הולכת ואוזלת תקוות הדמוקרטים להשתלט מחדש על הסנאט, לפחות כבר המחזור הבחירות המתקרב. למרות הדיבורים לאחרונה על כך שהרפובליקנים צמצמו את פער ההתלהבות בקרב תומכיהם, לדמוקרטים עדיין יש יתרונות אדירים בדרך לקלפיות בבחירות אמצע הכהונה, אולם למרות זאת, ולא באשמת מאמציהם, התקוות לצבוע את הסנאט בכחול הולכות ונגוזות.


השמיים קודרים עבור הדמוקרטים - לפחות בכל הנוגע לסנאט (צילום: Shutterstock.com)


בניגוד למה שקיוו חלק מן המשקיפים, הקרב סביב מינויו של ברט קאבנאו לבית המשפט העליון רק שיפר את מצבם של הדמוקרטים בסקרים. יש פער של שמונה אחוזים לטובתם בשאלה הכללית "איזו מפלגה תעדיפו שתשלוט בקונגרס", ואתר הסקרים וניתוחם 538 נותן להם סיכוי של 7 מ-9 להחזיק לעצמם את הרוב בבית הנבחרים.

חוסר הפופולריות הגורף של הנשיא טראמפ וסימנים לכך שהדמוקרטים צפויים למשוך מספרי שיא של מצביעים לקלפיות הזינו השערות שהמפלגה תוכל לגרוף את כל הקופה - להצליח להחזיק בכל המושבים בהם היא מחזיקה בבית העליון, ולהפוך שני מושבים שכרגע בידי הרפובליקנים. אולם הסקרים הטריים ביותר מורים שזהו כנראה חלום שווא.

יש הסבורים כי הצבעתה של היידי הייטקאמפ, הסנאטורית הדמוקרטית מצפון דקוטה, נגד מינויו של השופט קאבנאו, פירושה כי המחוקקת כבר הרימה ידיים בכל הנוגע לסיכוייה להתאושש ולנצח במירוץ בו היא מפגרת בסקרים בשיעור שנע בין חד-ספרתי גבוה לדו-ספרתי נמוך.


ויתרה על הכיסא והצביעה עם הלב? היידי הייטקאמפ (צילום: טוויטר)


פיל ברדסן מטנסי נמצא דווקא במצב הפוך. מושל המדינה לשעבר קיבל תמיכה פומבית מהזמרת האהודה טיילור סוויפט, אולם דווקא ההימור השמרני להביע תמיכה עקרונית במינויו של קאבנאו, גם לא הטה לעברו את לבם של מצביעים שמרנים רבים, וגם הרתיח את ממסד המפלגה ורבים מעובדי ומתנדבי הקמפיין שלו.

גם קלייר מקאסקיל (דמוקרטית ממיזורי) נאבקת נואשות לשמור על המושב שלה, ובטקסס מתברר שהסיכוי הנמוך של בטו או'רורק להדיח את הרפובליקני המכהן טד קרוז קלוש עוד יותר משחשבו בתחילה. סקר שהתפרסם השבוע מראה את קרוז ביתרון של תשע נקודות, והמחוקק הלא-אהוד אף החליט שלא להשתתף בעימות הטלוויזיוני שנקבע לו מול יריבו ב-CNN. בפלורידה ינצל המושל המכהן ריק סקוט, המתמודד על מושב הסנאט של ביל נלסון, את הוריקן מייקל כדי להפגין מנהיגות ולזכות ביח"צ חיובי בחינם, וגם את המושב הזה בהחלט עשויים הדמוקרטים לאבד.

במערב וירג'יניה צפוי ג'ו מנצ'ין הדמוקרטי להחזיק במושבו, אם כי גם במדינה השמרנית הזו מראים הסקרים כי המירוץ מתהדק, למרות היותו של מנצ'ין הסנאטור הדמוקרטי היחיד שהצביע בעד מינויו של מועמד הנשיא טראמפ לבית המשפט העליון.

לא הכל שחור עבור הכחולים. אם יזכו ברוב בבית הנבחרים - כפי שצופים רוב המדגמים - ייתן להם הדבר את הכוח לחקור את חריגותיו של הנשיא מסמכותו. אולם פחות מחודש לפני הבחירות המפלגה נתקלת כמעט אך ורק בחדשות רעות בגזרת הסנאט. אם יישאר הסנאט בשליטה רפובליקנית, לא יוכלו הדמוקרטים למנוע מטראמפ למנות שופט עליון שלישי במקרה שאחד השופטים המכהנים יפרוש.

You Might Also Like

חוסכים ומרוויחים

עדכונים חיים 24/7

כל מה שחשוב לך לדעת בזמן אמת

הירשמו עכשיו בחינם לדיוור היומי, ומדי יום תקבלו חדשות חשובות ועדכונים בזמן אמת