הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
צפון קליפורניה: פשיטה של מחלקת ההגירה על עשרות עסקים בחיפוש אחר עובדים לא חוקיים
באחד המבצעים הגדולים של המחלקה מאז עלה טראמפ לשלטון, סוכני ממשל בדקו את חוקיות העובדים בכ-77 עסקים באזור סן פרנסיסקו וסקרמנטו. בחודש שעבר נעצרו 21 עובדים

זו מסתמנת כפשיטה הגדולה ביותר של סוכנות אכיפת ההגירה על בתי עסק מאז שהנשיא טראמפ עלה לשלטון, כאשר סוכני ההגירה ערכו במהלך השבוע בדיקה בכ-77 בתי עסקים ברחבי צפון המדינה. המבצע החל עוד בחודש שעבר בבדיקה של כ-100 חנויות 7-ELEVEN באזור, נעצרו 21 עובדים לא חוקיים. תומאס הומאן, היו"ר הזמני של סוכנות ההגירה תיאר את הפעולות כ"עליה של 400 אחוזים" במאמצי הסוכנות לאכיפת ההגירה.


הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשוביםנכון לרגע זה, לא נמסר מידע על העסקים שנבדקו בשבוע האחרון. העסקים החשודים קיבלו הודעות אזהרה ושלושה ימי עסקים להוכיח את פועלם באופן חוקי. לא דווחו על מעצרים מיידיים באיזור.מומחים בתחום הופתעו מרמת האינטנסיביות של הפשיטה. ג'יימס שאב, דובר משטרת ההגירה אמר שהפשיטה משקפת מאמצים גוברים של מערכת החוק למנוע מעסקים להעסיק עובדים בלתי חוקיים. הוא הסביר: "המבצע הוא חלק מאסטרטגית ההגנה על תושבי ארצות הברית ואחרים העובדים על פי החוק. על ידי פשיטות אלה מובטחת הגברת התחרות ההוגנת בין עסקים, ומניעת יתרון לבתי עסק שמעסיקים עובדים לא חוקיים. פעולות מסוג אלו מחזקות את ביטחון הציבור ואת הביטחון הלאומי".המבצע מגיע בהמשך לדיווחים משבוע שעבר על כך שבכירים ברשויות אכיפת החוק באזור המפרץ Bay Area, כי בכירים פדרליים לא הכניסו אותם בסוד הענינים, באשר לתכניות לגבי הפעילות המתוכננת לאכיפת החוק, על מהגרים חסרי מסמכים. הם הוסיפו כי בשל כך, אין בכוונתם להשתלב בסיוע בפעילות הזו. מועצת העיר אוקלאנד אף הרחיקה לכת מעבר לכך והעבירה החלטה האוסרת על המשטרה להגיש סיוע לכוחות הפדרליים, שינסו לאכוף את ההחלטות החדשות לגבי המהגרים חסרי המסמכים, הנידרשים לשהות חוקית בארה"ב. התגובות הללו הגיעו לאחר שבכרוניקל דווח, כי פקידי ממשל מאיצים תכניות ל"טאטוא" מאסיבי של מהגרים לא חוקיים בצפון קליפורניה, במהלכו הם מתכוונים לאסור כ-1,500 מהגרים נטולי מסמכים.

פקידים פדרליים הביעו תסכול על כך שרשיות אינן משתפות מידע ופעולה בכל האמור באכיפת חוקי ההגירה. המחלוקות בין הרשויות השונות הולכות ומעמיקות בענין זה. בחודש שעבר, מנהלה של הסוכנות לאכיפת הגירה ומכסים (Immigration and Customs Enforcement agency), תומאס הומאן אמר, כי מן הראוי שקליפורניה תתעשת בנדון וכי אם פקידים מקומיים "אינם מעונינים להגן על הקהילות שלהם, הרי שהרשות בראשה אני עומד, תעשה זאת."

התכנית לאכיפת החוק על מהגרים לא חוקיים גררה תגובות עוינות מצד מחוקקים רבים בקליפורניה. המנהיגה הדמוקרטית ננסי פלוסי מסן-פרנסיסקו קראה לצעדים החדשים "מבישים באופן חמור" ונשיא הסנט הפדרלי טם קוין דה ליאון דמוקרט מלוס-אנג'לס, כינה את הצעדים הללו איום מצד ממשל טראמפ "לחמש את הרשויות הפדרליות נגד קליפורניה". הסנטוריות הדמוקרטיות דיאן פיינשטיין וקאמלה האריס שלחו מכתב אל הומאן, בו הדגישו כי הן מוטרדות מאוד מהדיווח בכרוניקל וכן ביקשו להיות מעודכנות לגבי כל תכני האכיפה. הסנטוריות כתבו: "במקום להתמקד בפשיעה אלימה, הפעילות האכיפתית מתנהלת בשכונות מגורים ומקומות עבודה ועלולה לגרום לגירוש של פרטים, שפשוט נמצאים במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון".בכירים בסוכנות לאכיפת הגירה ומכסים אמרו לפני ימים אחדים, כי הם אינם יכולים להעריך מה תהיה פעילות האכיפה העתידית. עדיין לא ברור אם הרשויות המקומיות יקבלו אתרעה מסוכונות האכיפה, לפני שאנשיה יוצאים לפשיטה. בכירים ביחידות המשטרה של סן-פרנסיסקו, אוקלאנד, ברקליי, סאן חוזה, ריצ'מונד וסאן רפאל, ביחד עם משרדי השריף של מחוזות סנטה קלרה ואלמדה, אמרו כולם לפני ימים אחדים, כי לא קיבלו כל הודעה או תדרוך לגבי פשיטות מתוכננות, או פעילות אכיפה.

"אין לנו כל מושג לגבי מה אמור להעשות עם תכניות הסוכנות, אנחנו מחוץ לתמונה, בדיוק כמו כל אזרח אחר." אמר ריי קלי, דובר משרד השריף של מחוז אלמדה. הוא ציין, כי הוא לא מאמין שיתקבל מידע כלשהו בטרם יתחיל המבצע. "הם לא חייבים לעדכן אותנו וככל הניראה גם לא יעשו כך." אמר קלי והוסיף, כי להימצא בחשכה וחוסר ודאות לפני פשיטה כזו על מהגרים לא חוקיים, מעמידה את משרד השריף ב"פינה בעייתית". "אנחנו מודאגים ממצב הבטחון של הקהילות עליהן אנחנו אחראים ומזה שלנו." מפקדת המשטרה בסאן רפאל, דיאנה בישופ אמרה, כי בפעילויות שבוצעו בעבר נהגה הסוכנות לעדכן את מטה המשטרה. עדכון כזה הוא חשוב למען שלום הציבור, משום שעל ערים ורשויות לדעת מראש, כשכוחות חמושים מנהלים פעילות מבצעית בתחומי השיפוט שלהן. היא ציינה שהסוכנות לא העבירה למשטרת סאן רפאל שום בקשה לסיוע, לקראת הפשיטות הקרובות.

מאז ה-1 בינואר הוגבלו מאוד כל רשויות אכיפת החוק בקליפורניה, שאמור להיות להן קשר לפשיטות. זאת, בהתאם לחוק מדינה שנכנס לתוקף. החוק החדש מנטרל למעשה את רשויות החוק הרגילות, מלבצע מאסרים לגבי מפירי חוקי ההגירה, או להשתתף בפעילות של כוחות המשימה המיוחדים הפדרליים, שפועלים בנדון. לטענת התמכים בחוק ההפרה הזה, קהילות שבהן יש מספר רב של מהגרים לא ישתפו פעולה עם המשטרה המקומית, בפענוח פשעים, אם אותה משטרה מקומית גם תיטול חלק בפשיטות לאיתור מהגרים בלתי חוקיים.

"בכל פעם שהסוכנות מנהלת מבצעים כאלה לאיתור מהגרים לא חוקיים בקהילות כאלה, יש סיכוי סביר ביותר, שהאוכלוסיה, גם היא בעלת אזרחות אמריקאית, יחששו משיתוף פעולה גם כללי ביותר עם רשויות החוק והאכיפה וכתגובה טבעית הם יהססו, או יסרבו לשתף פעולה בדיווח על פשעים", אמר הירושי מוטומורה, פרופסור ומומחה לחוק הגירה באוניברסיטת קליפורניה.

50% לא
50% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE