ארבע מדינות ליברליות מן החוף המזרחי - ניו יורק, קונטיקט, ניו ג'רזי ומרילנד - הגישו היום תביעה משותפת בבית משפט פדרלי, בטענה שחוק המס החדש של טראמפ והרפובליקנים, שעבר אשתקד, מפר את החוקה בכך שהוא פוגע בכוונה במדינות בעלות רוב דמוקרטי.


"ניסיון פוליטי". מושל ניו יורק, אנדרו קואומו (צילום: ABC)החוק מטיל תקרה חדשה על הסכום שאמריקאים רשאים לנכות מן המסים הפדרליים בשל מסי מדינה ורשות מקומית, המכונים SALT. פעם הניכוי היה על כל סכום, אולם כעת הוא מוגבל ל-10 אלפים דולר. הניכוי מסייע כמובן להפחית את עול המס הכולל של המשלם.

על פי טענת כתב התביעה, התקרה פוגעת באופן דיספרופורציונלי בתושבי מדינות בעלות מיסוי גבוה. עוד נטען בתביעה כי כי החוק מתערב בזכות המדינות לקבוע לעצמן מדיניות פיסקלית. לטענת מדינת ניו יורק, החוק יגדיל את עול המסים הפדרלי של תושביה ב-14.3 מיליארד דולר בשנה הנוכחית.

"ניו יורק לא תיכנע לבריונות. התקרה הזו מנוגדת לחוק וחורגת במידה ניכרת מן המגבלות המקובלות על הזכות הפדרלית להטיל מס הכנסה, והוא מיועד במתכוון לפגוע בניו יורק ובמדינות דומות במאמץ לאלץ אותנו לשנות את המדיניות הפיסקלית שלנו ואת התוכניות החשובות בהן המדיניות הזו תומכת", אמרה ברברה אנדרווד, התובעת הכללית של ניו יורק, בהודעה רשמית.


"ניו יורק לא תיכנע לבריונות". התובעת הכללית, ברברה אנדרווד (צילום: CNN)ממשרד האוצר נמסר כי הוא בודק את התלונה, ורשות מס ההכנסה (IRS) סירבה להגיב בשל קיומו של הליך משפטי. התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי האזורי של הנפה הדרומית בניו יורק. מוקדם יותר השנה אישרו המחוקקים בניו יורק שתי הצעות שנועדו לאפשר לתושבים לעקוף את התקרה הפדרלית.

שתי ההצעות מאפשרות למשלמי המסים לנכות את מסי המדינה והרשות המקומית שהם משלמים מעבר לסכום של עשרת אלפים דולר בדרכים אחרות, אולם ה-IRS הודיע כי ייתכן שאמצעים אלה לא יעמדו במבחן המעשה, והודיעו כי יפרסמו הבהרות בנושא. "התקנה המכונה SALT היא לא-אמריקאית", אמר מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, בשיחה עם כתבים היום. "זה ניסיון פוליטי מצידם לפגוע במדינות דמוקרטיות".

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת