ראש ממשלת רוסיה  מזהיר בחריפות את ארצות הברית מהגברת הסנקציות, ואומר כי מוסקבה תגיב באמצעים כלכליים ופוליטיים, אך לא פירט במה מדובר. ההודעה הקשוחה שהוציא דמיטרי מדבדב, מסמלת את מה שרואה הקרמלין כקו אדום, ומשקפת חרדה גוברת עם הסנקציות החדשות של ארה"ב, שגרמו לרובל הרוסי לצנוח למקום הנמוך ביותר אליו הגיע בשנתיים האחרונות.


מאיים על ארה"ב. מדבדב (צילום: shutterstock.com)


מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה אתמול כי אכן נקבע שרוסיה השתמשה בגז העצבים נוביצ'וק בכדי להרעיל את המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו, בעיר סולסברי בבריטניה ושבכוונתה להחריף את הסנקציות בהמשך. רוסיה ממשיכה להכחיש בתוקף את מעורבותה בהרעלה.

נראה כי הסנקציות יכללו משיכת הרישיונות שניתנו לייצוא פריטים לרוסיה, אשר להם השלכות ביטחוניות. ההצעות שעולות בימים האחרונים בקונגרס האמריקני, כוללת חקיקה המתמקדת בבנקים הנשלטים על ידי רוסיה, וכן להקפיא את פעילותה בדולרים, מהלך שינחית מכה קשה על הכלכלה הרוסית.

מדבדב מצידו מזהיר כי אם ארה"ב תנקוט בצעד כזה - מדובר בחציית קו אדום. "אם יהיה אכן איסור על פעילויות הבנקים או שימוש במטבע, זוהי הכרזה על מלחמה כלכלית", הוא אומר. "זה יצדיק מבחינתנו תגובה פוליטית, כלכלית ואם יש צורך - גם באמצעים נוספים. האמריקאים חייבים להבין את זה", הוא מדגיש.


רוסיה vs ארה"ב. אילוסטרציה (צילום: shutterstock.com)


הטון הקשה שעולה מדבריו, נמצא בניגוד גמור להצהרותיו הקודמות של הנשיא ולדימיר פוטין וסגניו, שהציגו עמדה נונשלנטית תוך כדי דיון בסנקציות אמריקאיות וסנקציות מערביות אחרות, בניסיון לצמצם את השפעתם על הכלכלה הרוסית. הפרסומים מצד ארה"ב הרעידו את שוקי המניות:צהרובל הגיע לתחתית שלא נראתה מאז אוגוסט 2016.

כמו כן הוסיף ראש הממשלה הרוסי כי הסנקציות נועדו כביכול להעניש את רוסיה על התנהגותה הרעה, אך למעשה הן ניסיון להוריד את רוסיה כשחקנית מפתח בזירה הבינלאומית. עוד אמר כי מאמצי ארה"ב לחסום את הבניה המתוכננת של צינור גז רוסי חדש לגרמניה כדי לעודד מכירת גז טבעי אמריקאי לאירופה הם בגדר "תחרות לא הוגנת", לדבריו.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת