National Hardwood Flooring
מתמחים פרקטים, רצפות עץ ומדרגות
התקשרו עוד היום לקבלת הצעת מחיר המשתלמת ביותר
Meir Raanan
מאיר רענן - ראיית חשבון
עונת המיסים החלה, אל תחכו לרגע האחרון!
Meir Raanan
מאיר רענן - ראיית חשבון
עונת המיסים החלה, אל תחכו לרגע האחרון!
Creative Solutions
משרד רואי חשבון והנהלת חשבונות
בעזרתינו תוציא פחות ותרוויח יותר
Ucallz
שירות מענה טלפוני לחברות Home service
מענה לשיחות וקביעת פגישות, מענה באנגלית וספרדית, כולל סופ"ש וחגים
Law Office Of Yoni Weinberg
מתמחים בנזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים - תשלום רק לאחר ניצחון בתיק
אנחנו נלחם למענך מול חברות הביטוח
Wintorium Windows & Doors
דרושים אנשי מכירות לחברת חלונות
עם או בלי ניסיון, רציניים ובעלי מוטיבציה גבוהה, תנאים מעולים, הדרכה אישית, משכורת גבוהה+ אחוזים
מתווכים, סלזמנים, ומנהלים בעולם הנדל"ן? תגידו שלום לחופש הביטוי - "איגוד ה-NAR ישלוט במה מותר לכם לומר 24/7"
בהחלטה שערורייתית שמטרתה לשלוט בדרכי הביטוי של חברי איגוד המתווכים, המוכרים, ומנהלי הנדל"ן האמריקני המונה 1.4 מיליון חברים מתכוון ה-NAR להטיל סנקציות כלכליות ומקצועיות על כל מי שיפר את קוד ההתבטאות שלו

באחד ממהלכי הצנזורה מרחיק הלכת וחסרי התקדים בתולדות העולם התאגידי, איגוד המתווכים הלאומי, שהינו גם ארגון הסחר הגדול ביותר במדינה, תיקן את קוד האתיקה המקצועית שלו כדי לאסור "דברי שטנה ודיבור מטריד" על ידי 1.4 מיליון חברי האיגוד.

האיסור הגורף חל על חברי העמותה 24/7, ומכסה את כל התקשורת, הפרטית והמקצועית, הכתובה והמדוברת, המקוונת ומחוצה לה. העונש להפרת החוקים עלול להגיע לקנס מקסימלי של כ-15,000 $ והרחקה מהארגון.

מדיניות 'דברי השנאה' של NAR ראויה לציון מכיוון שהיא שמה תחתיה 1.4 מיליון אנשים שיאלצו לחיות תחת תקן אתיקה שמציב במפורש מגבלות על השיח הפרטי זאת בניגוד קיצוני לסעיף הראשון והמרכזי ביותר בחוקה האמריקנית - חופש הביטוי.

המדיניות החדשה של הארגון מספקת דרך ל-NAR לחקור, לקנוס - ואולי לגרש סוכני נדל"ן שמעליבים, מאיימים או מטרידים אנשים או קבוצות חברתיות על בסיס גזע, מין, מגדר או מאפיינים אחרים שזוכים להגנה מוחלטת בחוק האמריקני.

החלטת ה-NAR, מאפשרת לכל אדם להגיש תלונה והיא בהחלט מפחידה סוכני נדל"ן וכמה מומחים משפטיים האומרים כי אי הבהירות סביב מהי ההגדרה של דברי שטנה היא הזמנה לצנזר דעות פוליטיות שנויות במחלוקת, במיוחד בנושא גזע ומגדר.

"הסכר נשבר וארגונים אחרים יסתכלו על זה", ניבא רוברט פאהל, פרופסור לאתיקה עסקית ומשפט עסקי באוניברסיטת אוהיו.

"אם זה טוב לסוכני נדל"ן, מדוע לא עורכי דין, מדוע לא רופאים?" אמר פאהל. "ילחצו עליהם לעשות את מה שעשה NAR. והלחץ אמיתי מאוד".

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים

יוג'ין וולוך, פרופסור למשפטים באוניברסיטת UCLA, המתמחה בתיקון הראשון, אמר כי יש להעריך מדיניות זו לא על בסיס כוונותיה הטובות אלא על פוטנציאל הנזק בה.

"מה שאנחנו מדברים עליו הוא רשימה שחורה חדשה", אמר וולך.

"אחד הדברים שמטרידים בעמדת האיגוד הלאומי למתווכים הוא שהיא מנסה לפרוס את הכוח הכלכלי המאורגן של הקבוצה הזו כדי לדכא עמדות פוליטיות שונות בין החברים".

יש סוכני נדל"ן שחוששים שקוד הדיבור החדש ישמש לצנזורה של סוכנים המביעים את אי הסכמתם לאפליה מתקנת, נישואים הומוסקסואליים, כינויי טרנסג'נדרים בשמות שהם מבקשים, ענייני Black Lives Matter, מהגרים ללא תעודות, או נושאים פוליטיים אחרים.

בין אלו שנקלעו לאי הוודאות ניתן למנות סוכני נדל"ן שהינם מטיפים נוצרים או מורים בבתי ספר של יום ראשון, או כל מי שמביע דעות דתיות מסורתיות על מגדר ומיניות שאינן באופנה בכמה חוגים כיום.

"האם אנו מודאגים מאיבוד חברים? אנחנו עשויים, אבל אני בהחלט לא מאבד שינה בגלל זה", אמר מאט דיפאניס, המתמחה בשמפיין, אילינוי, והעומד בראש ועדת התקנים המקצועיים של NAR.

NAR אינה מנפיקה רישיונות נדל"ן - פונקציה זו היא נחלתם של מועצות הרישוי הממלכתיות - ולכן גירוש אינו גירוש אוטומטי מהמקצוע. אך במקומות רבים בארץ נדרשת חברות ב-NAR כדי לקבל גישה לשירותי הרישום ולמאגר מקוון שניתן לחפש בו נכסי נדל"ן זמינים לפי פרמטרים כגון מדה מרובעת, שטח, סגנון אדריכלי ועוד.

מעסיקים פרטיים וארגוני חברות אינם מחויבים לתיקון הראשון.

ומעסיקים פרטיים מוגנים על ידי תורת ההעסקה "כרצונם" המאפשרת להם לפטר עובדים מסיבות שרירותיות (כל עוד הם אינם מפלים על בסיס גזע, מין, דת או מעמדות מוגנים אחרים).

בכשני תריסר מדינות יש חוקים המגבילים את יכולתו של מעסיק פרטי לפטר עובד בגלל אמירה פוליטית או התנהלות אישית אחרת שהבוס אולי לא אוהב.

עם זאת, ישנם סימנים לכך שהרחבת מדיניות כזו עשויה לפגוע בזכויות מוגנות אחרות.

בחודש שעבר בית משפט פדרלי קבע כי התנהגות פסולה מקצועית של עורך דין היא כאשר הוא עוסק בהטיה, בדעות קדומות, בהטרדות או אפליה.

הכלל הוגבל ל"עיסוק במשפטים", אך הוא ביהמ"ש הרחיב את המושג הזה להשתלמויות, סמינרים, כנסים ופעילויות לשכת עורכי דין.

על הפסיקה ערער עורך הדין זאק גרינברג מטעם הקרן לזכויות הפרט בחינוך (FIRE), שאמר כי הדבר יחשוף אותו לתלונות אתניות אינסופיות מכיוון שעבודתו כוללת לעתים קרובות שימוש בדוגמאות של לקוחות שהשתמשו במילים פוגעניות. "הנושא הגדול עם הכללים הללו הוא שהם יוצרים שיקול דעת בלתי מרוסן לארגונים לאכוף את הכללים איך שהם אוהבים", אמר גרינברג בשיחת טלפון.

"זה משחק ממש מסוכן שהם משחקים מכיוון שהשאלה מה פוגע היא באמת בעיני המתבונן בלבד".

נכון לעתה חוסר הוודאות גורם לחרדה במקצוע ומחוצה לו. ואכן כמעט בלתי מתקבל על הדעת שארגון נוקט מדיניות מגבילה כל כך ביחס לחבריו.

"זה מרגיש חסר תקדים", אמר מומחה בתחום הנדל"ן "המתיחה וההגעה לחייהם האישיים של חברי העמותה היא מהלך פולשני מאוד".

YOU MIGHT ALSO LIKE