הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
HML Investments
הלוואות פרטיות לנדל"ן
שלושה ימים והכסף אצלך! דרושים משקיעים פרטיים, אחוזים גבוהים מובטחים
HML Investments
הלוואות פרטיות לנדל"ן
שלושה ימים והכסף אצלך! דרושים משקיעים פרטיים, אחוזים גבוהים מובטחים
Hebrew News
מתרחב ומזמין מועמדים מוכשרים להצטרף לכוחותיו
צוות תכני - אנשי תוכן - אנשי מכירות - גרפיקאים
Lalezary Law Firm
עו"ד לתאונות דרכים ותאונות אישיות
המוניטין החזק שלנו בשילוב טקטיקת המו"מ, מעניקה לנו יתרון על פני המתחרים
עקפה את אפל: עראמקו חזרה להיות החברה הבורסאית הגדולה בעולם
בניגוד לאפל שמנייתה צנחה בקרוב ל-20% מאז תחילת השנה, מניית עראמקו הסעודית ממשיכה לזנק והיום חברת הנפט הממלכתית של סעודיה עקפה את ענקית המחשבים והתוכנה והפכה להיות החברה הציבורית הגדולה בעולם עם שווי שוק של כ-2.43 טריליון דולר

חברת הנפט הממלכתית של ערב הסעודית - עראמקו הסעודית - עקפה היום (רביעי) את אפל והפכה להיות החברה הגדולה ביותר בעולם במונחי שווי שוק.

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


אילוסטרציה (צילום: רויטרס)

 

לפי הנתונים שפורסמו ע"י חברת הייעוץ הפיננסי FactSet, שווי השוק של עראמקו עומד כיום על 2.43 טריליון דולר. לעומת זאת, מניית אפל צנחה היום ב-5.18% (עם סיום המסחר ערך המנייה עמד על 146.50 דולר), ועל כן שווי השוק של אפל ירד ל-2.37 טריליון דולר "בלבד".

בפועל, אין לכך משמעות רבה, אך העובדה שעראמקו הצליחה לעקוף את ענקית המחשבים והתוכנה האמריקאית מעידה על השינויים הרבים שעוברים על הכלכלה העולמית בחודשים האחרונים, בייחוד על רקע האינפלציה הגבוהה ובעיות רבות בשרשרת האספקה העולמית.

למעשה, מזה חודשים ארוכים נדמה שמניות כמו עראמקו נמצאות בעלייה, ואילו מניותיהן של ענקיות הטכנולוגיה רשמו מגמה הפוכה. כך לדוגמה, ב-4 בינואר מניית אפל הגיעה ל-182.94 דולר ליחידה, אולם בארבעת החודשים האחרונים המנייה איבדה כחמישית (קרוב ל-20%) מערכה.

לעומת זאת, מאז תחילת השנה החדשה מנייתה של עראמקו הסעודית טיפסה ב-27%.

 

אחד ממתחמי עראמקו הסעודית (צילום: Shutterstock)

 

כזכור, עראמקו הסעודית הפכה להיות החברה הציבורית הגדולה בעולם ב-11 בדצמבר 2019 - לאחר שביצעה הנפקה ראשונה לציבור (IPO) והחלה למכור את מנייתה בבורסה הסעודית.

אלא שפחות משנה לאחר מכן - בקיץ 2020 - אפל פרסמה את הדו"ח הרבעוני המעולה שלה שבו צוין שהחברה הכניסה קרוב ל-60 מיליארד דולר בין אפריל ליוני 2020. מניית אפל זינקה, ובסוף יולי 2020 ענקית המחשבים והתוכנה עקפה את עראמקו כחברה הציבורית הגדולה בעולם.

כאמור, מניית עראמקו אומנם עלתה מאז תחילת השנה הנוכחית, אך אפל איבדה את המקום הראשון ברשימה דווקא בגלל הירידה המשמעותית במנייתה. כפי שדיווחנו שלשום (שני), חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בארצות הברית איבדו יותר מטריליון דולר מערכן מאז שהבנק הפדרלי הודיע בשבוע שעבר על העלאת הריבית בחצי אחוז - ההעלאה החדה ביותר מזה שני עשורים.

כך למשל, שווי השוק של אפל צנח ב-220 מיליארד דולר בין פתיחת המסחר ביום חמישי האחרון לבין סיום המסחר בשני האחרון. למען הסר ספק, אפל ממש לא לבד. ענקית המחשבים והתוכנה מיקרוסופט איבדה כ-189 מיליארד דולר משווי השוק שלה, כמו גם אמזון שאיבדה 173 מיליארד דולר משווי השוק שלה בתוך ימים אחדים.

יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, שלפני חודשים אחדים הייתה שווה טריליון דולר, איבדה 199 מיליארד דולר משווי השוק שלה במהלך הימים האחרונים. מגמות דומות נרשמו גם באלפאבית (חברת האם של גוגל) שאיבדה 123 מיליארד דולר מערכה ומטא (חברת האם של פייסבוק) שאיבדה 70 מיליארד דולר מערכה. יצרנית השבבים וכרטיסי המסך אנבידיה (Nvidia) ספגה מכה קשה אף היא ואיבדה 85 מיליארד דולר משווי השוק שלה.

0% לא
100% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE