אם העצמות שלנו יכלו לדבר, הן היו מספרות הכל על הבריאות ועל ההרגלים שלנו. העצמות הן הרבה יותר מאשר פיגומים שתומכים בגוף. מדובר ברקמות חיות, שמעידות על מי שאנחנו ועל אורח החיים שלנו. הן מסוגלות לחשוף מידע רחב, כולל גיל, מין, היריון, מחלות, דיאטות, תורשה ועיסוק. עצמות חזקות מסייעות לנו לעמוד באופן יציב, הן מאפשרות פעילות תקינה של השרירים ותומכות באיברים שלנו, משפרות את המראה ומסייעים לנו לחיות חיים קלים.

אנשים פעילים יותר נוטים להיות בעלי עצמות חזקות יותר

לעצמות טובות יש מסה וצפיפות תקינות. מסת העצם מגיעה לשיאה בגיל 30, אך ניתן להמשיך לחזק ולהגן עליה לאורך כל החיים. הדרך הטובה ביותר להשיג עצמות חזקות היא להישאר פעילים ולשמור על תזונה נכונה ועל ההורמונים מאוזנים. הימנעות מעישון והגבלת צריכת האלכוהול יכולות לסייע בכך.

אחת ההמלצות העיקריות לשמירה על בריאות העצם היא להשתמש בהן כמו גם בשרירים. חשוב לשמור על מידה נכונה של מתיחה, באמצעות נשיאת משקל או פעילות גופנית אינטנסיבית. פעולות אלה מקדמות בנייה חדשה של רקמת העצם. אנשים פעילים נוטים להיות בעלי עצמות חזקות יותר. בהמשך לכך מומלץ לשקול הליכה, טיול רגלי, ריצה קלה, טיפוס במדרגות, משחק טניס, אימון משקולות וריקוד.

בעלי מסת עצם נמוכה עלולים לחוות כאבים במפרקים או מצבים אחרים שישפיעו על האפשרות לפעילות גופנית מאומצת. במקרים כאלה מומלץ לשקול אימוני יוגה, שחיה ורכיבה על אופניים. פעילות גופנית כזו יכולה לסייע בחיזוק השרירים, בשיפור הקואורדינציה והיציבה ובמניעת נפילות ושברים.

מי שלא ביצעו פעילות גופנית במשך זמן מה, יכולים להגביר את מידת הפעילות הגופנית שלהם בהדרגה, במסגרת אימון המשלב בין עבודה על השרירים ועל העצמות.

חשוב לשלב בתפריט היומי מזונות עשירים בסידן, החיוני לשמירה על בריאות העצמות  

תזונה מאוזנת ומגוונת היא אחת הדרכים הטובות ביותר להגן על העצמות מפני שברים ופציעות. מומלץ לצרוך את החומרים המזינים את העצמות ישירות ממזון במקום מתוספי מזון. ידוע שסידן הוא מינרל חיוני לשמירה על בריאות העצמות. הכמות היומית המומלצת של סידן היא כ-1,000 מיליגרם ו-1,200 מיליגרם לנשים אחרי גיל 50 ולגברים אחרי גיל 70. לשם כך, מומלץ לצרוך מזונות עשירים בסידן לאורך כל היום.

גם ויטמין D חיוני לשמירה על בריאות תקינה של העצם, משום שהוא מסייע לגוף לספוג את הסידן. רבים מאובחנים עם רמה נמוכה מדי של ויטמין D, משום החשיפה המועטה לאור השמש. בנוסף, העצמות צריכות מינרלים, כגון זרחן, מגנזים ואבץ, וויטמינים E, C ו-K יחד עם כמות מספקת של חלבון.

שמירה על עצמות חזקות היא אחד הדברים הטובים ביותר שאפשר לעשות על מנת לסייע לבריאות תקינה של הגוף כולו.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת