הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
רוצים להתקרר? אלו המאכלים שמומלץ לאכול דווקא בזמן גלי החום
החום פה כבר כמה שעות ולא עושה רושם שהוא הולך לאנשהו. לפחות לא בזמן הקרוב. האם יש מזונות שמומלץ להימנע מהם וכאלו שדווקא טובים לנו בעומסי חום? ומה הקשר למזון חריף במיוחד כשחם?

גל החום שהיה ביולי שובר שיאים בכל העולם וגם מי שמנסה לגלות אופטימיות זהירה נכשל לאור התחזיות הלא מעודדות של החודשים הבאים. שאלתם את עצמכם איזה תפקיד יש לתזונה שלנו כאשר מזג האוויר חם במיוחד? האם בחירה נכונה של מזונות יכולה לסייע בקירור הגוף ולאזן את הטמפרטורה הפנימית שלנו? האם יש מזונות שמומלץ להימנע מהם וכאלו שדווקא טובים לנו בעומסי חום? ומה הקשר למזון חריף במיוחד כשחם?

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


השינויים הגלובליים שעוברים על כדור הארץ מחייבים אותנו לתת את הדעת לנושא שמירת הבריאות בתקופות קיצוניות אלו של מזג האוויר. אולי תופתעו לשמוע אבל לתזונה יש תפקיד חושב מאד בהקשר זה. שינוי הרגלי אכילה/שתיה ובחירה ב"תזונה ידידותית לעומס חום" הוא אחד מהנושאים החשובים עליהם מדברים כיום בהקשר לשמירה על הבריאות. במיוחד יש חשיבות גבוהה יש לשמירה על אספקת נוזלים תקינה, שילוב מזונות טריים כמו ירקות ופירות, דגש על מזונות קרים בתפריט כמו מוצרי חלב והפחתה של מזונות כבדים/חמים שעלולים ליצור עומס גדול על מערכת העיכול ועל הגוף כולו.מאפייני תזונה באזורים חמים

שינוי הטמפרטורות הגלובליות הופך את הבנת הקשר בין מזון לחילוף החומרים לקריטי יותר מתמיד. עם זאת תחום זה של למידת הקשר בין תזונה ואקלים עדין בשלבים ראשונים של ההבנה. חלק מרכזי של המחקר בתחום זה הוא לבחון ממה מושפעת התזונה ומה הרכבה הייחודי באזורים חמים על לפני כדור הארץ. 

מפתיע אולי לגלות שדווקא מאכלים חריפים מקורם מאזורים חמים. למשל הפלפלים והחריפים והקארי מדרום מזרח אסיה, הצ'ילי של דרום אמריקה, הסחוג של תימן, החלפיניו של מקסיקו ועוד. נשאלת השאלה מדוע נהוג לאכול דווקא מזון חריף כחלק אינטגרלי במטבחים של אזורים חמים? הרי ידוע שאוכל חריף יוצר תחושת חום בגוף ומעלה את מדד ההזעה.לפי ד"ר ויליאם לי, חבר סגל לשעבר בבית הספר לרפואה בהרווארד שכתב ספר על מציאת התזונה הנכונה לחילוף החומרים שלך, יש לכך דווקא הסבר ביולוגי. כאשר אוכלים מזון חריף חלים שינויים מטבולים בגוף: הלב פועם קצת יותר מהר, קצב הנשימות עולה, הגוף מתחיל להזיע, ולא רק הפה מרגיש בוער אלא כל הגוף. אם אתם אוכלים מנה חריפה כאשר הטמפ' גבוהה בחוץ, אתם ממש מרגישים את החום בכל הגוף. 

בפועל הזעה היא הפתרון. הזעה מצננת את העור בניסיון להוריד את טמפרטורת החמה בתוך הגוף. "אכילת מזונות חריפים מקפיצה את התהליך של קירור הגוף על ידי הזעה, וזו הסיבה שהם כל כך פופולריים באזורים חמים יותר של העולם" אומרת ד"ר לינדה שיואה, רופאה פנימית בקייזר פרמננטה בסן פרנסיסקו. זאת בשילוב עם פתיחת הנקבוביות בעור ושחרור מואץ של חום מהגוף המסייעים לקירור הגורף.מגנון פעולה

מדובר במערכת המופעלת על ידי חלבון בשם TRPV1 שנמצא על גבי התאים, שפועל כרצפטור לחומרים הפעילים שיש במזונות מתובלים, כגון קפסאיצין וקפסינואידים (Capsaicin and Capsinoids). התאים בעלי הריכוז הגבוה ביותר של קולטני TRPV1 נמצאים על הלשון ובקדמת חלל הפה. חומרי התבלינים הללו מפעילים את הרצפטורים ושולחים אותות למוח לשחרר נוירוטרנסמיטור בשם נוירואדרנלין האחראי בעיקר להפעלת תגובת "הילחם או ברח". כאשר תגובת ערנות יתר זו מופעלת, הגוף משחרר/מפזר את חום על ידי הפעלת ההזעה. זהו כנראה מנגנון התמודדות שפותח בטבע לפני אלפי שנים ועזר לאבותינו הקדמונים שניסו להימלט מטורפים מסוכנים וגם מתברר כמועיל בהסתגלות לשינויי האקלים כיום. יש קבוצה של מאכלים ותבלינים שיכולים להפעיל את חלבון ה- TRPV1.

הרשימה כוללת:
• משפחת הפלפלים: פלפלים חריפים, פלפל מתוק, פלפל שחור
• שום: מכיל כימיקל בשם Diallyl sulfide שאינו מייצר את אותה תחושה חריפה בפה אך מעורר את פעולת הנוירואדרנלין ויצירת הזעה.
• ג'ינגר
• שורש גלנגל (Galangal): שורש עם טעם חריף-חמוץ

המשותף לכל המזונות הלו הוא שהם נפוצים באזורים חמים ומשתלבים בתרבות הבישול של האוכלוסיות שם וכנראה מסייעים לאפקט הזעה וקירור הגוף בתנאי אקלים חמים.

יש גם מאכלים לא חריפים שמשפיעים על רצפטור ה-TRPV1 ומסייעים בקירור הגוף:

• דוריאן: פרי גדול הגדל בדרום- מזרח אסיה ונחשב ל"מלך הפירות". הוא עשוי להפעיל את רצפטור ה- TRPV1 וליצור הזעה ובכך לסייע לקירור הגוף.
• אננס: באננס יש אנזים שנקרא ברומלין (Bromelain) שיכול להאט את קצב תהליך העיכול ובכך להפחית את כמות האנרגיה שהגוף מפיקו וכמות החום שנוצר בתהליך זה.
• קינמון: מחקרים בחיות הראו כי קינמון יכול להוריד את טמפרטורת הקיבה על ידי הפחתת כמות החומצה והאנזימים המופרשים על ידי התאים. שינויים אלו יכולים לקרר את הגוף עד שתי מעלות צלזיוס.

20% לא
80% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE