אין הפתעות ברוב המרוצים המרכזיים הלילה בפריימריז הדמוקרטיים בניו יורק- המדינה היחידה בארה"ב המקיימת במחזור הבחירות הזה את הפריימריז למשרות פדרליות ולמשרות של המדינה בנפרד - המושל המכהן אנדרו קואומו ניצח בקלילות את המועמדות המתוקשרת והמאתגרת-משמאל של סינת'יה ניקסון, כמובן כוכבת לשעבר של הסדרה שהיא שיר אהבה לניו יורק. התוצאה הסופית: 65.6%-34.4%. 


ניקסון וקואומו. רק אחד מהם חייך בסוף (צילום: AP)


בעקבות הלחץ ממועמדותה של ניקסון - והפופולריות המוגבלת אך המפתיעה בהיקפה שקיבלה השחקנית חסרת הניסיון הפוליטי המינימלי - נאלץ קואומו לנוע שמאלה מבחינה רטורית, אולם מעטים מאמינים כי כעת משזכה במועמדות, וכמעט בוודאות בכהונה שלישית במשכן המושל באולבני, אכן ישמור אמונים לעמדות החדשות והמתקדמות שאימץ לאחרונה. 


תמונת הניצחון (צילום: עמוד הטוויטר של אנדרו קואומו)


מפת הבחירות במירוץ הזה מראה כי ניקסון, המזוהה כל-כך עם העיר הגדולה, לא התקרבה לקחת אף אחד מחמשת המחוזות של העיר, ולא את של לונג איילנד הסמוכה ולא במחוזות אפסטייט הסמוכים לעיר. לעומת זאת, באופן מפתיע, ניקסון לקחה את כל גוש המחוזות סביב בירת המדינה אולבני, כולל הבירה עצמה, וכן שני מחוזות חקלאיים בצפון ובמערב המדינה. כל השאר קואומו. 

למועמדת הממסד לתפקיד התובעת הכללית הערב לא הסתיים ביתרון כזה מוחץ. אבל לאור העובדה שהיו לה 3 יריבים ולא אחת כמו לקואומו, ושיריבתה העיקרית זפיר טיצ'אאוט סיימה במקום השני עם 31% בלבד, ה-40.6% של לטישיה ג'יימס הם הישג מרשים למדי, היות שבניגוד לניקסון, זפיר טיצ'אאוט זכתה לכמה הבעות תמיכה משפיעות, ביניהן של הניו יורק טיימס, והקרב היה צפוי להיות צמוד יותר, לכל הפחות. ג'יימס הובילה לאורך כל הערב וכמו מועמד הממסד המנצח למשרת המושל, גרפה את כל מחוזות העיר והפרברים הסובבים (אם כי באופן פחות דרמטי).


היא לא תקבל ממנו הוראות... אבל האם תחקור אותו? אנדרו קואומו, המושל המכהן וכנראה הבא, ולטישיה ג'יימס, כנראה התובעת הכללית הנכנסת (צילום: ABC)


ג'יימס אף היא הוכרחה לזוז "שמאלה" בעקבות האיום של טיצ'אאוט - מועמדת שחביבה מאד על האגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית אך מתקשה לבחור תפקיד ציבורי בכיר אחד להתמקד בהתמודדות עליו - וג'יימס הצהירה בימים האחרונים כי "לא תקבל הוראות" מקואומו - שזה נחמד אבל פחות מהבטחתה הנחרצת של טיצ'אאוט לחקור שורה של האשמות נגד לשכת המושל. 


המאבק הצמוד ביותר בבחירות שהוכרע לבסוף בפוטו פיניש ע"י קאת'י הוכול (צילום: דיוויד מק'גלין)


רק במירוץ לתפקיד סגן המושל הסתמנה ולו לרגע הפתעה. ב-18 מתוך 45 המדינות בהן יש משרה של סגן מושל, וניו יורק ביניהן, בניגוד לנהוג במירוץ לנשיאות, אין הכרח שהנשיא וסגנו יהיו מאותה מפלגה, וההתמודדות לסגנות היא מרוץ נפרד. ובכן כאן הסתמנה תקווה כלשהי למועמד האגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית, ג'ומאני וויליאמס, שהוביל רוב הערב בהפרש קטן. אולם בסופו של דבר לאחר ספירת 99% מן הקולות נרשם מהפך וסגנות המושל המכהנת קאת'י הוכול ניצחה בהפרש זעיר: 53.3% מול 46.7%.

בשלושת המרוצים הללו "מתמודד" מועמד יחיד ללא תחרות על המועמדות הרפובליקנית לתפקיד, דבר המעיד כי אין לרפובליקנים הרבה תקוות לזכות באף אחד מן המרוצים בבחירות הכלליות בנובמבר. על כן הפריימריז הדמוקרטיים הם, במקרה זה, הבחירות האמיתיות.


שמחה פלדר (צילום: ניו יורק פוסט)



במרוצים המעניינים למועמדות המפלגה הדמוקרטית לסנאט המדינה הובילו שמחה פלדר בנפה ה-17 וג'וליה סלזאר בנפה ה-18 בהפרשים נוחים ובסופו של דבר גם ניצחו. פלדר, אגב, התמודד ללא יריב גם על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לתפקיד, כמו גם על מועמדות שתי מפלגות שוליים נוספות, כך שבכל מקרה ידע כי שמו יהיה בקלפי בבחירות הכלליות, אולם כעת נראה שיתמודד ללא יריב של ממש. 


ג'וליה סלזאר (צילום: JTA)


פלדר גבר בפריימריז הדמוקרטיים 66%-34% על בלייק מוריס לאחר ספירת 100% מן הקולות. ג'וליה סלזאר, למרות הבלגאן הביוגרפי והשאלות בנוגע לאהדתה לישראל (או היעדרה) סיימה את הפריימריז הראשון עם הצלחה גדולה כאשר הנתונים בסוף היום הראו על  59%-41% לטובתה במאבק מול הסנאטור מרטין דילאן.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת