"סמנכ"ל האנשים" של חברת ההסעות אובר, ליאן הורנסי, התפטרה אמש (שלישי) בהודעת אימייל לעובדי החברה, בעקבות חקירה בטיפולה בהאשמות של אפליה גזעית בחברה. ההתפטרות מגיעה בעקבות פנייה של כתבי רויטרס לאובר בנוגע לחקירה, שדבר קיומה לא התפרסם לפני כן, בנוגע להאשמות של חושפי שחיתות אלמונים בחברה לפיהם הורנסי התעלמה בשיטתיות מתלונות פנימיות בנוגע לאפליה גזעית.


"חשבה על זה הרבה זמן". ליאן הורנסי, ראש מחלקת משאבי אנוש הפורשת ואפופת ההאשמות של אובר (צילום: ביזנס אינסיידר)הורנסי היא ראש חטיבת משאבי האנוש ואחת הדוברות הבולטות של החברה בנושאי רבגוניות אנושית ואפליה. היא החזיקה בתפקיד במשך כשנה וחצי, במהלכן היטלטלה החברה בשל טענות על בעיות נרחבות של אפליה על רקע מגדרי והטרדה מינית.

ההאשמות מעלות שאלות בנוגע למאמציה של מנכ"ל החברה דארה כוסראושאהי לשנות את התרבות הרעילה בחברה לאחר שהחליף באוגוסט שעבר את קודמו טראוויס קלאניק, שהוכרח לפרוש בשל סדרת שערוריות.  כוסראושאהי שיבח את הורנסי במייל משלו לעובדי החברה כ"מוכשרת להפליא, יצירתית וחרוצה". הוא לא סיפק כל נימוק לפרישתה. הורנסי עצמה כתבה לצוות שלה באובר כי עזיבתה "באה קצת משום-מקום עבור חלקכם, אבל אני חושבת על זה הרבה זמן". גם היא לא נימקה את עזיבתה ולא השיבה לבקשות של רויטרס לתגובה.

ההאשמות נגדה ונגד מחלקת משאבי האנוש של אובר בכללה הוגשו על ידי קבוצה אנונימית הטוענת כי היא מורכבת מעובדי אובר לא-לבנים. הם טענו כי הורנסי השתמשה בשפה גזענית והשמיעה ביטויי גנאי בנוגע לראש מחלקת הרבגוניות וההכלה של אובר, ברנרד קולמן, והשפילה ואיימה על בכירה לשעבר באובר בשם בוזומה סיינט ג'ון, שעזבה את החברה ביוני. "האישה הזו (הורנסי) היתה הסיבה לעזיבתה של סיינט ג'ון את אובר", טענה קבוצת חושפי השחיתות העלומה.


הצליחה באפל, באובר לא הסתדרה. מעניין למה. בוזומה סיינט ג'ון (צילום: וראייטי)


סיינט ג'ון הצטרפה לאובר מאפל ביוני 2017, אולם עזבה כעבור שנה בלבד. בשיחה עם רויטרס אמרה קצרות: "אין לי מה לומר על הניסיון שלי שם". קולמן, שהגיע לאובר ב-2017 לאחר ששירת כראש חטיבת המגוון ומשאבי האנוש בקמפיין של הילארי קלינטון. גם הוא סירב להגיב. חוקרים ממשרד עורכי הדין גיבסון דאן הודיעו לעובדים במייל מאמצע מאי כי חלק מהאשמות המתלוננים האלמונים נבדקו ונמצאו נכונות.

לא ברור אלו מהאשמות המתלוננים נמצאו נכונות, אולם המייל מחברת עורכי הדין ציין כי החוקרים "חלקו את מחשבותיהם עם המנכ"ל כוסראושאהי באשר למספר אפשרויות ליישב את הטענות הנוגעות לגב' הורנסי". בנוסף הודיעו החוקרים שהם פותחים בחקירה נוספת, לאחר שקיבלו תלונה מקבוצה אלמונית נוספת של עובדי אובר, אשר קשורה אף היא לנושא.

התלונה של הקבוצה הראשונה טענה כי תלונות המוגשות לקו החם של תלונות בעילום-שם באובר זוכות ברובן להתעלמות, במיוחד אם הן נוגעות לאפליה גזעית. במרץ הסכימה אובר לשלם 10 מיליון דולר בכדי ליישב תביעה ייצוגית שתבעה על אפליה נגד למעלה מ-400 בני מיעוטים ונשים שעבדו באובר, אשר החלה מתביעה של שלוש מהנדסות. אחת מאלה הסירה את עצמה מן התביעה הייצוגית ותבעה את החברה בנפרד במאי, על אפליה בשל מינה וגזעה.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת