הצעת חוק בבית המחוקקים של קליפורניה עשוי לצמצם מאד את התביעות על עבירת "רצח-פשע" במדינה. בשבוע שעבר דיווח פרויקט מרשל (מיזם חדשות ללא כוונת רווח המתמקד במערכת המשפט הפלילי) כי ועדת ביטחון הציבור של אסיפת המחוקקים המליצה לאשר את הצעת החוק להגביל אישומים ברצח לאנשים שהתכוונו להרוג, הרגו בפועל או התנהגו באדישות פוחזת כלפי חיי אדם. הצעת החוק כבר הועברה על ידי הסנאט הקליפורני.


ביהמ"ש העליון קבע שהצפיפות הגיעה לדרגה של אכזריות מנוגדת לחוקה, אז צריך לשקול מחדש כל מיני חוכמות של "אפס סובלנות" (צילון: CBS)


תחת חוקי הרצח-פשע הקיימים כיום במדינה, אנשים המעורבים בדרך כלשהי בפשע שבמהלכו נהרג אדם חשופים לאותם אנשים כמו הרוצח בפועל - אפילו אם לא היתה להם כל כוונה להרוג מישהו. "פעמים רבות בקליפורניה, אם לא ביצעת את הרצח, לא ידעת שהרצח התרחש, עדיין תוכל להיות מואשם ולקבל את אותו עונש כמו הרוצח בפועל", אמרה סנאטורית המדינה ננסי סקינר, אחת החתומות על הצעת החוק. "הם הפגינו שיקול דעת גרוע, אבל הם לא רצחו אף אחד - וכשהבנתי את זה, ידעתי שאנחנו צריכים לתקן את זה".

החוק המוצע יקבע כי רק אלה שהרגו, התכוונו להרוג, או סייעו ישירות ברצח יוכלו להיות מואשמים ברצח. המדינה אינה מתעדת בנפרד את מספרם של אלה שהורשעו ב"רצח-פשע". אולם תומכי השינוי אומרים כי המדינה כרגע מחזיקה במאסר בין 400-800 איש באשמת רצח-פשע.

סקר של "פרויקט ביטול הרצח-פשע", קואליציה של ארגוני זכויות, מצאה כי שחורים והיספאנים מורשעים בעבירת "רצח-פשע" במידה חסרת פרופורציה, וכי 72 מן הנשים המרצות מאסר עולם על רצח לא היו הרוצחות בפועל.

הצעת החוק היא רק אחת מני רבות שהועלו בעקבות הפסיקה של בית המשפט העליון בתיק בראון נגד פלאטה ב-2011, שקבע כי צפיפות-היתר במערכת בתי הסוהר של קליפורניה מפרה את התיקון השמיני לחוקה, האוסר על "ענישה אכזרית וחריגה".


"הם עשו טעות בשיקול הדעת, אבל לא רצחו אף אחד". סנאטורית המדינה בקליפורניה, ננסי סקינר (צילום: FlashReport)אולם זו אינה הפעם הראשונה שחוק ה"רצח-פשע" בקליפורניה מוצא עצמו תחת מתקפה. עוד בשנות ה-60' של המאה הקודמת כינו שופטי המדינה את החוק "מלאכותי ביותר" ו"ברברי", וקבעו כי הוא "לא רק שוחק את הקו המפריד בין אחריות פלילית לאשמה מוסרית, אלא גם לרוב אינו נחוץ להשגת הרשעה". גם בית המשפט העליון של המדינה הסכים לכך בשנת 1983, אולם קבע כי רק בית המחוקקים יכול לשנות את המצב.

המתנגדים מפרשים את החוק בצורה קיצונית-משהו. אריק סידאל, תובע וסגן נשיא איגוד סגני התובע המחוזי במחוז לוס אנג'לס, אמר לפרויקט מרשל כי "כפי שהצעת החוק כתובה, היא נותנת לכולם מוצא ומענישה רק את היורה בפועל". בנוסף לתביעות עתידיות, החוק גם קובע אמצעים לביטול ותיקון ענישה בדיעבד לאלה שהורשעו בעבר ב"רצח-פשע" באופן שייאסר על פיו בעתיד.

חוק "רצח-פשע" קיים עדיין ב-45 מדינות, ומתוכן 24 מאפשרות הטלת עונש מוות בגינו. הוואי, קנטאקי, מסצ'וסטס ומישיגן כבר ביטלו את החוק, בין אם בחקיקה או בפסילה משפטית. באוהיו קבע בית המשפט העליון של המדינה ב-2014 כי "ניסיון לרצח-פשע" הוא דבר שבלתי אפשרי לבצע, וסירב להכיר בו כפשע - ואם אי אפשר לנסות, קשה לטעון שאפשר לעשות. בית המחוקקים של פנסיבלניה שוקל כעת גם הוא הצעת חוק להגביל את תחולתו של "רצח-פשע".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת