לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-60 אחרים נפצעו בהתקפה על מצעד צבאי לציון 38 שנים לפרוץ מלחמת איראן-עיראק בעיר אהווז בדרום-מערב המדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית-למחצה באיראן, פארס, מפי סגן מושל מחוז חוזסטן, חוסיין חוסייזאדה.


חיילים פצועים בזירת התקיפה (צילום: CNN)


מסוכנות הידיעות הרשמית אירנ"א נמסר בין ההרוגים והפצועים היו גם אנשי צבא וגם אזרחים, כולל עיתונאי אחד, אשר צפו במצעד. "הטרוריסטים החלו לירות ממרחק בעודם בפארק, בכוחות הצבא כמו גם באזרחים הצופים במצעד", אמר תת-אלוף אבולפאזל שקארך, דובר הכוחות המזוינים של איראן, לסוכנות ידיעות מקומית אחרת, MEHR.

על פי דיווחי סוכנויות הידיעות, שלושה מן התוקפים נורו למוות במהלך התנגשות עם כוחות הביטחון, ואחד נוסף נעצר. הארגון הבדלני "התנועה הערבית הפטריוטית הדמוקרטית באהווז" לקחה אחריות על התקיפה. לדברי סוכנות הידיעות הרשמית אירנ"א, תנועה זו נתמכת בידי "גורמי חוץ עוינים" ובכללם ערב הסעודית.

"הטרוריסטים הסוו את עצמם כחברי משמרות המהפכה והבאסיג'י (כוח מתנדבים צבאי-למחצה) ופתחו באש על גורמי הסמכות והאנשים מאחורי במה במהלך המצעד", מסר על פי אירנ"א מושל חוזסטן, גהולם-רזא שריאטי. דובר משמרות המהפכה רמזאן שריף אמר גם הוא כי התוקפים קשורים לארגון טרור הנתמך בידי ערב הסעודית.


מאשים ומאיים. זריף (צילום: דיילי טיימס)


לעומת זאת, בחר שר החוץ האיראני ג'וואד זריף לתלות את האשמה רחוק יותר מגבולות ארצו. "טרוריסטים שגויסו, אומנו, חומשו ושולמו על ידי משטר זר תקפו את אהווז. ילדים ועיתונאים בין הקורבנות. איראן רואה בתומכי הטרור האזוריים (הכוונה לערב הסעודית ולישראל) ובאדוניהם בארה"ב אחראים לתקיפות שכאלה. איראן תגיב במהירות ובהחלטיות בכדי להגן על חיי איראנים", צייץ.

העיר אהווז מצויה במחוז הגובל בעיראק, בעל רוב ערבי-אתני, שרבים מהם מאמינים באיסלאם הסוני ולא באיסלאם השיעי שהוא נחלת הרוב והשלטון באיראן. סמוך לעיר התחולל אחד הקרבות הקשים והמשמעותיים במלחמה בת שמונה השנים בין שתי המדינות. עיראק הודיעה כי בעקבות התקיפה סגרה איראן את מעברי הגבול הסמוכים בין המדינות.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת