הלוח הגדול
דרושים, דירות להשכרה, למכירה, רכב, יד שנייה
האם החלום יתנפץ? "קבלת ישראל לתכנית הויזה האמריקאית עלולה להיכשל בגלל התנהגות גורמי הביטחון הישראליים"
לחץ דמוקרטי נגד הפטור מוויזה לישראלים: מכתב מיוחד של קבוצת 15 סנאטורים אמריקאים המתנגדים להעניק לישראל את הפטור המיוחל בשל ''כישלון ליישם את ההסכם'' מדאיגה גורמים ישראלים - מאידך החדשות הטובות: מי שאמורים לאשר את ההליך הם אמנם דמוקרטים אך מדובר בשני שרים שהינם יהודים ידידי-ישראל

כידוע, שר החוץ הישראלי אלי כהן מיהר אמש להודיע כי ישראל התקבלה לתכנית הפטור מויזה האמריקאית, והוסיף כי "זהו הישג גדול שמעיד על היחסים הקרובים בין ישראל לבת בריתנו הגדולה, ארה"ב", אך עתה ישנם גורמים המתריעים כי ייתכן ולא רק שמדובר בהודעה המגיעה מוקדם מדי, עוד הרבה לפני השר לביטחון פנים אלחנדרו מאיורקס, שיש לו עד ה-30 בספטמבר - להכריז על ההחלטה הסופית, יקבל החלטה - אלא שבהחלט ייתכן כי שורה של תקלות בנתב"ג בעיבוד אזרחים אמריקאים ממוצא פלסטיני עשויה לגרום לדחיית הבקשה הישראלית באופן כולל.

דובר מחלקת המדינה מסר לאתר הפוליטיקה האמריקאי The Hill כי "לא התקבלה החלטה סופית לגבי מועמדותה של ישראל לתוכנית הפטור מויזה".

"השר לביטחון פנים, בהתייעצות עם שר החוץ, יקבעו את הדברים בימים הקרובים".

בתוך כך, למרות ששר החוץ בלינקן הוא בעצמו יהודי וידיד ישראל, וכך גם השר לביטחון פנים מאיורקאס, הרי שלמולם ניצבת שורת סנאטורים דמוקרטיים, חלקם בכירים ביותר כגון ברני סנדרס ואליזבת' וורן, אשר טוענים עתה כי ישראל למעשה לא מילאה את התחייבויותיה על פי מזכר הבנות שנחתם בין ירושלים לוושינגטון ביולי.

במזכר ההבנות המדובר ישראל הודיעה כי תאפשר לאזרחים אמריקאים בעלי תעודות זהות פלסטיניות לעבור במעברי גבול ישראלים ללא הפרעה.

עתה, משעה שישראל הפרה לכאורה את הבטחתה זו שבהסכם - אזרחיה עלולים לאבד זכאות לקבלת הפטור.

 

הרשמה לקבלת הניוזלטר היומי ועדכונים חשובים


הדברים כבר פורטי במכתב שנשלח ללשכתו של שר החוץ בלינקן עוד בחודש שעבר.

15 הדמוקרטים בסנאט אמרו שישראל לא צייתה לחוק האמריקני שיאפשר טיפול שווה לכל אזרחי ארה"ב, תוך הדגשה של שורת מכשולים שהושמו נגד פלסטינים-אמריקאים בעלי תושבות בשטחים בשליטה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה.

"כבר נודע לנו על מספר משפחות אמריקאיות שטסו לישראל כדי לנצל את נסיעות הפטור מוויזה במסגרת מזכר ההבנות החדש, אשר נמנעה מהם כניסה בשל תעודות זהות עזתיות שברשותם", כתבו הסנאטורים.

"הדרת קבוצה שלמה של אזרחים אמריקאים בגלל מוצאם העזתי במרשם האוכלוסין הפלסטיני היא הפרה ברורה של חוק 'דרכון כחול = דרכון כחול'", כתבו הסנאטורים.

כידוע, ממשל ביידן משתמש בהגדרת ''דרכון כחול = דרכון כחול'' להדגיש את הצורך לכבד את כל הדרכונים האמריקאים "בלי קשר למוצא לאומי, דת או אתני".

הסנאטורים מכנים את הדיווחים כ"אינדיקציה מדאיגה לכישלון של ישראל ביישום דרישות ההדדיות".

"[ברור] שישראל אינה עומדת בחוק הזה כיוון שהוא מתייחס לטיפול הוגן לכל אזרחי ארה"ב, וכי ישראל אינה בדרך לעמידה בדרישות לפני המועד האחרון של 30 בספטמבר 2023".

לשון הסנאטורים.

המכתב נחתם על ידי הסנסורים כריס ואן הולן, בריאן שץ, תמי בולדווין, טום קארפר, תמי דאקוורת', דיק דורבין, מרטין היינריך, אד מארק, ג'ף מרקלי, ג'ק ריד, ברני סנדרס, טינה סמית', ג'יני שיהן, אליזבת וורן, ופיטר וולש.

17% לא
83% כן
?האם הכתבה עניינה אותך
YOU MIGHT ALSO LIKE