Aviram Law
אנחנו נלחם עבורך!
נפצעת בתאונת דרכים? נפלת או נפצעת בחנות? ננכת ע"י כלב? אנחנו כאן לתת לך את הליווי והיצוג המשפטי הטוב ביותר
Lalezary Law Firm
עו"ד לתאונות דרכים ותאונות אישיות
המוניטין החזק שלנו בשילוב טקטיקת המו"מ, מעניקה לנו יתרון על פני המתחרים
Lalezary Law Firm
עו"ד לתאונות דרכים ותאונות אישיות
המוניטין החזק שלנו בשילוב טקטיקת המו"מ, מעניקה לנו יתרון על פני המתחרים
לחברת סולר מובילה
דרושים מנהלי ואנשי מכירות
לסניפנו בריברסייד, סן דיאגו, קונקורד, סן חוזה, סקרמנטו ולוס אנג'לס
Mr Build Home Improvement Co
דרוש איש מכירות עם ניסיון
לידים איכותיים, אפשרות להתפתח באורנג' קאונטי קומישן בלבד וליד קוסט נמוך
לחברת סולר / הום אימפרובמנט
דרושים אנשי מכירות וראנר
עם / בלי ניסיון, לידים בשפע, תנאים מעולים
National Hardwood Flooring
פרקטים, רצפות עץ ומדרגות
התקשרו עוד היום לקבלת הצעת מחיר המשתלמת ביותר
בלעדי! עדות דרמטית מהקו הראשון חושפת -"פקודת משטרה גרמה למות ה-45", הניו יורק טיימס: 'שוטרים חסמו את היציאה'
עדות מטלטלת של צבי כהן שהביט פנים בפנים בעיני השוטרים וניצל בנס ממוות חושפת טפח מרגעי האימה, במקביל העיתון החשוב בארה"ב טוען כי למעשה דלתות הצד שאיפשרו בריחה ננעלו מראש וכי השוטרים חסמו את יציאת המתפללים

בעדות המטלטלת שנחשוף בפניכם עולה כי שתי טעויות קשות של משטרת ישראל עלו בחיי 45 אבות, אחים, ובנים.

א. פקודה לשים מחסומים בירידה מהמדרון התלול של מתחם תולדות אהרן שניתנה לפתע "מלמעלה".

ב. לאחר מתן הפקודה, השוטרים המשיכו להזרים בני אדם מלמעלה, ככה נוצר דוחק בלתי-אנושי במשך מספר דקות קשות, במקביל השוטרים בשטח ששמרו על המחסומים סירבו לפתוח את המחסומים.

כך עולה מעדות מטלטלת שנחשוף כאן לראשונה מאחד הניצולים שעמד בקו הראשון של התופת במירון ושברגעים הקשים קיבל מידע משיחה שערך אחיו עם שוטרי הסיור שהודו כי "קיבלנו הוראה מלמעלה לשים את הגדרות".

בנוסף, ברמה העל-מערכתית והתכנונית נראה כי

ג. מחדל משמעותי נוסף היה בכך שהמשטרה לא התעקשה על פריסת כוחות הצלה בכל רחבי מתחם הר מירון כנוהג בשנים עברו.

בתוך כך, נראה כי הצפיפיות הקשה והטבעית הקיימת במתחם עצמו לא הייתה מסכנת חיים לולא התקבלה פקודה משטרתית להציב מחסום ו"לכלוא" את המתפללים בתוך צוואר בקבוק תוך שהמפקדים ממשיכים להזרים אנשים פנימה מכיוון מעלה.

זאת בזמן ששוטרי הסיור מסרבים לפתוח את המחסומים בסוף המדרון - ויוצרים בכך מלכודת חנק.

במקביל נראה כי למרות הסירוב לפתוח את המחסומים היו שוטרים במקום שניסו להציל חיי אדם ופעלו בחירוף נפש בתוך מסגרת הפקודות שניתנה להם.

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים

ובעוד מדינת ישראל מתאבלת על מותם של אלה שחייהם נגדעו באסון הנורא בהר מירון, נראה כי העיתון החשוב בתבל מאשרר את גרסתם של הניצולים כי כוחות המשטרה במקום חסמו את יציאת המתפללים.

נכון לעתה נראה כי שוטרים בכירים לשעבר נוהגים כמנהג ועד עובדים בנמל ודורשים "לחקור גם את הדרג המנהלי", כשבמקביל הם קוראים ש"לא להסיק מסקנות כי הצילומים עלולים להטעות" כפי שאחד הבכירים צוטט על ידי רויטרס.

העיתון החשוב בארה"ב מסרב לטייח דברים ולפי מאמר של הטיימס (תודה לבברלי חזן שהפנתה אליו) נראה כי

"צילומים מרגעי האסון הראו שוטרים המנסים לעצור אנשים מלברוח מהזירה. אם משום שלא הבינו את הסכנה, ואם כי חששו שהאסון יתגלגל למקומות אחרים".

בינתיים עדותו של צבי כהן בן ה-21 ממודיעין-עלית אשר נביא בהרחבה בכתבה הבאה מגוללת סיפור קשה - היתה פקודה א. להשאיר את המחסומים, ב. היא נעשתה תוך המשך זרימת המתפללים.

"אני הייתי מטר מהגדר התחתונה, ירדתי במורד של היציאה ממתחם ההדלקה, לכיוון מטה, כפי שכולם ראו, במורד זה הייתה צפיפיות נוראית אך הייתה זרימה, ולפתע אני רואה שוטרים בסוף המורד, והזרימה נעצרת! נעצרת רק למטה, אך הזרימה למעלה נמשכת, שזה דבר טיפשי ראשון, כשרוצים לעצור זרימה במקום שכזה ראשית כל עוצרים את הזרימה מעלה".

"אז כשעוצרים למטה הם גרמו לכולם להידחס בתוך מורד תלול, אחד לתוך השני, וזה חנק, כל אחד חנק את השני, הדוחק היה כל כך עוצמתי שהבטן התכווצה בהתחלה ואחר כך קנה הנשימה והחזה, היה קשה ולא היה ניתן לנשום".

במילים אחרות - המשטרה הקימה מחסומים והמשיכה להזרים מתפללים.

כמו כן יש לציין, כי השוטרים שסירבו להוריד את המחסומים למרות התחנונים, הרי שחלקם ניסו בפועל להציל את האנשים במקום, ולמשוך אותם החוצה.

צבי כהן ניצל בדרך נס, הוא היה רגעים ספורים מן המוות, והביט בעיני קציני המשטרה, אחיו היה אף הוא קרוב לזירה ונאמר לו כי "יש פקודה להשאיר את המחסומים, איננו יכולים להפר פקודה".

"הם פתחו את הכניסה מלמעלה וסגרו את היציאה מלמטה.  התחננו, צרחנו, לפתוח את המחסומים, והם סירבו למרות שאנשים מתו להם מול העיניים. חלק מהשוטרים ניסו להציל בחירוף נפש, אך הם סירבו לפתוח את המחסום, לאח שלי שהיה בחוץ הם אמרו "יש לנו פקודה", סיפר מי שהשתחרר לא מזמן מבית החולים.

שאלה:  אז בעצם 5-6 השוטרים שעמדו בסוף המורד, והחליטו להמשיך לסגור את המחסומים, בזמן שהם גם מנסים לעזור למי שאפשר, החלטתם עלתה בחיי אדם?

"ממש כך, ובהחלט יתכן שמילאו פקודת מפקד". 

שאלה: האם מישהו ממח"ש פנה לעדי הראיה במקום ?.

"לא יודע, לא שמעתי על זה, ממני לא ביקשו עדות, לאח שלי שהיה מהעבר השני של הגדר נאמר כי אסור לפרק את המחסומים משום שזו הוראה מלמעלה. כל האירוע ארך בערך 10 דקות, התחננו מהם, צרחו להם, חלק מהאנשים התחננו בפני השוטרים להזיז את הגדרות והם סירבו- 'תורידו את הגדרות תפתחו את המעבר', בכל זאת, ברגע שהשוטרים הבינו שהגדר עולה בחיי אדם הם חירפו נפשם להציל, הם לא החליטו לפתוח, אלא למשוך אנשים מתוך הגדר, מי שהחליט לשים מחסומים היה טיפש, ולא חשב, הם אולי חיפשו לפקד, אבל ברגע שהשוטרים ראו אנשים מתים מול העיניים הם לא היו אדישים".

"אין ספק שההחלטה לשים את הגדר מראש, רצחה אנשים. החלטה טיפשית וחמור מאוד מי שקיבל אותה בלי לחשוב פעמיים, למה הוא קיבל אותה? לא אכנס לפרשנויות, אך זה בהחלט חמור מאוד".

"ברור שגם היה כשל בארגון האירוע. אם היו כוחות הצלה במקם היו מצילים חיי אדם, מי שאירגן את המקום, ואישר את המורד הזה הוא פושע, מי שמאשר את זה הוא פושע. הוא גם אשם, ושלא ארגן כוחות הצלה בכל כמה מטרים כמו שתמיד יש, מי שאישר זאת הוא גם אשם"

"אך כמובן שמי ששם את הגדרות הוא זה שעשה את זה".

"השוטרים ראו בעיניהם אנשים מתים מול העיניים, וכן התאמצו למשוך אנשים מתוך הגדר, אך לא פתחו אותה משום מה".

"וזה מה שגרם לאסון. היו צריכים להזיז את הגדר ואז למשוך אנשים מתוך הגדר".

"הכשל הנוסף , הוא שהמון שנים יש כוחות הצלה שפרוסים, ושיש קריאה הם נמצאים, ובכל שטח ההדלקה לא ראיתי איש הצלה אחד".

"לו היו אנשי הצלה והיו עומדים במורד, היו נחסכים עשרות הרוגים. זה ברור שלקח לכוח ההצלה הראשון שהגיע 10 דקות, זה היה זמן שבו עשרות אנשים מתו".

 

YOU MIGHT ALSO LIKE