מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן בן ה-80 מת היום בעיר ברן בשוויץ לאחר מחלה. אנאן, יליד גאנה, הצטרף לאו"ם ב-1962 והתקדם בצעדים איטיים לעבר הפסגה כאשר ב-1997 קיבל את תפקיד המזכיר הכללי בו החזיק עד לשנת 2006. אנאן היה פעיל מאוד בסכסוך הישראלי-פלסטיני וניסה ללא הרף לתווך בין הצדדים.


שימש כמזכ"ל האו"ם בין השנים 1997-2006 (צילום: AP)


אנאן הוא אולי מזכ"ל האו"ם הזכור ביותר ולזכותו רשומה גם זכייה בפרס נובל לשלום על פעילותו, ביחד עם האו"ם, למען זכויות אדם וגם למניעת מחלת האיידס באפריקה. הוועדה שהעניקה לאנאן ולאו"ם את הפרס ב-2001 נימקה את בחירתה בכך שהם פעלו רבות למען שום ובטחון בעולם והוסיפה כי אנאן הקדיש כמעט את כל חייו למען הארגון ומטרותיו.

"בשם משפחתו של קופי אנאן והקרן על שמו, זוהי עצבות אדירה להודיע על מותו לאחר מאבק במחלה קצרה. אשתו וילדיו היו לצידו ברגעיו האחרונים", נכתב בתחילת ההודעה שפורסמה בחשבון הטוויטר של 'קרן קופי אנאן'. "קופי אנאן היה מדינאי גדול ואדם בעל מחויבות בינלאומית עמוקה שלחם רבות למען עולם הוגן ושלו".


עם חברו הטוב נלסון מנדלה 


"במהלך קריירה מכובדת מאוד ומנהיגות של ארגון האו"ם, הוא היה תומך נלהב של שלום, פיתוח, זכויות אדם ותפקידו של חוק. היכן שהיה סבל או שהתעורר צורך, הוא היה שם כדי לגעת באנשים עם החמלה והאמפתיה שלו", כך נכתב עוד בהודעה. 

במהלך תקופתו כמזכ"ל האום התמודד אנאן עם כמה משברים לא קלים ולא מעט מחלוקות וביקורות היו על הדרך בה ניהל אותם. למרות זאת הוא זכור כמי שחרט על דגלו חתירה למען שלום ומלחמה בעוני וזו המורשת אותה השאיר אחריו כאשר עזב את תפקידו כמזכ"ל. 


אפילו הצליח לסחוט חיוך קטן מפוטין (צילום: AP)


אנאן ששימש כיו"ר הקרן הקרויה על שמו עמד גם בראש קבוצת מנהיגים בינלאומיים שהוקמה ע"י נלסון מנדלה ונקראה "The Elders". הקבוצה כללה גם את נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר ובאן קי-מון ששימש כמזכ"ל האו"ם בשנים 2007-2016 ופעלה למען שלום וזכויות אדם. "אנשי הקבוצה בהלם ובעצבות גדולה עקב מותו של קופי אנאן, חבר יקר ועמית שהיה מוערך בכל העולם" נכתב בהודעה רשמית של הארגון.


You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת