הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
Lalezary Law Firm
עו"ד לתאונות דרכים ותאונות אישיות
המוניטין החזק שלנו בשילוב טקטיקת המו"מ, מעניקה לנו יתרון על פני המתחרים
Mia Tessa
חדרי ארונות ומטבחים מודרנים
חדרי ארונות מעוצבים ומטבחים מודרנים במחירים מיוחדים. רמת אבזור גבוהה, דלתות אוטומטיות ועוד
Mia Tessa
חדרי ארונות ומטבחים מודרנים
חדרי ארונות מעוצבים ומטבחים מודרנים במחירים מיוחדים. רמת אבזור גבוהה, דלתות אוטומטיות ועוד
The Real Estate Investor
חולמים על נדל"ן בארה"ב?
הצטרפו היום לתכנית הלימוד המשתלמת ביותר! מנטורים מקצעיים ומנוסים יעניקו לכם את הכלים והידע על מנת להגשים את שאיפות הנדל"ן שלכן
HML Investments
הלוואות פרטיות לנדל"ן
שלושה ימים והכסף אצלך! דרושים משקיעים פרטיים, אחוזים גבוהים מובטחים
"כמו לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר": ננסי פלוסי קוראת להקים ועדת חקירה שתבחן את ההסתערות על הקפיטול
יו"ר בית הנבחרים שיגרה מכתב לעמיתיה הדמוקרטיים שבו ביקשה לקבל את תמיכתם למהלך, ונדמה כי גם חברי קונגרס רפובליקניים בעד ההחלטה להקים ועדה עצמאית. הסנאטור לינדזי גרהאם אמר דברים דומים לפלוסי והסביר: "זקוקים לוועדה כמו שהייתה בפיגועים ב-2001, כדי להבין מה בדיוק התרחש ולוודא שזה לעולם לא יקרה שוב"

בקונגרס מתכוונים להקים ועדת חקירה מיוחדת, וזאת במטרה לבחון את אירועי ה-6 בינואר, בדומה לאופן שבו הוקמה הוועדה לחקר אירועי 11 בספטמבר לאחר מתקפת הטרור ב-2001.

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


מהומות בגבעת הקפיטול, מוקדם יותר השנה (צילום: AP)

 

במכתב ששיגרה לחברי הקונגרס במפלגתה מוקדם יותר היום (שני), יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הסבירה שיש להקים ועדת חקירה עצמאית שתבחן את נסיבות ההסתערות על הקפיטול. לדבריה, הוועדה תאפשר לרדת לשורש העניין ולהבין כיצד התאפשר לאלפי תומכים של הנשיא לשעבר טראמפ לפרוץ לשני בתי הקונגרס.

הודעתה של חברת הקונגרס הדמוקרטית מקליפורניה הגיעה כיומיים בלבד לאחר שהסתיים ההליך ההדחה השני כנגד טראמפ, שזוכה ע"י הסנאט (57 סנאטורים הצביעו בעד הרשעה, 43 בעד זיכוי - אולם נדרש רוב של שני-שליש כדי להרשיע).

 

אירועי השישי בינואר, בבניין הקפיטול (צילום: AP)

 

כבר בימים הראשונים לאחר המתקפה בקפיטול, ראשי הקונגרס ביקשו מלוטננט גנרל (דרגה המקבילה לרב אלוף בצה"ל) ראסל אונוראי לבחון את נהלי האבטחה במקום. יו"ר בית הנבחרים פלוסי הצביעה על הממצאים הראשוניים של הקצין הבכיר כסיבה נוספת שבגינה יש להקים ועדת חקירה:

"ברור מאוד ממצאי החקירה, כמו גם מממצאים נוספים שהתגלו במהלך משפט ההדחה, שעלינו לחשוף את האמת על מה שהתרחש. כדי לעשות זאת, הצעד הבא יהיה הקמת חקירה עצמאית, בסגנון הוועדה לחקר אירועי 11 בספטמבר, שתחקור ותדווח אודות העובדות והנסיבות שהובילו למתקפת טרור הפנים במתחם הקפיטול בשישי בינואר", כתבה פלוסי במכתבה.

 

"חייבים להבין מה התרחש כדי למנוע מזה לקרות בשנית", טוענים סנאטורים משתי המפלגות (צילום: Shutterstock)

 

חשוב לזכור כי כבר הוחלט לקיים דיונים במספר ועדות בקונגרס בנוגע לאירועי ה-6 בינואר, אולם הקמתה של ועדה עצמאית מתרחשת לעיתים רחוקות בלבד. בנוסף, חשוב לציין כי ועדת החקירה תוקם אך ורק באמצעות הצבעה בקונגרס, ולא באמצעות מינוי ועדה ע"י פוליטיקאים כאלה או אחרים.

ולמרות זאת, נראה שישנה תמיכה רחבה למדי למהלך, הן ע"י דמוקרטים והן ע"י רפובליקנים. כך למשל, הסנאטור ביל קסידי מלואיזיאנה, אחד משבעה סנאטורים רפובליקניים שהצביעו בעד הרשעתו של טראמפ, התייחס לסוגיית פתיחת הוועדה ואמר: "להערכתי צריכה להתקיים חקירה מלאה כדי לחשוף מה התרחש. חשוב שנבין מה בדיוק ידעו, מי ידע את זה ומתי הם ידעו זאת, כי כל הדברים האלו ביחד יובילו לבניית התשתית שתמנע מאירוע כזה לקרות בשנית".

 

מימין: הנשיא (דאז) טראמפ, כשעה לפני פריצת תומכיו לקונגרס. משמאל: רגעי ההסתערות על גבעת הקפיטול (צילום: AP)

 

כריס קונס, הסנאטור הדמוקרטי מדלאוור, חזר על דברים דומים, אך בשונה מקסידי הוא הזכיר את הנשיא לשעבר בשמו: "ישנן ראיות נוספות, והעם האמריקאי צריך - ואפילו מגיע לו - לשמוע עליהן. ראיות אלו חושפות עד כמה הנשיא טראמפ היה אחראי לכך, ועד כמה הוא כשל בתפקידו".

לינדזי גרהאם, סנאטור רפובליקני מדרום קרוליינה אשר הצביע בעד לזכות טראמפ, הביע אף הוא תמיכה במהלך. על אף שהוא נחשב כאחד המחוקקים המקורבים לנשיא הקודם, גרהאם הדגיש כי התנהגותו של טראמפ בחודשיים שבין יום הבחירות ל-6 בינואר, תרמה למהומות שהובילו למותם של חמישה בני אדם, ביניהם שוטר במשטרת הקפיטול:

"ההתנהגות שלו אחרי הבחירות הייתה מוגזמת", הסביר גרהאם, "אנחנו זקוקים לוועדה כמו שהייתה בפיגועי ה-9/11, כדי להבין מה בדיוק התרחש ולוודא שזה לעולם לא יקרה שוב".

 

המכתב שפלוסי שיגרה לחברי הקונגרס הדמוקרטיים (צילום: Shutterstock / רויטרס)

 

על אף הנכונות הדו-מפלגתית לפתוח בחקירה, בשלב זה לא ברור כיצד הוועדה תיראה, או ממי תורכב.

חשוב לציין כי מוזכר המושג "ועדה עצמאית", הכוונה היא שחבריה אינם חברי קונגרס. כך למשל, מי שכיהן כיו"ר הוועדה לחקר אירועי 11 בספטמבר היה תומאס קין, מושל ניו ג'רזי לשעבר שמונה ע"י הנשיא דאז, ג'ורג' בוש. כמו כן, לא ברור אם הנשיא לשעבר טראמפ יסכים למסור עדות לוועדה, שכפי שעשו בוש וסגנו דיק צ'ייני.

50% לא
50% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE