אימהות צעירות לא תמיד מוצאות את הזמן ללמוד ולחקור את הכל. כך גם לגבי ענייני חלב האם וההנקה. אך חשוב שהן תדענה כמה עובדות חשובות על חלב האם על מנת לעודד אותן להנקה ולתמוך בהן.

מארה מרטין מדגמנת בגד ים בזמן שהיא מניקה את התינוקת שלה, בשבוע אופנת בגדי הים 2018, במיאמי

מסתבר שהרכב חלב האם משתנה עם הזמן. מיד עם הולדת התינוק נוצר חלב מוקדם או קולוסטרום. זהו חלב עשיר בחלבונים ובנוגדנים, החיוניים לתינוק. ככל שהתינוק מתבגר, חלב האם הופך לשומני יותר, על מנת לספק את הרכיבים הדרושים לתהליכי הגדילה של התינוק. שינויים בחלב אם מתרחשים תוך כדי ההנקה. בדומה למים הזורמים מהברז, שמשתנים בהדרגה ממים קרים למים חמים, כך משתנה גם חלב האם: בתחילת ההנקה התינוק מקבל חלב קדמי, עשיר ברכיבים מזינים, ובהדרגה הוא מקבל חלב אחורי, מימי יותר שמרווה את הצמא.

טעמים מהמזון שהאם אוכלת מועברים אל התינוק באמצעות חלב האם. חוקרים מצאו, כי תינוקות מגיבים באופן שונה למזון כשהם נחשפים אליו באמצעות חלב האם. כך, למשל, תינוקות לאימהות שאכלו גזר במהלך ההנקה אכלו יותר גזר בהמשך מאשר תינוקות לאימהות שלא אכלו גזר.

באמצעות חלב האם, התינוק לומד על המזונות הנגישים לאם ושהם חלק מהתרבות שלהם. חלב האם מסייע לתינוק להבדיל בין יום ללילה. חלב האם מלא בהורמונים שעוקבים אחר הזמן במהלך היממה. כך, הורמונים מסוימים יהיו בריכוז גבוה יותר בהנקה בשעות היום והורמונים אחרים יהיו בריכוז גבוה יותר בשעות הלילה. החוקרים סבורים, כי ההורמונים וחומצות האמינו, שנמצאים בחלב לילה, מסייעים לתינוק להירדם.

רק דברים טובים. חלב אם

הנוגדנים שבחלב האם מספק כוח חיסון טבעי. כאשר התינוק נחשף לחיידק חדש, גופה של אמו יכול לזהות אותו ולייצר נוגדנים על מנת להילחם בו. נוגדנים אלה מועברים לתינוק דרך חלב האם. בנוסף, מעודדים רופאים את האימהות להמשיך להיניק אם הן חולות, על מנת להעביר לתינוקות את הנוגדנים שגופן החל לייצר, עוד לפני הופעת התסמינים. בהנקה שבמהלך מחלה יש כוח מחסן, שיכול להגן על התינוק מפני אותה המחלה.  

חלב אם מסייע גם בייצור סביבת מעיים בריאה. בסביבה החיידקית של המעי האנושי יש מגוון רחב של מיקרואורגניזמים, שחיים בכל חלקי המעי. אחד היתרונות שבחלב אם הוא בהיותו אנטי דלקתי; הוא מסייע בקידום ההתפתחות של החיידקים הטובים במעיים. חיידקים אלה מאפשרים להגן על המעיים של התינוק.

למרות הידע הרחב באשר ליתרונות הרבים שבהנקה, יש אימהות רבות שעבורן מדובר בעניין לא קל. לכן חשוב לתמוך בנשים שמסביב ולעודד אותן למצוא את דרכן להיניק. מומלץ להצטרף לקבוצות תמיכה מקומיות ולהיוועץ ביועצת הנקה.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת