היה זה הניצחון הראשון של הארווי וויינסטין מאז הפעם האחרונה שסרט שהפיק זכה באוסקר. האישום הפלילי הנוגע לאחת המאשימות אותו בתקיפה מינית בוטלו היום (חמישי) לאחר שהתביעה הודיעה שהגיע לידיה מידע חדש המטיל ספק באמינותה של המתלוננת.


לראשונה מזה זמן רב, היה לו יום טוב. הארווי וויינסטין (צילום: ABC)


לוסיה אוואנס טענה כי המפיק בן ה-66 עטור הפרסים כפה עליה לבצע בו מין אוראלי ב-2004. היא היתה שחקנית מתחילה עם חלומות כשנתקלה לדבריה באיל הקולנוע רב העוצמה לשעבר. בעיתון דיילי ניוז דווח כבר בשבוע שעבר כי האישומים הנוגעים לאוואנס נמצאים בסכנה לאחר שהתברר כי צצו חומרים כתובים הסותרים את סיפורה. היום חשף משרד התובע המחוזי של מנהטן כי החומרים הללו הם טיוטת מכתב מאוואנס לבעלה המתארים פרטים על מפגשה עם וויינסטין אשר אינם תואמים את הגרסה שמסרה לחוקרים.

סניגוריו של וויינסטין דרשו כי האישום בתקיפת אוואנס יימחק מכתב האישום, והתביעה הודתה בהפסד הנקודתי. "המדינה אינה יכולה להתנגד לבקשת ההגנה למחוק את הסעיף הבודד הזה", הודיעה עוזרת התובע המחוזי ג'ואן אילוצי לשופט ג'יימס בורק, אשר מחק באופן רשמי את האישום.

עורכת דינה של אוואנס תקפה את החלטת התובע המחוזי וטענה כי "השתמשו" בלקוחתה. "היו להם כל הראיות שיש להם עכשיו ועדיין העבירו אותה את העינוי של חזרה לזירת הפשע, של מסירת התיעוד הרפואי והפסיכולוגי, שעות על גבי שעות של חקירה צולבת", אמרה הפרקליטה, קארי גולדברג. לדבריה, "במקום להתמודד עם אתגר שגיאותיהם, אנשי התובע המחוזי נטשו את הספינה בהזדמנות הראשונה".

במסמך גילוי שנחשף בדיון היום חשפו התובעים את הסוגיות שהובילו להחלטה, ביניהן טענה כי הבלש המוביל בחקירה לא חשף חלקים מתשאול שקיים עם ידידה של אוואנס המפריך את סיפורה של אוואנס. הידידה - שסיפרה למשרד התובע המחוזי כי נפגשה עם וויינסטין בחברת אוואנס בבר-מסעדה - סיפרה כי המפיק המפוקפק הציע להן כסף אם יחשפו את שדיהן.


לחוקרים סיפרה דבר אחד, לחברה דבר שני, ולבעלה דבר שלישי. לוסיה אוואנס (צילום: CNN)


הידידה סיפרה כי אוואנס גילתה לה שחמקה למסדרון במסעדה ועשתה כרצונו של וויינסטין שלא בנוכחותה של חברתה. אותה חברה אמרה גם שאוואנס סיפרה לה כי מאוחר יותר באותו קיץ, היא נפגשה עם וויינסטין במשרדו והאחרון הציע לה תפקיד בסרט בתמורה למין אוראלי. לדברי החברה, אוואנס סיפרה לה כי נענתה גם להצעה זו. לדברי החברה, אוואנס נראתה "מוטרדת, נבוכה ורועדת" כשסיפרה לה על החוויה.

בנוסף, אוואנס חיברה אימייל לבעלה ב-2015 בה היא "מתארת פרטים של התקיפה המינית, אשר נבדלים מן הגרסה שמסרה למשרדנו", כתבה אילוצי במכתב בן ארבעה עמודים, אשר נמסר לשופט תחת חותם לפני חודש. עוד מוסבר במכתב התביעה כי באוגוסט נפגשה אוואנס עם התובעים וניסתה להסביר את הסתירות.

אוואנס תלתה את הסתירות בין האימייל לעדותה ב"תוצר של זכרון פגום" ו"גם אמרה למשרדנו שהרשתה לבעלה לקרוא את האימייל זמן-מה לאחר שכתבה את הטיוטא", אולם "קודם לכן היא אמרה לחוקרינו שמעולם לא גילתה לבעלה את פרטי התקיפה המינית הנדונה".

אוואנס ניסתה להטיל ספק בגרסת חברתה. היא אמרה שאינה זוכרת שסיפרה לאישה שהותקפה על ידי וויינסטין - על אף שהיא עצמה היא זו שהפנתה את החוקרים אל חברתה. אוואנס גם הכחישה כי המפיק הטורף הציע לשלם תמורת הצצה בשדיה, או שהסכימה להצעה.


סעיף האישום החמור ביותר עומד בעינו - היא מאשימה את וויינסטין שאנס אותה בחדר מלון. מימי האליי (צילום: MSNBC)


על פי משרד התובע המחוזי, הבלש בתיק לא יידע את המשרד בפרטים חשובים הנוגעים לראיון הטלפוני שערך עם חברתה של אוואנס בפברואר האחרון. פרקליטו של וויינסטין, בן בראפמן, טען כי התיק כולו מוכתם בשל כשלי החוקר הבכיר.

וויינסטין נעצר בסוף מאי באשמת אונס ומעשה מיני פלילי בשל האשמתה של אוואנס והאשמה אחרת באונס במלון דאבלטרי בשדרות לקסינגטון במנהטן. שמה של המתלוננת השנייה מעולם לא נחשף. מאוחר יותר עדכנו התובעים את האישומים והוסיפו נפגעת שלישית לכאורה, עוזרת הפקה לשעבר בשם מימי האליי, שאמרה כי וויינסטין ביצע בה מין אוראלי כנגד רצונה ביולי 2006.

וויינסטין עדיין ניצב בפני מינימום של 10 שנות מאסר אם יורשע בעבירה החמורה ביותר בכתב האישום, תקיפה מינית טורפנית, שלצורך הרשעה בה נדרשת התביעה להוכיח ביצוע פשעי מין נגד שתי נפגעות לפחות. וויינסטין חופשי כיום בערבות של מיליון דולר.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת