המחירים לצרכנים עלו בחודש יוני בקצב המהיר ביותר בשש השנים האחרונות, עלייה שהובילו מחירי הדלק, ביטוח הרכב ומחירי השכירות. כך הודיע היום (חמישי) משרד העבודה. על פי הודעת המשרד, אינדקס המחירים עלה רק ב-0.1 אחוזים, אך האינפלציה זינקה ב-2.9 אחוזים יותר מאשר בשנה שעברה - העליה הגדולה ביותר מאז פברואר 2012. מחירי הליבה, שכוללים מזון ואנרגיה, עלו ב-0.2 אחוזים ביוני, וב-2.3 אחוזים יותר מאשר בשנה שעברה.


מחירי הדלק עשויים לצמצם את האינפלציה, אך מכסים נוספים על סין רק יעלו אותה עוד


עלייה בצמיחה, יחד עם קושי באספקה, דחפו את האינפלציה אל מעבר ליעד של 2 אחוזים שהציב הפדרל רזרב. זו הסיבה העיקרית לכך שהתחזיות הן כי הבנק יעלה את ריביות הטווח הקצר עוד פעמיים במהלך השנה.

עליית המחירים עשויה להתגבר במידה והנשיא דונלד טראמפ יממש את האיומים שלו להעלות מכסי מגן על סחורה סינית בשווי מאתיים מיליון דולר, כולל ריהוט, כובעים ותיקי יד. הטלת מכסי המגן האלה פירושה הטלת מכסים על כמחצית מהסחורה הסינית המיובאת לארצות הברית - יחד עם הטלת המכסים הקודמת.

אנדרו האנטר, כלכלן ב"Capital Economics", אמר כי האינפלציה עשויה לרדת בחודשים הקרובים עם ירידה במחירי הנפט. המחיר לגלון דלק ברחבי המדינה היום עומד על 2.88 דולר, שלושה אחוזים פחות משהיה באמצע יוני.

"יחד עם זאת, עם התרחבות שוק התעסוקה, לדעתנו חלק הארי שמגדיל את האינפלציה עוד צפוי לעלות", ציין האנטר בדוח שפרסם. "הטלת מכסים נוספת על מוצרים סיניים רק צפויה להגביר זאת יותר".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת