושב שזה מאוד לא ראוי".

נראה שהנשיא התייחס לצינור הגז  Nord Stream 2, שצפוי להעביר גז מרוסיה אל חופה הצפון מזרחי של גרמניה, תוך שהוא עוקף מדינות שונות במזרח אירופה כגון פולין ואוקראינה. הצינור מכפיל את כמות הגז שרוסיה יכולה לשלוח ישירות לגרמניה. ארצות הברית, וכמה חברות באיחוד האירופי, מתנגדות לצינור, שעובר ברובו מתחת לפני הים, והן מזהירות מפני יתרון שמעניק הצינור למוסקבה על פני שאר אירופה.

טראמפ אמר עוד בבריסל כי "גרמניה, ככל שאני יודע, היא שבויה של רוסיה", וקרא לנאט"ו לחקור את הנושא. טראמפ, שהואשם בכך שהוא רך מדי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צפוי לפגוש מאוחר יותר היום את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.


העבודות להנחת צינור הגז התת ימי בין רוסיה לגרמניה


סטולטנברג השיג לטראמפ כי חברות נאט"ו מסוגלות לעבוד בשיתוף פעולה למרות חילוקי הדעות.

ההאשמות של טראמפ קובעות את הטון לפגישות הבאות עם מנהיגי הברית הצבאית, טון שגם כך היה מתוח ממילא. טראמפ צפוי להמשיך למתוח ביקורת חריפה על המדינות החברות בברית בשל הוצאותיהם הנמוכות, לדבריו, על ענייני ביטחון במסגרת הברית. הביקורת הקשה והטונים הם רק תוספת לסכסוך בין אירופה לארצות הברית בשל מדיניות "אמריקה קודם" של הנשיא טראמפ.


המשלחת האמריקנית במהלך ארוחת הבוקר עם מזכ"ל נאט"ו, סטולטנברג (משמאל)


ארצות הברית משלמת הרבה יותר מדי, בזמן שמדינות אחרות לא משלמות מספיק. אז אנחנו נערוך את הפגישה על זה", אמר טראמפ כשהוא הגיע לארוחת הבוקר. לדבריו, זה לא הוגן כלפי משלמי המסים האמריקניים, "ואנחנו הולכים לעשות את זה הוגן".

"הם יוציאו יותר", העריך לאחר מכן טראמפ, "יש לי ביטחון מלא שהם יוציאו יותר".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת