הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
Mia Tessa
חדרי ארונות ומטבחים מודרנים
חדרי ארונות מעוצבים ומטבחים מודרנים במחירים מיוחדים. רמת אבזור גבוהה, דלתות אוטומטיות ועוד
רועי אבירם - עו"ד לתאונות דרכים
אנחנו נלחם עבורך!
נפצעת בתאונת דרכים? נפלת או נפצעת בחנות? ננכת ע"י כלב? אנחנו כאן לתת לך את הליווי והיצוג המשפטי הטוב ביותר
ההיסטוריה חוזרת על עצמה? סרט תיעודי חדש ממחיש את הכאב באי האפשרות לסיים הריון בלתי רצוי
״הג׳ייניות״ מציג קבוצה של נשים פמיניסטיות וחזקות שהקדישו את חייהן עבור נשים אחרות, וסיפקו הפלות עבור מי שביקשה לסיים הריון לא רצוי. הסרט ממחיש את הסבל והכאב של אותה התקופה והחוקים הנוקשים, ובעיקר מציף את האפשרות שייתכן וההיסטוריה צפויה לשחזר עצמה עבור מיליוני נשים באמריקה

הסרט נפתח עם מונולוג קצר של ג׳יין, אחת ממקימות הקבוצה שפעלה בשיקגו בסוף שנות השישים, כאשר היא מספרת את סיפורה האישי. ג׳יין נכנסה להריון בלתי רצוי, וביקשה לעבור הפלה.  ״הגעתי לחדר מלוכלך, נוראי, באכסנייה, ועברתי גרידה לא חוקית על ידי שלושה גברים שלא נראו שיש להם הכשרה לדבר״, סיפרה.

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


אותו מונולוג מספק לצופה הצצה למציאות של אותה התקופה - שיקגו, שנות השישים, רק ארגוני פשיעה יכולים לספק הפלות. ״בסוף התהליך הם פשוט זנחו אותי מדממת על רצפה״, הוסיפה ג׳יין. ״הג׳ייניות״, סרט דוקו חדש בהפקתה של רשת ״HBO״, כפי שניתן להסיק עד עכשיו, עוסק בנושא הרגיש והמורכב של הפלות בזמנים בהם הפלות היו בלתי חוקיות, ונשים רבות מתו מתהליכי הפלה חובבניים או סיבוכים רפואיים, רק כי רצו לסיים הריון בלתי רצוי.

חבורת הנשים שנמצאת במרכז הסרט סיפרו ליותר מ-11,000 נשים הפלות בטוחות (אך לא חוקיות), בין השנים 1968 ועד שנת 1973. החבורה פעלה בשיקגו והאזור, עד שבית המשפט העליון הכריז כי הפלות הפכו חוקיות ברחבי ארצות הברית. 

״הג׳ייניות״ הינו סרט נוגע ללב, מקומם, ולעיתים קשה לצפייה, מורכב מראיונות עם הנשים שהקימו את התנועה, ונשים שעברו הפלה תחת פעילות המחתרת, צילומי ארכיון מהפנטים המציגים את התקופה הכי מורכבת ותוססת של המאבק למען זכויות נשים בארצות הברית, ועוד.

התוצאה היא דוקו סוחף, אותנטי, ומדהים, המספר את הסיפור של אותן נשים, אך את סיפורן של מיליוני נשים ברחבי אמריקה. ״הג׳יינייות״ מצליח להעביר סיפור אנושי, אינטימי, הנוגע לכל אחת ואחת, אך גם מזכיר לצופים, ובעיקר לצופות, כי ייתכן שבקרוב ההיסטוריה תשחזר עצמה, כאשר נראה כי בית המשפט העליון צפוי להגיע להחלטה לבטל את פסק הדין המתיר הפחות בכל מדינות ארצות הברית.  

0% לא
100% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE