חמישה רופאים מניו יורק הואשמו בניהול מפעל סמים שהציף את המדינה ביותר מ-8.5 מיליון גלולות אוקסיקודון. הכדורים האופיואדים גרמו למותם של מספר אנשים ממנת יתר, כך על פי התובעים הפדרליים במנהטן.


נמכרו כמויות אסטרונומיות של כדורים. אילוסטרציה (צילום: shutterstock.com)


"מדובר במגיפה אפואידית", אמר ג'פרי ברמן, פרקליט ארה"ב במחוז הדרומי של ניו יורק, במסיבת עיתונאים. "הרופאים הללו היו בעצם סוחרי סמים בג'קטים לבנים. והם עשו את זה בגלל סיבה אחת: חמדנות". אחד מהם, ד"ר דנטה קובנגבנג, מכר 4.6 מיליון כדורי אוקסיקודון בשש השנים האחרונות, מה שהופך אותו למפיץ הפורה ביותר של הסם במדינת ניו יורק. הוא פעל במרפאת כאב בקווינס, שם ניתנו 6.2 מיליון כדורים, בהיקף של 180 ק"ג אוקסיקודון טהור ו-5.7 מיליון דולרים בשלוש השנים האחרונות.

ד"ר קובנגבנג סחב איתו בשל כך סכום נאה ביותר של מזומנים בכל יום, עד כי הסוכן המיוחד ג'יימי האנט השווה אותו לשודד בנקים. בחודש מאי 2015, משרד הבריאות האשים אותו בכשל של שמירת רשומות מדויקות והזנחת ההיסטוריה הרפואית של החולים, בעיקר אלו שטופלו בעבר באופיום. 

הוא הואשם בחמישי סעיפים של הפרת תנאי מבחן במארס 2018. התובעים הפדרליים האשימו גם שלושה שותפים שלו: האח ג'ון גרגן, מנהל המשרד מיכל קלרמן וראש הצוות לורן פיקואנט. גרגן רשם 1.8 מיליון כדורי אוקסיקודון.

למרות נפח המכירות המרשים, קלרמן צולם כשהוא מספר לגרגן באוגוסט 2018, כי אינו מספק כדורים למספיק מטופלים, וודאי בהתחשב באוכלוסיה בניו יורק. "אין סיבה שלא יהיו חולים", הוא תועד אומר. "עשרה מיליון אנשים מתועדים החיים בניו יורק, ועוד שניים, שלושה, אולי ארבעה מיליון... אתה אומר לי שאתה לא יכול לגרום לאנשים לבוא לכאן?"

ד"ר קארל אנדרסון חילק כמעט מיליון כדורי אוקסיקודון מאז שנת 2006 ממשרדו ומביתו שבסטייטן איילנד. "אנדרסון ראה לעיתים קרובות את המטופלים, שחלקם הציגו סימנים גלויים של התמכרות לסמים, ללא פגישות באמצע הלילה, לפעמים בשעה 3:00 או 4:00 לפנות בוקר, ודרש מהם לשלם מאות דולרים במזומן עבור כל מרשם", נכתב במסמכים שהוגשו לבית המשפט.

התובעים הפדרליים האשימו גם את ארתור גרנדה, המתואר כסוחר רחוב החשוד בהשגת כמויות גדולות של גלולות מאנדרסון והפצתן לרחוב. ד"ר אנתוני פייטרופינטו, פסיכיאטר ממנהטן, שכתב בעבר שלושה ספרים על מיניות הגבר, רשם אלפי כתובים ממשרדו בשדרה החמישית והביא לפחות למוות אחד ממנת יתר.


המרפאה בה עבד ד"ר דנטה קובנגבנג (צילום: מגוגל מפס)


בין אוקטובר 2013 למאי 2018 הוא רשם יותר מ-12 אלף כדורים לחולה אחד בלבד. למרות שכבר בין 50 ל-100 דולרים לכל ביקור, ובמזומן, הוא הגיש בקשה לפשיטת רגל בשנת 2015. נאם סייג, אנדוקרינולוג עם קליניקות בברונקס ובווסטצ'סטר, רשם יותר מ-50 אלף גלולות אוקסיקודון, ובתמורה הוא קיבל יותר ממאה אלף דולרים במזומן מהחולים, והוא שילם באמצעותם טיול לפורטו ריקו, שייט ומתנות יוקרה כמו ויסקי איכותי וארוחות יקרות", נכתב בכתב האישום.

ד"ר נקאנגה נקאנגה, רופא נוסף מסטייטן איילנד, הואשם בחלוקת יותר מ-500 אלף גלולות אוקסיקודון, כמו גם אלפי חומרים אסורים אחרים כמו בופרנורפין ואלפרזולם. לפי המסמכים שהוגשו לבית המשפט הוא ראה כל מטופל במשך פחות מעשר דקות ולא ביצע כל בדיקה גופנית. הוא אף נרדם בחדר הבדיקה במהלך כתיבת המרשמים.

נוסף על אלה הוגש גם כתב אישום נגד מרק קליין, רוקח שחילק כמעט עשרת אלפים כדורי אוקסיקודון בבית המרקחת שלו בווייט פליינס. בתמורה הוא קיבל תשלום במזומן, ארוחות חינם וחופשות. כאשר התעמת עימו רוקח שעבד במקום בעבר לגבי כמויות הכדורים שהוא מנפק, ענה לו קליין שהוא ועובדיו אכן יכולים להיקרא סוחרי סמים מורשים. "אוקסי משלם כאן את החשבונות", הוסיף.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת