הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
Shefa Marketing
רוצים לידים בשפע?
בניית אתרים, שיווק אינטרנטי, קידום מפות, רשתות חברתיות, מכירת לידים, יילפ פרטנר
Shefa Marketing
רוצים לידים בשפע?
בניית אתרים, שיווק אינטרנטי, קידום מפות, רשתות חברתיות, מכירת לידים, יילפ פרטנר
Hebrew News
מתרחב ומזמין מועמדים מוכשרים להצטרף לכוחותיו
צוות תכני - אנשי תוכן - אנשי מכירות - גרפיקאים
HML Investments
הלוואות פרטיות לנדל"ן
שלושה ימים והכסף אצלך! דרושים משקיעים פרטיים, אחוזים גבוהים מובטחים
ביהמ"ש העליון יכריע: מבצע הפיגוע במרתון בוסטון יוצא להורג?
דז'וחר צרנייב נידון לעונש מוות כבר לאחר הרשעתו ב-2015, אולם בשנה שעברה ביהמ"ש לערעורים קבע כי נמצאו ליקויים בשלב הענישה של המשפט, ועל כן עונשו בוטל. כעת, במשרד המשפטים מבקשים להטיל עונש מוות בשנית כנגד מי שעומד מאחורי "אחד מפיגוע הטרור הקשים ביותר שידעה ארה"ב מאז פיגועי ה-11 בספטמבר"

בית המשפט העליון של ארצות הברית יתחיל לדון היום (רביעי) בתיקו של דז'וחר צרנייב, אחד משני האחראים לפיגוע הקטלני במרתון בוסטון בשנת 2013, וזאת במטרה לקבוע האם הרוצח המורשע יוצא להורג.

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


דז'וחר צרנייב, על רקע זירת הפיגוע במרתון בוסטון (צילום: Getty Images)

 

כזכור, דז'וחר צרנייב ואחיו הגדול טמרלן הפעילו שני מטענים בסמוך לקו הסיום של המרתון לפני יותר משמונה שנים, ב-15 באפריל 2013, דבר שגרם למותם של שלושה בני אדם - לרבות ילד בן 8 - ויותר מ-260 איש נפצעו. 

טמרלן נורה למוות במהלך קרב יריות עם המשטרה (דז'וחר אף דרס אותו מספר פעמים בעת בריחתו), בימים שלאחר הפיגוע הקשה, ואילו דז'וחר נעצר לאחר שאותר בעודו מתחבא בסירה בחצר אחורית של בית. במהלך המשפט, עורכי דינו של דז'וחר אומנם הודו במיוחס, אך טענו כי טמרלן הוא האחראי המרכזי לפיגוע, שכן הוא "המוח" מאחורי תהליך התכנון.

כשנתיים לאחר הפיגוע הקשה, דז'וחר הורשע בכל 30 הסעיפים בכתב האישום, לרבות שימוש בנשק להשמדה המונית (סעיף שאיפשר לתביעה הפדרלית לדרוש עונש מוות). כחודש לאחר מכן, חבר המושבעים המליץ לשופט להטיל עונש מוות על הנאשם, וכך בדיוק קרה. אלא שבסוף שנת 2019, דז'וחר הגיש ערעור בטענה ששניים מחברי חבר המושבעים הביעו דעות נחרצות על החשוד ועל הפיגוע עוד לפני שהמשפט החל (דבר שכביכול מעיד על כך שלא קיבל משפט הוגן).

 

זירת הפיגוע ב-2013 (צילום: רויטרס)

 

באופן מפתיע למדי, ביולי 2020 קבעו שלושת השופטים בוועדה המיוחדת של בית המשפט הפדרלי הראשון לערעורים של ארצות הברית, כי לצרנייב מגיע משפט חוזר, לפחות בכל הקשור לשלב הענישה, כדי לקבוע האם יהיה מוצדק להוציא אותו להורג.

"שלא תהיה אי הבנה, דז'וחר יבלה את שארית ימיו מאחורי סורג ובריח. הסוגיה היחידה שנותרה פתוחה היא האם הוא ימות באמצעות הוצאה להורג", כתבו השופטים במסקנות שלהם.

שבועות ספורים לאחר מכן, התובע הכללי דאז - ויליאם בר - הודיע כי משרד המשפטים מתכוון לערער: "אם נצטרך, נגיע עד לבית המשפט העליון במאבק להשגת עונש מוות", הוא אמר.

 

דז'וחר צרנייב (משמאל, בכובע הלבן) ואחיו הגדול טמרל (מימין, עם משקפי שמש) רגעים ספורים לפני הנחת המטענים (צילום: FBI)

 

כאמור, הנושא יעלה לדיון במהלך היום בבית המשפט העליון של ארה"ב, ובמשרד המשפטים מתכוונים לבקש מהשופטים "להפוך את ההחלטה השגויה" לבטל את עונש המוות שהוטל על צרנייב.

במסמכמים שהוגשו לביהמ"ש העליון ע"י משרד המשפטים צוין כי הפיגוע בבוסטון היה "אחד מפיגוע הטרור הקשים ביותר שידעה ארצות הברית מאז פיגועי ה-11 בספטמבר".

למעשה, בכלל לא ברור אם צרנייב יוצא להורג גם במידה שבית המשפט יחליט להחזיר את העונש, שכן במשרד המשפטים פועלים מזה חודשים ארוכים על מנת לסיים את ההוצאות להורג ברמה הפדרלית.

מדובר בשינוי משמעותי למדיניות של הממשל הפדרלי, שכן תחת הנשיא לשעבר טראמפ הממשל הפדרלי ביצע 13 הוצאות להורג.

0% לא
100% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE