הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
הפרלמנט הקנדי הצדיע, מחא כפיים, וחלק כבוד לקצין SS אוקראיני שהשתתף ברצח יהודים - דובר בית המחוקקים נאלץ להתפטר
יו"ר הפרלמנט הקנדי חלק כבוד לאיש וואפן SS שהיה חבר בדיוויזיה האוקראינית הראשונה, יחידת מתנדבים שנוצרה על ידי הנאצים ב-1943 ורצחה מאות אלפי יהודים ופולנים

יו"ר בית המחוקקים הקנדי, אנתוני רוטה, התפטר ביום שלישי לאחר שאיש SS אוקראיני הוזמן בשמו כאורח מרכזי במהלך נאומו של נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי בפרלמנט הקנדי.

רוטה התנצל ביום שני על נוכחותו של ירוסלב חונקה בן ה-98 במהלך נאומו של זלנסקי למחוקקים הקנדיים ביום שישי, אך סירב להתפטר.

ההזמנה זכתה לגינוי נרחב.

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


למרות שמחוקקים מכל המפלגות - כולל ראש הממשלה ג'סטין טרודו - הריעו ומחאו כפיים להונקה באירוע, הקריאות להתפטרותו של יו"ר הפרלמנט גברו במהלך סוף השבוע כשהאירוע החריג הלך למשוך תשומת לב עולמית, במיוחד מממשלות רוסיה ופולין שגינו את ההזמנה.

רוטה הודיע בסופו של דבר על התפטרותו ביום שלישי אחר הצהריים, והצהיר כי יעזוב את תפקידו בתום המושב של יום רביעי.

"העבודה של הבית הזה היא מעל לכל אחד מאיתנו. לכן, אני חייב לפרוש כדובר שלכם", אמר רוטה.

"אני חוזר על חרטתי העמוקה על טעותי".

פוליטיקאים ממפלגות האופוזיציה "הדמוקרטים החדשים" ו"גוש קוויבק" פרסמו את הדרישות הקולניות ביותר להתפטרותו של רוטה, כאשר מנהיג הדמוקרטים החדשים, פיטר ג'וליאן, תיאר את ההזמנה כ"טעות בלתי נסלחת שמכניסה את הבית כולו למקום רע".

טרודו, שעומד בראש המפלגה הליברלית, אשר רוטה חבר בה, לא קרא להתפטרותו, אך תיאר את הטקס כ"מביך מאוד עבור הבית ועבור קנדה".

במהלך האירוע, רוטה הכתיר את חונקה כ"גיבור אוקראיני, גיבור קנדי... שנלחם למען עצמאות אוקראינה נגד הרוסים".

רוטה לא הזכיר כי חונקה נלחם בוואפן SS של היטלר, אך האיש זוהה על ידי סוכנות הידיעות AP כחבר בדיוויזיה האוקראינית הראשונה, יחידת מתנדבים שנוצרה על ידי הנאצים ב-1943.

היחידה היתה גם ידועה כדיוויזיית גרנדיירים ה-14 של הוואפן של ה-SS, וביצעה זוועות נגד יהודים ופולנים במהלך המערכה שלה בחזית המזרחית.

"לא צריך להיות בלבול, היחידה הזו הייתה אחראית לרצח המוני של אזרחים חפים מפשע ברמה של אכזריות וזדון בלתי נתפסת", אמר מרכז הידידים של סיימון ויזנטל (FSWC) בטורונטו בהצהרה ביום ראשון.

0% לא
100% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE