החזות שלה יכולה אולי להטעות אבל בטי להט,תת גונדר בדימוס, קצינת מודיעין ראשית לשעבר, עמדה מול ראשי ארגוני פשיעה, רוצחים ואף מול הטרוריסטים הגדולים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. 

"הייתי מפקדת כלא הדרים כשהיה שם יחיא סינוואר, הוא השתחרר בעסקת שליט והוא מנהל את כל הטרור נגד מדינת ישראל. כשהוא היה חולה, אני הייתי צריכה לדאוג לשלומו ובריאותו ולהוציא אותו לטיפול רפואי, כי הסתבר שיש לו גידול סרטני בראש. הצילו את החיים שלו והיום הוא יושב בעזה ושולח טילים ועפיפונים ומה לא". סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה וממייסדי הזרוע הצבאית של הארגון, האדם החזק ביותר בארגון היום, האחראי על ההסלמה בדרום ישראל. 

עבור תת גונדר לשעבר בטי להט, קצינה בכירה בשירות בתי הסוהר בדימוס, הוא היה רק אחד מאותם רוצחים מסוכנים וטרוריסטים שעליהם הייתה מופקדת לאורך שנות עבודתה בבתי הכלא הגדולים ביותר: "אנשים שואלים אותי איך הצלת את החיים שלו? למה לא נתת לו למות בכלא? למה לא נתת לו ציאניד? אני אומרת שאף אחד לא הסמיך אותי לעשות את זה. ברגע שאתה בתפקיד אתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה, אתה חייב לעבוד על פי החוק". 

התקריות האחרונות בדרום היו לא קלות עבור להט. "מכעיס אותי ומקומם אותי, בחודשים האחרונים אני מרגישה תסכול נוראי. טיפלתי ביחיא סינוואר הרבה זמן בכלא. הוא היה ארכי-טרוריסט והיה אחד המנהיגים הבכירים גם בכלא. ההנהגה הבכירה של חמאס, הזרוע המדינית והצבאית, לא מסיימים את החיים שלהם כשהם נכנסים לכלא. הם ממשיכים מתוך בתי הכלא להכווין טרור בחוץ. בתפקיד האחרון שלי הייתי קצינת מודיעין, ואני עשיתי איתם מאבק של שנים כדי להצר את צעדיהם להוציא פיגועים החוצה, ולצמצם את הפעילות שלהם". 

הקריירה המקצועית של להט החלה בעזה בשנת 1974, לאחר מכן עברה לשכם ומשם המשיכה לבתי כלא בתוך הקו הירוק עד שנת 2011. היא נחשבה לסיפור הצלחה, אישה שסללה את הדרך לנשים אחרות בארגון גברי. בעלה, ציון להט, איש ביטחון גם הוא, תמך בה בהצלחתה לאורך השנים. לזוג ארבעה ילדים- הבן הבכור, נועד, ספורטאי מקצועי מפורסם בתחומו ומתגורר כיום בלאס וגאס. הבת איילת, מעצבת פנים בישראל. בן נוסף שגר בארה"ב, אילון ואייל, קצין בהנדסה קרבית. בתמיכת משפחתה הצליחה להט להגיע להישגים רבים מרשימים וכיום היא זוכה לנחת גם משלושת הנכדים וגם מהקריירה הענפה אותה השאירה מאחור.

להט, קצינה בכירה בדימוס בשירות בתי הסוהר, שניהלה בתי כלא רבים, בהם: כלא הדרים והשרון וכלא הנשים- נווה תרצה, שברה את תקרת הזכוכית וניהלה בתי כלא לגברים ולנוער, עברה כברת דרך ארוכה. בתשעה באוגוסט היא מגיעה לוודלנד הילס, כדי להעביר את כל הידע והסיפורים הרבים שצברה על ראשי ארגוני פשיעה, רוצחים, מחבלים, ראשי זרועות חמאס, ג'יהאד איסלמי ועוד רבים אחרים. 

סינוואר הוא לא היחיד אותו פגשה להט. היא החלה את דרכה עוד בצבא כשהייתה מופקדת על ליווי מחבלות לחקירות, ולאחר מכן התגייסה לשירות בתי הסוהר, שם עבדה כמה שנים בבתי הכלא בעזה ובשכם, בעיקר עם נשים מחבלות, מכאן נפתח המסלול לנווה תרצה. "התחלתי לעבוד כסוהרת, ועם השנים התמודדתי עם כמעט כל המחבלות שהיו במדינת ישראל, כולל הנשים שחטפו את מטוס סבנה בזמנו, אלו שהניחו פצצות בקולנוע ציון ובאוניברסיטת ירושלים, והפיגועים שהיו בעפולה". 

לאחר כמה שנים בהן ניהלה כלא נשים, החליטה לשבור את הכללים, ולהתמודד לתפקיד ניהול כלא גברים. זה לא בא לה בקלות. אחרי שלא האמינו כי אישה יכולה להיכנס לתפקיד דומה בכלא גברי, היא החליטה לצאת ללימודים. בעקבות כמה אירועים קשים בכלא השרון ובהם הדחת שני מפקדים, החליטו הממונים עליה לתת לה את ההזדמנות לה חיכתה - ניהול של כלא לגברים. "זה היה אתגר ענק כי הגעתי לתוך מערכת שכולם היו גברים מאוד שוביניסטיים. זה היה כלא מאוד קשה בו היו בני נוער ומחבלים. אחמד יאסין וסלאח שחאדה, שלאחר מכן נהרגו בחיסול ממוקד בעזה".

אלה ועוד רבים אחרים שהוציאו לפועל פיגועים ותכננו אותם הם רק מעטים מהשמות שעברו במרוצת השנים אצל להט. "זה מאוד קשה, במיוחד שהייתי יחסית צעירה והייתי צריכה להסתובב בתוך הכלא ששם היו 200-300 עיניים עוינות של שונאי ישראל, ואת בעצם מייצגת את המדינה מולם. הייתי צריכה להתמודד עם המון סיטואציות מאוד קשות בייחוד אחרי פיגועים מאוד קטלניים והייתי צריכה לדאוג שהם יקבלו את האוכל שלהם ואת הטיפול הרפואי וסדר היום שלהם, זה היה מאוד מורכב". 

להט הצליחה להתמודד עם הקשיים הרבים ולהתעלות עליהם למרות שעם השנים זה נהייה קשה יותר. בימים של אינתיפאדה, פיגועים באוטובוסים, מחבלים מתאבדים ובמיוחד כשהסיטואציה הפכה קרובה יותר לבית: "זה היה קשה בעיקר כשהבנים שלי היו לוחמים, והשתתפו במלחמות שבהן הרבה חברים שלהם, שכנים וקרובי משפחה לא חזרו, והיו כל כך הרבה פיגועים פה בישראל של אוטובוסים שהתפוצצו. בערב ליל הסדר מחבל מתאבד מפוצץ את עצמו במלון בנתניה, ואני אח"כ מקבלת את הארכי-טרוריסט הזה שבעצם תכנן את הפיגוע, או את סמיר קונטאר שרצח את המשפחה בנהרייה. זו סיטואציה קשה."

"אם אתה רוצה לעבוד עם אנשים, ולשמור על שפיות אתה צריך לעשות הפרדה בין הרגש לבין הרציונאליות. אלו שנים מאוד קשות של התמודדות עם אוכלוסייה מאוד עוינת כלפייך, כלפי המדינה שלך והתרבות שלך, ואת צריכה לתת להם להתקיים בכלא ולשמור על הזכויות שלהם. אני עם השנים למדתי שאם אני רוצה לעבוד במקום כל כך קשה, אני צריכה לעשות סוויץ' כשאני נכנסת לתוך החומות".

למרות זאת, יש במציאות רגעים שגם החומות האלו נסדקות. להט נזכרת במקרה אחד שהעלה בה סימני שאלה: "אני רואה בעיתון תמונה של הבן שלי כשותף במעצר ברמאללה של מרוואן ברגותי. הוא קיבל חמישה מאסרי עולם על רצח של יהודים ועוד 40 שנה, והוא מגיע ישר אליי לכלא. אני רואה את הבן שלי בתמונה עם אלו שנכנסו לתוך רמאללה ועצרו אותו. הייתי בהלם, אך הייתי חייבת לדעת לעשות את ההפרדה בין זה שהילד שלי היה צריך להיכנס למקום כ"כ מסוכן לקן צרעות, לבין זה שאני מקבלת את האיש הרע הזה למקום בטוח. את מקבלת אנשים שהידיים שלהם מגואלות בכ"כ הרבה דם ואת צריכה לשמור על הבטחון שלהם, זו דילמה מאוד קשה".

להט מכירה אותם בכל היבט. היא אמנם אומרת כי לא הייתה מקובעי המדיניות אלא רק המוציאה לפועל, אבל מניסיונה רב השנים היא טוענת כי כל זמן שבמדינת ישראל אין עונש מוות, אין משהו שירתיע אותם מלשנות את דעותיהם והתנהגותם. "שום דבר לא מרתיע אותם, הם יודעים שכשהם באים לכלא הישראלי זה לחיים בטוחים", אומרת להט, בעיקר כשהיא מתייחסת לנערים פלסטינים, מחבלים צעירים. "הם יודעים שבכלא הישראלי יש תנאים טובים ושהם יכולים להשלים את ההשכלה שלהם, ולא תמיד המצב הכלכלי בבית של ההורים שלהם מאפשר את זה".

כשהיא מתבוננת מהצד על מה שקורה כיום ועל המדיניות החדשה של ישראל בנוגע להטבות של אותם אסירים ביטחוניים, היא מאמינה שצריך להגביל אותם כמה שיותר: "מדינת ישראל מכניסה מחבלים לכלא ומוציאה אותם מנהיגים בכירים. המונדיאל זה הסימפטום של הדברים היותר גדולים שהם קיבלו, הם היו לומדים באוניברסיטה הפתוחה ומקבלים השכלה אקדמאית מהכלא. הם משתחררים מהכלא ומקבלים תפקידים בכירים בחוץ כי הם משלימים את ההשכלה שלהם בכלא. סמיר קונטאר, ישב 29 שנים בכלא, עשה תואר שני, השתחרר מהכלא תמורת הגופות של גולדווסר ורגב, הגיע ללבנון וקיבל את אחד התפקידים הבכירים בחיזבאללה. אז אני אומרת לעזאזל, אנחנו כמדינה לא למדנו שגם אם אנחנו משקיעים במחבלים האלו הם אף פעם לא נהפכים להיות פרטנרים לשלום", מסכמת להט. 


ההרצאה תתקיים ב- 9 באוגוסט שעה 19:30 בבית פרטי בוודלנד הילס. כתובת תינתן לרוכשים כרטיסים.

מספר המקומות מוגבל ל-30 איש בלבד!

עלות: 40 דולר 

להזמנת כרטיסים: 747.273.6662

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת