Law Offices of Amir Soleimanian & Assoc
דוח תנועה? נהיגה בשכרות - DUI?
לייעוץ חינם התקשרו עכשיו
Drake Law Firm
עורך דין לנזקי גוף ותאונות דרכים
ליווי צמוד לאורך כל הדרך, מגיעים עד בית הלקוח
Drake Law Firm
עורך דין לנזקי גוף ותאונות דרכים
ליווי צמוד לאורך כל הדרך, מגיעים עד בית הלקוח
EllEve Med Spa
הסרת שיער בלייזר, טיפולי פנים, בוטוקס ועוד
מרכז לטיפולי אסתטיקה במחירים מדהימים
Wintorium Windows & Doors
דרושים אנשי מכירות לחברת חלונות
עם או בלי ניסיון, רציניים ובעלי מוטיבציה גבוהה, תנאים מעולים, הדרכה אישית, משכורת גבוהה+ אחוזים
Creative Solutions
משרד רואי חשבון והנהלת חשבונות
בעזרתינו תוציא פחות ותרוויח יותר
Aviram Law
נלחם עבורך עד קבלת הפיצוי המקסימלי
נפצעת בתאונת דרכים? נפלת או נפצעת בחנות? ננכת ע"י כלב? אנחנו כאן לתת לך את הליווי והיצוג המשפטי הטוב ביותר
האימאם הנסתר מדבר: "אנחנו הטרוריסטים של האינטרנט ואיננו מפחדים משימוש בנשק ביולוגי"
יאיר נתניהו משתף אותם, נדב איל מזדעזע מהם, אבל בדירת מסתור על שפת הים התיכון מתגורר לו ראש ארגון 'מצנקש' המכונה בידי חסידיו כ'אימאם הנסתר' של הממים' - הוא מסרב בתוקף לחשוף את זהותו לציבור, אך מודה שאין לכם ממה לחשוש - כי הרי בסוף הוא בצד של היהודים

כמו שממציא הביטקוין נעזר בכינוי האנונימי "סאטושי נאקאמוטו", כך גם מייסד 'מצנקש מצייצים' שעלה לכותרות כבר לא אחת מסרב לחשוף את שמו האמיתי.

כל מה שאפשר לחשוף כרגע עליו זה את כינויו - "האימאם הנסתר של הממים".

בראיון בלעדי להיברו-ניוז הוא מספר לי ממקום מסתור לחופי הים התיכון כי "מצנקש זה כמו אל-קעידה. זה רעיון. אתה תופס אותו, ופתאום אתה חלק ממנו. כל ילד יכול להיות חלק מזה. השכן שלך יכול להיות חלק מזה, רק שהוא לעולם לא יודה בגלוי, וישתף את הפוסטים שלנו מחשש לאבד אשראי חברתי ואת מקום עבודתו".

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים

האימאם בדירת המסתור אוחז בעותק של פירוש רס"ג ומקובלים מיה"ב ל'ספר יצירה' [כריכה קשה] (צילום: יאיר קליינבאום) 

"מצנקש מצייצים" הפך בשנים האחרונות לדף האינטרנטי המועדף על השיח החתרני והרדיקלי במדינת ישראל. 

לאור התחזקות הטלגרם, והביטקוין הגיעה העת לתת מקום לחלוצי החירות הדיגיטלית בתקשורת.

תראה, אינך ערבי, אתה לא מוסלמי, אתה יהודי-ישראלי עם עמדות שמרניות, מדוע אתה מכונה האימאם של הממים? וראשית, אתה מוכרח להסביר לקורא הבלתי מתמצא מהו בכלל מם?.

"המם הוא מדיום תקשורת שהיה קיים עוד לפני שהיה אינטרנט, ושיש לו פוטנציאל להיות ויראלי. למעשה, כל דבר היה מם - מאימרת כנף, לשיר ערש. הממים היו אוצרות תרבות שהחזיקו שנים ושוכפלו באמצעות סיפור או דימוי. עכשיו בעידן האינטרנט הממים קיבלו צורה חדשה; ריצ'ארד דוקינס כתב על ממים עוד לפני עידן האינטרנט בצורה דרוויניסטית ואפדימולוגית".

המם משתמש בדימוי, שפה, מחשבה, ואסוציאציות כדי לעמוד על טבעה או פרדוקסליות של תופעה או אופן מחשבה מסוים.

"אחד היתרונות בממים הוא שהכל בהם מקופל לתמונה אחת המתקשרת בצורה בלתי אמצעית את הדברים - וזאת מבלי להיכנס לשיח אנליטי מיותר ומעייף - על כן רצוי להכין ממים מהבטן".

 

כך נראה מם (צילום: מצנקש)

"ממים הם סיפורים שעוזרים לתווך את המציאות, כמו כיפה אדומה. זה היה מם שעזר למשפחה לשמור על ילדות מפני טורפים המתחפשים לסבתות, אך כרגע, המגמה בעמק הסיליקון היא לכתוב את המם הזה מחדש. להפוכו למם בו הזאב ירקוד עם הילדה, זו מגמה הרסנית. שכן כיפה אדומה הוכיח עצמו כמם יעיל ביותר לחשוף שמאחורי הסבתא הנחמדה מסתתרים כוונות זדון של זאבים".

"המם עובד בצורה אבולוציונית המזכירה את דברי רבי יהודה הלוי כשהוא הסביר מדוע הדת היהודית מאוד חזקה".

"כי ההתנהגות האנושית היא תוצר של חיקויים על גבי חיקויים, ובזמן שהוא כתב את הכוזרי הוא הסביר למלך - "תסתכל על הדתות הגדולות השליטות, הן חיקויים בסופו של דבר של המונותאיזם היהודי".

אז היהדות היא מם?

"לא רק שהיא מם, היא מם שהצליח להפר את כל חוקי הטבע לאורך ההיסטוריה".

 

רון חולדאי - העדפותיו הקולינריות הפכו למם

 

ברוב המקרים הממים הטובים ביותר מאוד מצחיקים, מדוע?

"מכיוון שהם ביקורתיים כלפי ה-PC (פוליטיקלי קורקט) ומבטאים את מה שאנשים מפחדים לבטא". 

"אפשר לדבר הרבה על הדקדנס העירוני התל אביבי, אבל במקום אפשר לשים מם של ילד סויה שותה חלב דל שומן עם סמלי תאגידיים וצדק חברתי על הלפטופ שלו ומזיל ריר. זה מקפל בתוכו את כל מה שאתה יכול לומר בתמונה אחת שמתקשרת זאת בצורה ישירה - ופוגע כמו חץ ישר למקלעת השמש".

"זה למה אני עוטף את זה בהרבה סמלים מוסלמים, יש קבוצות סודיות כמו 'הפלג הצפוני' שהוא סוג של נרניה - נעלם, שלאף אחד לא ברור איך הוא נכנס או נשאב לתוכו - ועדיין מחפשים את חור התולעת שדרכו מגיעים אליו".

ויש גם את הג'יאהד המימטי

"האימאם הנסתר של הממים הכריז על פתווה המחייבת את חברי הפלג הצפוני לצאת לג'יאהד מימטי (מלשון מם) כנגד תרבות הזרם המרכזי בישראל המתנוונת בניסיון לחזק תרבות יהודאית יותר".

"בנוסף לעתים מעטרים ממים באימרות ברכה כגון תאכביר (צהלה), ואני חש חלק מזה בעצמי שאני מכונה בטלגרם בתור אל-חאדיר (האליהו הנביא המוסלמי)".

ומצד שני, ישנם רבים בשמאל שעוקבים אחרי מצנקש, אע"פ שהם נחשבים ככופרים לפי הפתווה שהוצאתם

"הרבה שמאלנים עם טוב טעם עוקבים ונהנים לעקוב. הם למען האמת היו בטוחים שזה ציני, ואז עם הזמן התבהר להם שזה פוסט-ציני, ושאנחנו באמת מאמינים בדברים האלה".

 

אלי אבידר - וההשתוללות בכנסת

"יאיר נתניהו פרסם מם שגרם לשמאלנים להיחשף למסכת הטרלות ופתאום כל השמאל דיבר על זה שבוע ורק נרגז מזה".

"יריב אופנהיימר פתאום הוציא מארכיון הממים תמונה שהרגיזה אותו נורא, אשר מוכיחה כי היה חייב לעבור דרך 100 ממים שורטים במיוחד, נדב איל הביע שאט נפש כשראה את פינושה מעטר את הרקע שבראש הדף של מצנקש. ייתכן שהם חשו שלא בנוח שמנסים לאתגר את הפאסאדה התרבותית שלהם".

אתה יכול לתאר עוד פעולת חבלה מוצלחת?

"פיגוע גדול היה #Follow_the_fallula".

"לאחר שאלעד פרסמן מקונספיל חשף את התצלום של עיתון הדיילי מייל בו אהוד ברק יוצא מביתו של ג'פרי אפשטיין אחרי שהוא כבר ישב בכלא על שידול קטינות למין, מבלי שהצלם והכתב הבריטים ידעו שמדובר בברק".

"עקב כך, גוגל לא תייג את התמונה עם השם של אהוד ברק לצד השם ג'פרי אפשטיין ובחיפושים הוא לעולם לא עלה. לכן רצינו להצמיד את התיוג של השם שלו לתמונה אז הפכנו את התמונה ואת הכובע בתמונה שלו למם, שהפך לבדיחה של הרשת, וכך אתה רואה את הכוח הויראלי של המם שהפיץ את הידיעה אע"פ שעיתונאים כמו טל שניידר, ברק רביד, ואטילה שומפובלי ועוד' לא רצו לדבר על זה, על אף שידעו שכן הם שוחחו על כך בטוויטר אך לא טרחו לדווח על כך בערוצי התקשורת".

"אז המתקפה המימטית הפכה את הנושא לויראלי ואת העניין לאקטואלי, וברגע שאפשטיין נעצר הסיפור יצא כבר מכלל שליטה והתפוצץ".

 

ראש הממשלה לשעבר משול לביגפוט בדף של מצנקש

ועוד מם ברוח פרופ' לס והקורונה

"ישנם גם פיגועים יותר פריפריאליים כמו #רכבת_המגרפתאות, שעדיין לא יצא ממנו משהו גדול אבל שהוא כמו בלוני תבערה ששורפים שדות ועוד עלול להוביל להסלמה". 

האם השימוש במינוחים האיסליאמסטים הם לא ביטוי לתסכול מסוים מהרכות במדינת ישראל, שאינה אותה ישראל של יוני נתניהו או רפול או גנדי או יצחר שמיר - בעצם מעין הכרה בעוז רוחו של האויב למול הפינוק הבורגני הנשי בו אנו מתבוססים?

"אני חושב שבעוד המערב מראה סימני ריקבון מתקדם באקדמיה ובתרבות, הרבה מהדור הצעיר בארה"ב באקדמיה שמתלבט לגבי המגדר שלו ומחפש גזענות בציציות עם גיבוי נרחב של התאגידים הגדולים ואוליגרכיית עמק הסיליקון מסמל את העובדה שעל גבולות הציוויזליציה דופקים בהחלט כוחות מאוד וולגרים - שמזהים את החולשה וההזדמנות".

"הדברים האלה לא מעניינים את הסינים ודאע"ש שמזהים את הריקבון ואת ההזדמנות לתקוף. וגם אני מזהה את הריקבון בתרבות הזרם המרכזי פה ומחפש את ההזדמנות לתקוף - אני לא מחפש שדברים יהיו באור הזרקורים ואני כן מחפש מקום לפגוע".

בשלב זה קולות המואזין מן המסגד הסמוך קוטעים את שיחתנו - אני ממשיך כאילו צמרומרות לא עוברות בין גפיי (התחתונות).

 

מחאת בלפור - עוד אובייקט ללעג מושחז

 

תתאר לי את גבולות הגזרה במפקדת מצנקש כי אתם גם מבקרים את התרבות בישראל וגם במערב, בעצם יש לכם מלחמה בשתי חזיתות?

"איני יודע אם היא כפולה כמו שהריקבון פה פשוט דומה לזה שבאירופה ובארה"ב. ולא צריך לחפש רחוק".

"כמו שההיסטוריה היא מחזורית ומעגלית, המצב דומה מאוד למקרי עבר בציוויליזציה. ולכן אני חושב שתוקפים בבית ובחו"ל את אותה התופעה של גלובליסטים".

"גם מצנק"ש מושפע מתת תרבות אינטרנטית שצמחה בכל העולם באופן טבעי מחוץ לאור הזרקוקים של התקשורת בדחק ובמאבק ממטי מתמיד בין קבוצות אנשים שונות ביניהם ניתן למצוא גם אנטישמים בזויים אם כי יצירתיים למדי, במסגרת התהליך ממים חזקים החלו לצוף על פני השטח ולתפוס את הבכורה".

"ממים כגון פפה, ווג'אק, שרדו את הברירה הטבעית של הלוחמה המימטית והם כמו נגיפים חזקים, אשר גם הם במוקדם ובמאוחר עומדים על זמן שאול".

ואיפה זה שם אותכם?

"ואנו כמו אנשי מעבדה נגיפית בווהאן שמחברים אבטיפוסים שונים שהם כמו החומרים הביולוגים המרכיבים דברים שיכולים להתפוצץ ולהפוך וויראלים".

ומה עם אינפליצה של ממים?

"זה כמו שתשאל אותי מה עם אינפלציה של מינים בטבע, זה רק תורם לדחק שמוציא את המיטב".

"ככל שיש יותר ממים ישנם יותר שישרדו את ההצפה. ויותר נדבקים. הממים דומים לאבולוציה. כפי שדיברנו קודם ביחס לשרידות הרעיון המונותאיסטי אצל רבי יהודה הלוי, ואיך שהוא מסביר בכוזרי למה הדת היהודית החזקה מכולם, כי כול מה שהעולם עושה הוא תוצר של חיקויים".

נתקלתם בלא מעט התנגדות

"מצנקש למעשה הורד כמה פעמים מהפייסבוק, כל פעם שהיינו מגיעים ל-4,000 איש היו סוגרים אותו בגלל תלונות, פייסבוק נהייתה פלטפורמה קשה, לאחרונה נזהרים. בטוויטר יש לנו סביב ה-800 עוקבים אנחנו לא כאלה ויראליים שם. אבל כשהיה פיגוע, הוא היה מאד אפקטיבי. אנשים שעוקבים הופכים את זה לויראלי".

ביניהם הזכרנו כבר את בנו של ממשלת ישראל יאיר נתניהו

"אכן, עשו המון רעש בגלל אחד הממים שהוא שיתף מהדף. רבים מנסים לעשות זיהוי בינו ובין הדף אך איננו מכירים אותו כלל".

אז איך הוא גילה אתכם?

"ככל הנראה דרך אחד הפיגועים הראשונים שלנו. היה סרטון של ביבי משחק כדורגל והחלפנו את הכדור בערוץ 2, ובערוץ 10, והוא בועט בהם. וזה נהיה ויראלי, והתגלה שאנשים אוהבים את ביבי, ולראותו, וזה כבר הגיע אליו ומאז הוא החל לעקוב".

השימוש במילה פיגועים, לא בעייתי?

"אני אומר שזו דרך יפה להמשיל זאת, תשאל את העתיד הפוליטי של אהוד ברק, שיצא במצב אנוש לאחר ש-Follow_the_fallula# , התפוצץ במרשתת".

האימאם מוזג לי מהפינג'אן, מנגן לי מצלילי העוד, ואיני כותב זאת בדרך מליצית, אלא זה באמת קרה.

אני תוהה לעצמי, כיצד אדם אחד פשוט, למרות שיש לו פה את 'ועידת הציפורים' של פאריד עדין עטאר, וספרים רבים על פילוסופיה ומיסטיקה יהודית ומוסלמית - מסוגל למוטט קריירה פוליטית של ראש ממשלה ורמטכ"ל לשעבר - ומיד אני חוזר לשאלה תיאולוגית.

שיעים או סונים אתם?

ידידנו יצחק מגרפתא ללא ספק שיעי, אם כי לסווג אותנו, אנו הרי כנראה תת זרם באיסמעליה.

ובכל זאת, לארגוני המואהג'דין, יש מממננם ואתם ללא גב של נסיכויות נפט?

נכון, אנחנו גם לא צריכים, יחד עם זאת לאחרונה פיתחנו בלון ניסוי.

מה זאת אומרת בלון ניסוי, האם הקיבוצים בעוטף עזה צריכים לדאוג?

"חס ושלום, לאחרונה בעזרה של חברה מאוד מעניינת הוצאנו לדרך את מטבע המצנשקל, זה ממש ניסוי כלים לבדוק האם זה אפשרי להפוך ממים לכלכלה על בסיס פורומים של בלוקצ'יין".

"מה שאומר שאנו לא תלויים בביג טק והמידע שלנו לא נשמר בשרת מרכזי של ג'ף בזוס לצורך העניין. הפורום מאפשר משהו חדשני, וזה שאנשים יכולים לפרסם ממים והודעות מעניינות ועל כל מם ועל כל הודעה, מישהו יכול להחליט שהוא נותן חסות בעזרת המצנשקל, והוא מקבל יכולת לשים קישור בראש המודעה, או להחליט שהוא ברוקר, כלומר הוא קונה את ההודעה והבא שיקנה ממנו יקנה ביותר כסף, וככה המטבע מתחלק בין היוצר, הברוקר, ונותן החסות החדש (שליש לכל אחד)".

"בשלב מסוים החברה מאפשרת למשוך את המטבע ככסף, ומי שרוצה יכול לקנות מהמטבע ולהוסיף עוד מהכסף לתוך הכלכלה, וככה למעשה ליצור כלכלת ממים - הפורום בסופו של יום הוא בעיקר משחק שאפשר להרוויח ממנו".

 

מטבע המצנשקל - ביטקוין הבא?

ובעודי מבושם מניחוחות עשבים ריחניים, אני תוהה לגבי טבע המרד וטבע החירות, וכיצד רק במקומות מעטים במיוחד ועם אנשים מעטים עוד יותר אפשר למצוא את המרד והחירות נועדים, ביצירה חדשה המאפשרת תקשורת ושפה חדשה - ושמפגש זה הוא הרדיקלי והאותנטי והיפה והפואטי.

ואם להיות פרגמטיים, קשה שלא להודות שהרדיקליזם הזה של מצנקש, על מופעיו יוצאי הדופן ולעתים אף המוצלחים לא איתגר את המיצגים הלא פחות פרובוקטיביים בבלפור - ואולי  אף השפיע יותר - בלא כיסוי תקשורתי.

YOU MIGHT ALSO LIKE