מסתבר שבגוגל עדיין יש לא מעט עובדים שמאמינים בסיסמא של החברה בימיה המוקדמים והאידיאליסטיים: אל תהיה רשע. כתוצאה מלחץ קבוצת עובדים, תוותר ענקית האינטרנט על הצעתה במכרז פרויקט המחשוב "ג'דיי" השווה מיליארדים, של משרד ההגנה.


לא משתפים פעולה עם הרעים! עקרונות ראויים להערכה או בזבוז מטופש על כסף טוב? (צילום: YouTube)


Jedi, ראשי תיבות של Joint Enterprise Defense Infrastructure, הוא ניסיון של משרד ההגנה להעביר כמויות באמת מסיביות של מידע לענן. אמזון, מיקרוסופט ואורקל חומדות כולן את הפרויקט, שעלותו עשויה להסתכם ב-10 מיליארד דולר.

"אנחנו מחפשים שותפה בתעשייה שתלמד יחד איתנו ותעזור לנו למצוא את הדרכים הטובות ביותר להביא יכולות מסחריות יסודיות ללוחמים שלנו", אמרה דיינה דיסי, קצינת מידע ראשית בפנטגון, כשהוכרז החוזה המוצע בחודש יולי.

אולם שלושה ימים בלבד לפני שהיו ההצעות על ג'דיי להיות מוגשות, הוציאה גוגל את עצמה מן התחרות על הפרויקט. ההחלטה באה בעקבות חודשים ארוכים של מחאות מצד עובדי גוגל, המתנגדים לכך שהחברה תגרוף רווחים מחוזי הגנה ממשלתיים.


"אוהב אותי, גוגל לא". עצוב לראות ג'דיי דחוי


הבעיות החלו במאי, אז עמדה גוגל לחדש פרויקט משותף עם הפנטגון המכונה מייבן, אשר משתמש בטכנולוגיית הבינה המלאכותית של החברה כדי לשפר את דיוקן של הפצצות מל"טים. למעלה מארבעת אלפים מעובדים החברה חתמו על עצומה שדרשה כי "לא גוגל ולא קבלניה ייצרו טכנולוגיית לוחמה לעולם". תריסר עובדים אף התפטרו במחאה.

"התוכנית תגרום נזק בלתי הפיך למותג של גוגל וליכולתה להתחרות על כישרונות", כתבו העובדים בעצומתם. לאחר הסערה הודיעה גוגל כי לא תחדש את חוזה מייבן לאחר שיפוג במרץ הקרוב. כעת רושמים העובדים האנטי-מלחמתיים ניצחון נוסף.

באופן רשמי נימקה המעצמה הטכנולוגית את הצעד כך: "בעוד שאנחנו עובדים עם ממשלת ארה"ב בענן שלנו בתחומים רבים, איננו מתמודדים במכרז של ג'דיי מפני שתחילה, לא הצלחנו לקבל ערובות שהוא יעלה בקנה אחד עם עקרונות הבינה המלאכותית שלנו, ושנית, הגענו למסקנה כי חלקים בחוזה אינם מכוסים באישורים הממשלתיים הנוכחיים שלנו".

גוגל שולטת בפחות מ-10 אחוזים מנתח השוק בתחום שירותי תשתית ענן, וחוזה מסיבי עם הפנטגון בהחלט היה מעלה את קרנה בתחום. אולם לפחות לעת-עתה, החברה מציבה את העקרונות מעל לרווחים. אולם לא בטוח כמה זמן זה יימשך. באותה הודעה הנזכרת לעיל גם הודיעה גוגל כי תמשיך בעבודה אסטרטגית בסיוע לרשויות מקומיות, מדינה ופדרליות לבצע מודרניזציה של התשתיות שלהם בכדי שיוכלו לעמוד בדרישות המשימה הקריטיות שלהם". כך שייתכנו בעתיד עוד חוזים עם הפנטגון (או המשרד לביטחון המולדת, או משרד המשפטים האחראי על ה-FBI...) - ועוד מחאות מצד העובדים.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת